Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն պահանջել է ազատ արձակել Բաքվում ձերբակալված ռուսաստանցի լրագրողներին
Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպանին բողոք է ներկայացվել Բաքվի վերջին «ոչ բարեկամական գործողությունների, Ադրբեջանի կողմից «երկկողմ հարաբերությունները խաթարելու միտումնավոր քայլերի կապակցությամբ»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է  տարածել Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևի` գերատեսչություն այցից հետո։
Որպես Բաքվի ոչ բարեկամական գործողություններ նշվում են «միջպետական ​​երկխոսության շրջանակներում բարձր մակարդակի միջոցառումների չեղարկումը, իշխանությունների հրահրմամբ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում սանձազերծված ռուսաֆոբ արշավը, ադրբեջանական իրավապահ մարմինների կողմից ռուսական «Sputnik Ադրբեջան» լրատվական գործակալության և դրա աշխատակիցների դեմ ձեռնարկված վրդովեցուցիչ, անընդունելի գործողությունները, հանրապետությունում Ռուսաստանից ժամանած կատարողների, այդ թվում՝ մանկական ստեղծագործական խմբերի մասնակցությամբ բոլոր մշակութային միջոցառումների չեղարկումը»։
«Ադրբեջանի դիվանագիտական ​​​​առաքելության ղեկավարին բանավոր նոտա է հանձնվել՝ պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել Բաքվում ձերբակալված ռուս լրագրողներ Ի.Ն. Կարտավիխին և Է.Վ. Բելոուսովին», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Եկատերինբուրգում ադրբեջանական ծագումով ՌԴ քաղաքացիների ձերբակալման վերաբերյալ ընդգծվել է, որ Ռուսաստանի իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկված քննչական գործողությունները կատարվել են Ռուսաստանի օրենսդրությանը լիովին համապատասխան՝ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում, այդ թվում՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների դեմ նախորդ տարիներին կատարված ծանր հանցագործությունների փաստի վերաբերյալ քրեական գործերի քննության շրջանակներում։
«Համաձայն իրավասու մարմինների տեղեկատվության՝ Ռուսաստանի իրավապահ մարմիններին լիազորությունների չարաշահման մեջ մեղադրելու Բաքվի փորձերը համարվում են Ռուսաստանի ներքին գործերին միջամտություն», - եզրափակել է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Հունիսի 30-ին Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները գործողություն են իրականացրել «Sputnik Ադրբեջան» լրատվական գործակալության գրասենյակում, ձերբակալվել է մի քանի մարդ, որոնց թվում են եղել «Sputnik Ադրբեջան»-ի ղեկավար Իգոր Կարտավիխը և գլխավոր խմբագիր Եվգենի Բելոուսովը:
Մինչ այդ Ռուսաստանի քննչական կոմիտեից հայտնել էին, որ իրավապահ մարմինները հունիսի 27-ին կասեցրել են էթնիկ խմբավորման գործունեություն։ Հետաքննության վարկածով՝ գործով անցնողները ներգրավված են եղել սպանությունների և սպանության փորձերի մի շարք միջադեպերում, որոնք Եկատերինբուրգի տարածքում կատարվել են 2001, 2010 և 2011 թվականներին։ Ձերբակալվածներից երկուսը մահացել էին։

Министерство иностранных дел России потребовало освободить российских журналистов, задержанных в Баку
Послу Азербайджана в России был заявлен протест за последние “недружественные действия” Баку, “преднамеренные шаги Азербайджана по подрыву двусторонних отношений”. Как сообщает “Арменпресс”, МИД России выступил с заявлением после вызова посла Азербайджана Рахмана Мустафаева в министерство.
К недружественным действиям Баку отнесены “отмена мероприятий высокого уровня в рамках межгосударственного диалога, развязанная в азербайджанских СМИ с подачи властей русофобская кампания, возмутительные, неприемлемые действия азербайджанских правоохранительных органов против российского информагентства «Спутник Азербайджан» и его сотрудников, отмена в республике всех культурных мероприятий с участием исполнителей из России, в том числе детских творческих коллективов”.
“Главе азербайджанской дипломатической миссии была вручена вербальная нота с требованием немедленного освобождения российских журналистов И.Н. Картавых и Э.В. Белоусова”, - говорится в заявлении.
Относительно задержания в Екатеринбурге граждан России азербайджанского происхождения было подчеркнуто, что следственные действия российских правоохранительны органов проводились в полном соответствии с российским законодательством, в рамках расследования уголовных дел по фактам тяжких преступлений, совершенных на территории Российской Федерации, в том числе в отношении граждан Азербайджана в предыдущие годы.
“По информации компетентных органов, попытки Баку обвинять российские правоохранительные органы в превышении полномочий являются вмешательством во внутренние дела России”, - заключили в МИД России.
30 июня правоохранительные органы Азербайджана провели операцию в офисе информационного агентства “Sputnik Азербайджан”, в ходе которой были задержаны несколько человек, в том числе руководитель “Sputnik Азербайджан” Игорь Картавых и шеф-редактор Евгений Белоусов.
Ранее Следственный комитет России сообщил, что правоохранительные органы 27 июня ликвидировали этническую преступную группировку. По данным следствия, подозреваемые причастны к серии убийств и покушений на убийства, совершенных в Екатеринбургской области в 2001, 2010 и 2011 годах. Двое задержанных скончались.