Ադրբեջանի դեսպանը Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում հանդիպումից հետո հեռացել է
Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևը, որը կանչվել էր Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարություն, տեղի ունեցած հանդիպումից հետո արդեն հեռացել է գերատեսչությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին  հաղորդում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը:
Դիվանագետը ՌԴ ԱԳՆ-ում է գտնվել շուրջ 1 ժամ։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում հունիսի 30-ին հայտնել էին, որ Մուստաֆաևը կանչվել է Բաքվի անբարյացակամ գործողությունների և ռուսաստանցի լրագրողների անօրինական ձերբակալության կապակցությամբ:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, որ իրավապահ մարմինները գործողություն են իրականացնում «Sputnik Ադրբեջան» լրատվական գործակալության գրասենյակում: Ռուսական կողմին չէր հաջողվել կապ հաստատել լրագրողների հետ։
Sputnik–ի  խմբագրությունում հայտնել են, որ իրենք Ադրբեջանում աշխատանքի որևէ պաշտոնական արգելք չեն ստացել, ընթացել է երկխոսություն աշխատանքային խմբերի մակարդակով հնարավոր տարաձայնությունների կարգավորման համար:
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները լարվել են Եկատերինբուրգում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո։ Ռուսաստանի քննչական կոմիտեից ավելի վաղ հայտնել էին, որ իրավապահ մարմինները հունիսի 27-ին կասեցրել են էթնիկ խմբավորման գործունեություն։ Հետաքննության վարկածով՝ գործով անցնողները ներգրավված են եղել սպանությունների և սպանության փորձերի մի շարք միջադեպերում, որոնք Եկատերինբուրգի տարածքում կատարվել են 2001, 2010 և 2011 թվականներին։
Ըստ Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության՝ քննության շրջանակներում ձերբակալվել է  Ռուսաստանի վեց քաղաքացի։ Նախնական տվյալներով՝ ձերբակալվածներից մեկը մահացել է սրտի անբավարարությունից։ Երկրորդ անձի մահվան պատճառը պարզվում է։ Ադրբեջանական կողմը սա անվանել է սպանություն։
Բաքվում բողոք են հայտնել ուժայինների գործողությունների առիթով, ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ չեղարկվել են Ռուսաստանի Դաշնության հետ մշակութային և մի շարք այլ միջոցառումներ։ Կրեմլում ընդգծել են, որ Մոսկվան ափսոսում է Բաքվի այդ որոշումների համար։

Вызванный в МИД России посол Азербайджана покинул ведомство
Вызванный в МИД России посол Азербайджана в Москве Рахман Мустафаев после встречи уже покинул ведомство. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил корреспондент ТАСС.
Дипломат находился в МИД России около 1 часа.
30 июня МИД России сообщил, что Мустафаев вызван в связи с недружественными действиями Баку и незаконным арестом российских журналистов.
Ранее МВД Азербайджана заявило, что правоохранительные органы проводят операцию в офисе информационного агентства “Sputnik” Азербайджан. Связаться с журналистами российской стороне не удавалось.
В редакции агентства “Sputnik” сообщили, что официального запрета на работу в Азербайджане не получали, а на уровне рабочих групп ведется диалог по урегулированию возможных разногласий.
Отношения между Россией и Азербайджаном стали напряженными после событий в Екатеринбурге. Ранее Следственный комитет России сообщал, что правоохранительные органы 27 июня приостановили деятельность этнической преступной группировки. По данным следствия, подозреваемые причастны к ряду убийств и покушений на убийства, совершенных на территории Екатеринбурга в 2001, 2010 и 2011 годах.
По данным Следственного комитета Российской Федерации, в рамках расследования были задержаны шесть азербайджанцев. По предварительным данным, один из задержанных скончался от сердечной недостаточности. Причина смерти второго устанавливается. Азербайджанская сторона назвала это убийством.
Баку выразил протест действиям правоохранительных органов. По инициативе азербайджанской стороны в Баку отменены культурные и другие мероприятия с участием Российской Федерации. В Кремле подчеркнули, что Москва сожалеет о таких решениях Баку.