Վարչապետը խարույկի շուրջ  զրուցել է  դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի մասնակիցների հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի Պարզ լճի տարածքում, հանդիպել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի մասնակիցներին և խարույկի շուրջ զրուցել նրանց հետ: Չորրորդ անգամ անցկացվող այս մրցաշարի նպատակն է նպաստել դպրոցականների շրջանում  վազքի և առողջ ապրելակերպի մասսայականացմանը, ինչպես նաև ֆիզկուլտուրայի և սպորտի քարոզչությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը ողջունել է մասնակիցներին և շնորհավորել նրանց եզրափակիչ փուլին մասնակցելու հնարավորություն ստանալու առիթով: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հանրության, այդ թվում՝ դպրոցականների շրջանում առողջ ապրելակերպի խթանման անհրաժեշտությունը և ընդգծել, որ այդ նպատակին հասնելու ուղղություններից մեկն էլ տարբեր մարզաձևերում սիրողական այս մրցաշարերի անցկացումն է:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև մրցաշարի կազմակերպմանը, ձևաչափին վերաբերող հարցեր: Մասնակիցները կիսվել են իրենց տպավորություններով և ընդգծել, որ դպրոցականների շրջանում առկա է այս մրցաշարերին մասնակցելու բավականին մեծ հետաքրքրվածություն: Նրանք շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին նման նախաձեռնության համար:
Նիկոլ Փաշինյանը հաջողություն է մաղթել մրցաշարի մասնակիցներին, ինչպես նաև պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարը կանցկացվի Դիլիջանի Պարզ լճին հարող տարածքում՝ հունիսի 29-ին: Եզրափակիչ փուլին կմասնակցեն հանրապետության դպրոցների լավագույն թիմերը, որոնք հաղթող են ճանաչվել մարզային և համայնքային փուլերում: Մրցաշարին կմասնակցի 11 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ, որոնք կհաղթահարեն 5000 մետր մրցատարածությունը:

Премьер-министр побеседовал вокруг костра с участниками турнира по командному шоссейному бегу среди школьников
Премьер-министр Никол Пашинян на территории около озера Парз в Тавушской области провел встречу и побеседовал вокруг костра с участниками “Кубка премьер-министра Республики Армения” по командному шоссейному бегу среди школьников. Целью данного турнира, проводимого уже в четвертый раз, является популяризация бега и здорового образа жизни среди школьников, а также физической культуры и спорта.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения, премьер-министр поприветствовал участников и поздравил их с выходом в финальный тур. Никол Пашинян отметил необходимость пропаганды здорового образа жизни среди населения, в том числе школьников, и подчеркнул, что одним из направлений достижения этой цели является проведение данных любительских турниров по различным видам спорта.
В ходе встречи были также обсуждены вопросы, связанные с организацией и форматом турнира. Участники поделились впечатлениями и подчеркнули, что среди школьников наблюдается достаточно высокий интерес к участию в данных турнирах. Они поблагодарили премьер-министра за такую инициативу.
Никол Пашинян пожелал успехов участникам турнира, а также ответил на интересующие их вопросы.
Турнир “Кубок премьер-министра Республики Армения” по командному шоссейному бегу среди школьников состоится 29 июня на прилегающей к озеру Парз. В финальном туре примут участие лучшие команды школ республики, победившие в областном и районном турах. В турнире примут участие 11 команд, в каждой из которых по 7 учеников, которые преодолеют дистанцию в 5000 метров.