Թեհրանը կշարունակի Վաշինգտոնի հետ բանակցությունները, եթե դրանք բխեն Իրանի շահերից․ Մեհդի Սոբհանի
Թեհրանը կշարունակի Վաշինգտոնի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները, եթե ուսումնասիրությունները ցույց տան, որ դրանք բխում են Իրանի ժողովրդի և ազգային շահերից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ անդրադառնալով հարցին, թե կշարունակի՞ արդյոք Թեհրանը միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները Վաշինգտոնի հետ՝ հաշվի առնելով Իսրայելի հետ ռազմական գործողությունների ավարտը։
«Բանակցություններ վարելու համար նոր պայմանավորվածություններ չունենք։ Այժմ ուսումնասիրում ենք՝ բանակցությունները մեր շահերից բխո՞ւմ են, թե՞ ոչ։ Մենք բանակցությունների մեջ էինք, որոնք, սակայն, կանխվեցին»,-նշել է Իրանի դեսպանը։
Սոբհանիի խոսքով՝ հիմա խոսքը վերաբերում է նրան, թե Իրանը ո՞ր բանակցությունների սեղանի շուրջ պետք է շարունակի խոսակցությունները՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ բանակցություններն ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից խափանվում են արդեն երկրորդ անգամ։
«Մենք պետք է վերադառնանք բանակցային այնպիսի սեղանի շուրջ, որը ոչ մեկ չի դադարեցնի։ Բանակցությունը դեռ չի նշանակում պայմանավորվածություն ունենալ, բայց մեզ համար բանակցությունների ուղին փակ չէ, պարզապես մենք պետք է տեսնենք, թե այդ բանակցությունները մեր ժողովրդի, մեր երկրի ու ազգային շահերի հետ համընկնո՞ւմ են, թե՞ ոչ։ Եթե մենք գտնենք, որ դա բխում է մեր շահերից, ապա կվերադառնանք բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Այժմ մենք ուսումնասիրում ենք դա»,-շեշտել է Իրանի դեսպանը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի կողմից Իրանին հետագայում խաղաղ միջուկային ծրագրի համար ֆինանսական միջոցներ հատկացնելու և Թեհրանի նկատմամբ պատժամիջոցների հնարավոր մեղմացման վերաբերյալ մամուլում տարածվող տեղեկություններին՝ դեսպանը շեշտել է, որ լրատվամիջոցներում շատ են լինում տեղեկությունները, սակայն Իրանը չի կարող հենվել դրանց վրա։

Tehran to continue negotiations with Washington if they serve Iran’s interests, says envoy
Tehran will continue negotiations with Washington on the nuclear program if studies show that it aligns with the interests of the Iranian people and national priorities, Iran’s Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani, said during a press conference.
He was asked whether Tehran would continue negotiations on the nuclear program with Washington, taking into account the end of military actions with Israel.
“We do not have new agreements for negotiations. We are currently assessing whether the negotiations serve our interests or not. We had been engaged in talks, but they were disrupted,” the Iranian ambassador said.
According to Sobhani, the current issue concerns which negotiation table Iran should return to, considering that these negotiations have already been disrupted twice by the United States and Israel.
“We need to return to a negotiation table that no one can disrupt. Negotiating does not necessarily mean reaching an agreement, but for us, the path to negotiations is not closed. We simply need to determine whether these talks align with the interests of our people, our country, and our national priorities. If we find that they do, then we will return to the negotiation table. That is what we are currently examining,” the ambassador emphasized.