ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է՝ Իրանը չպետք է միջուկային զենք ունենա
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն անդրադարձել է Իրանի միջուկային ծրագրի նկատմամբ ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշմանն ու նշել, որ դաշնակիցները վաղուց համաձայն են, որ Իրանը չպետք է միջուկային զենք մշակի։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով BBC-ին, նա ընդգծել է, որ դաշնակիցները բազմիցս Իրանին կոչ են արել կատարել իր պարտավորությունները միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրով։
Ռյուտեն նաև հավելել է, որ Իրանն ակտիվ ներգրավված է Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմում՝ մատակարարելով անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք Մոսկվան օգտագործում է ուկրաինացի խաղաղ բնակիչների դեմ։

Генсек НАТО заявил, что альянс согласен с тем, что у Ирана не должно быть ядерного оружия
Когда речь идет о позиции НАТО по ядерной программе Ирана, союзники давно согласились, что Иран не должен разрабатывать ядерное оружие. Как передает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютте.
По его словам, союзники неоднократно призывали Иран выполнять свои обязательства по договору о нераспространении ядерного оружия.
Рютте также добавил, что Иран «активно вовлечен» в войну России в Украине, поставляя беспилотники, которые Москва использует для убийства украинских мирных жителей.