Իրանի դեմ չհրահրված ագրեսիան արդարացում չունի. Պուտինը Մոսկվայում ընդունել է Արաղչիին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում ընդունել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիին և հայտարարել, որ Իրանի դեմ չհրահրված հարձակումը ոչ մի արդարացում չունի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
«Իրանի դեմ բացարձակապես չհրահրված ագրեսիան որևէ հիմք կամ արդարացում չունի», - ասել է Պուտինն Արաղչիի հետ հանդիպման ժամանակ։
Պուտինը նշել է, որ Արաղչին Ռուսաստան է այցելում «տարածաշրջանում և Իրանի շուրջ իրավիճակի կտրուկ վատթարացման դժվարին ժամանակահատվածում»։
«Մեր դիրքորոշումը ներկայիս իրադարձությունների վերաբերյալ լավ հայտնի է, այն հստակ շարադրված և ձևակերպված է Ռուսաստանի անունից Արտաքին գործերի նախարարության կողմից։ Եվ դուք գիտեք այն դիրքորոշման մասին, որը մենք զբաղեցրինք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում», - ասել է ՌԴ նախագահը։
Իր հերթին, Արաղչին շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին Իսրայելի և ԱՄՆ-ի գործողությունները քննադատելու համար։ Նա ասել է, որ Մերձավոր Արևելքում լարվածությունն աճում է Իրանի դեմ իրականացված հարվածների պատճառով։ Արաղչիի խոսքով՝ Թեհրանն Իսրայելի և ԱՄՆ-ի գործողությունները համարում է անօրինական և պաշտպանվելու օրինական իրավունք ունի։
Հունիսի 22-ին ԱՄՆ-ն ուղղակիորեն ներգրավվել է Իսրայելի և Իրանի միջև հունիսի 13-ից շարունակվող հակամարտության մեջ՝ հարվածներ հասցնելով Իրանի երեք կարևոր միջուկային օբյեկտներին։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել Թեհրանին զերծ մնալ պատասխան գործողություններից և խաղաղ ճանապարհով լուծել մնացած տարաձայնությունները։

Неспровоцированная агрессия против Ирана не имеет оправдания: президент России принял в Москве министра ИД Ирана
Президент России Владимир Путин принял в Москве министра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи и заявил, что ничем не спровоцированное нападение на Иран не имеет оправдания. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство “Интерфакс”.
“Неспровоцированная абсолютно агрессия против Ирана не имеет под собой никаких оснований и никаких оправданий”, - сказал Путин на встрече с Арагчи.
Путин отметил, что Арагчи посещает Россию “в сложный период резкого обострения ситуации в регионе и вокруг”.
“Наша позиция в отношении происходящих событий хорошо известна, она ясно изложена, артикулирована МИД от имени России. И вы знаете о позиции, которую мы заняли в Совете безопасности ООН”, - подчеркнул президент России.
22 июня США напрямую вмешались в продолжающийся с 13 июня конфликт между Израилем и Ираном, нанеся удары по трем важным ядерным объектам на территории Ирана. Президент США Дональд Трамп призвал Тегеран воздержаться от ответных действий и урегулировать разногласия мирным путем.