Մակրոնը ռազմական գործողությունները վտանգավոր պատասխան է համարում իրանական միջուկային ծրագրին
Ռազմական գործողությունները ճիշտ պատասխան չեն Իրանի միջուկային ծրագրին, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը` ժամանելով Փարիզի մերձակայքում գտնվող Լե Բուրժեի միջազգային ավիասալոն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է BFMTV-ն:
«Իրանական միջուկային ծրագիրն սպառնալիք է ներկայացնում, այս հարցում չի կարելի բարություն դրսևորել, - ասել է Մակրոնը: Սակայն ոչ ոք չի կարող լուրջ համարել, որ այս սպառնալիքին կարելի է պատասխանել ռազմական գործողություններով, որոնք այժմ ընթանում են»:
Ֆրանսիայի ղեկավարն ընդգծել է, որ Իրանում «կան օբյեկտներ, որոնք չափազանց լավ են պաշտպանված»:
«Այսօր ոչ ոք չի կարող ասել, թե որտեղ է գտնվում մինչև 60% հարստացված ուրանը: Անհրաժեշտ է կրկին վերականգնել այս ծրագրի նկատմամբ վերահսկողությունը՝ տեխնիկական փորձաքննության և բանակցությունների միջոցով», - նշել է Մակրոնը:
Նա նաև հավելել է, որ հարվածներն էներգետիկ ենթակառուցվածքների և քաղաքացիական օբյեկտների ուղղությամբ անթույլատրելի են՝ որտեղից էլ դրանք հասցվեն:
Իսրայելը լույս հունիսի 13-ի գիշերը ռազմական գործողություն է սկսել Իրանի դեմ: Իսլամական Հանրապետությունը պատասխան գրոհ է ձեռնարկել: Կողմերը մինչ օրս շարունակում են հարվածներ փոխանակել։

Президент Франции считает военные операции опасным ответом на иранскую ядерную программу
Военные операции не являются правильным ответом на иранскую ядерную программу. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, такое мнение выразил президент Франции Эмманюэль Макрон в эфире телеканала BFMTV по прибытии на международный авиасалон в Ле-Бурже под Парижем.
"Иранская ядерная программа представляет угрозу, в этом вопросе нельзя проявлять мягкость, - сказал Макрон. - Но никто не может всерьез считать, что на эту угрозу можно отвечать военными операциями, которые сейчас идут".
Французский лидер подчеркнул, что в Иране "существуют объекты, которые чрезвычайно хорошо защищены". "Никто сегодня не может сказать, где находится обогащенный до 60% уран. Необходимо вновь установить контроль над этой программой - через техническую экспертизу и переговоры", - отметил Макрон.
Он также добавил, что удары по энергетической инфраструктуре и гражданским объектам недопустимы, откуда бы они ни наносились.