Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարն ԱՄՆ-ի ուղերձը կփոխանցի իրանցի գործընկերոջը
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դևիդ Լեմին հունիսի 20-ին Ժնևում պլանավորված բանակցությունների ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի ուղերձը կփոխանցի իրանցի գործընկեր Աբբաս Արաղչիին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sky News-ը։
Ըստ հրապարակման՝ իրանցիների պատասխանը կարող է վճռորոշ լինել այն բանի համար, թե ինչ ուղղությամբ կընթանա Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտությունը։
Հունիսի 19-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ հանդիպումից հետո Լեմին հայտարարել է, որ իրենք քննարկել են, թե «ինչպես կարող է համաձայնությունը կանխել հակամարտության խորացումը», և որ առաջիկա երկու շաբաթներին «պատուհան» կլինի դիվանագիտական ​​լուծման հասնելու համար։
Հունիսի 20-ին Շվեյցարիայում կանցկացվի Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի արտգործնախարարների հանդիպումը Աբբաս Արաղչիի հետ։
Ենթադրվում է, որ հանդիպմանը կխոսվի ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ճգնաժամի դիվանագիտական կարգավորման ուղիների մասին։
Միևնույն ժամանակ Sky News-ը նշում է, որ Ժնևում ներկայացված չի լինի մեկ այլ կարևոր կողմ՝ Իսրայելը, որն արդեն մի քանի օր է, ինչ հարվածներ է հասցնում Իրանի տարածքի օբյեկտներին։ Գործողության հայտարարված նպատակն է զրկել Թեհրանին միջուկային զենք մշակելու հնարավորությունից: Իրանական կողմը, իր հերթին, հրթիռային հարվածներ է հասցնում Իսրայելին:

Министр иностранных дел Великобритании передаст послание США иранскому коллеге
Министр иностранных дел Великобритании Дэвид Лэмми передаст послание администрации Трампа своему иранскому коллеге Аббасу Арагчи в ходе переговоров, запланированных на 20 июня в Женеве. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает Sky News.
Отмечается, что ответ иранцев может стать решающим в развитии конфликта между Израилем и Ираном.
После встречи с госсекретарем США Марко Рубио в Вашингтоне 19 июня Лэмми заявил, что они обсудили, “как сделка может предотвратить углубление конфликта”, и что в ближайшие две недели появится “окно” для достижения дипломатического решения.
20 июня министры иностранных дел Великобритании, Франции и Германии встретятся с Аббасом Арагчи в Швейцарии.
Предполагается, что на встрече будут обсуждаться пути дипломатического урегулирования вопроса возобновления переговоров между США и Ираном.
Sky News отмечает, что в Женеве не будет представлена одна важная сторона - Израиль, который уже несколько дней наносит удары по иранской территории. Заявленная цель ударов - лишить Тегеран возможности разрабатывать ядерное оружие. Иранская сторона, в свою очередь, наносит ракетные удары по Израилю.