ՌԴ-ն նախազգուշացրել է ԱՄՆ-ին Իսրայելին ուղիղ ռազմական օգնություն չցուցաբերել
Մոսկվան նախազգուշացնում է Վաշինգտոնին Իսրայելին ուղիղ ռազմական օգնություն չցուցաբերել, նույնիսկ այդ առնչությամբ սպեկուլյատիվ հայտարարություններ չանել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը։
Պատասխանելով մերձավորարևելյան հակամարտությանը ԱՄՆ-ի հնարավոր միջամտության վերաբերյալ հարցին՝ Ռյաբկովն ասել է. «Միացյալ Նահանգները մշտապես գտնվում է բոլոր գործընթացների առանցքում, և խոսել այն մասին, որ նա առաջ չի միջամտել, իսկ այժմ ահա միջամտում է, կարծում եմ, սխալ կլիներ»։
«Մեկ այլ բան է, թե ինչպես են նրանք դիտարկում իրադրությունը Իսրայելին ուղիղ ռազմական օգնություն ցուցաբերելու հարցում։ Մենք Վաշինգտոնին նախազգուշացնում ենք զերծ մնալ նման նույնիսկ սպեկուլյատիվ տարբերակներից։ Դա կլիներ ամբողջ իրադրությունը արմատապես ապակայունացնող քայլ», - ընդգծել է Ռյաբկովը։
Իսրայելը հունիսի 13-ին զանգվածային հարվածներ է հասցրել Իրանին՝ հայտարարելով, որ թիրախավորում է Իրանի միջուկային ծրագիրը և բալիստիկ հրթիռների ծրագիրը։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել։ Կողմերի միջև արդեն վեց օր է՝ փոխադարձ հարվածները շարունակվում են։ Իրանը զոհերի պաշտոնական թիվ է հայտնել հունիսի 16-ին՝ նշելով 224 զոհի մասին, որոնց թվում կան 45 կին և երեխա։ Իսրայելը հայտնել է իրանական հարվածներից 24 զոհի մասին։

Россия предостерегает США от оказания прямой военной помощи Израилю
Москва предостерегает Вашингтон от оказания прямой военной помощи Израилю, даже от спекулятивных заявлений на этот счет. Как передает «Арменпресс», об этом «Интерфаксу» сообщил заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков.
Отвечая на вопрос о возможном вмешательстве США в ближневосточный конфликт, Рябков заявил: «Соединенные Штаты постоянно на острие всех процессов, и говорить о том, что они раньше не вмешивались, а теперь вот вмешаются, я думаю, было бы неправильно».
«Другое дело, как они для себя рассматривают ситуацию с оказанием прямой военной помощи Израилю. Мы предостерегаем Вашингтон от такого рода даже спекулятивных, умозрительных вариантов. Это было бы радикально дестабилизирующим всю обстановку шагом», - подчеркнул Рябков.
13 июня Израиль нанес массированный авиаудар по Ирану, заявив, что его целью являются ядерная и баллистическая ракетная программы Ирана. Иран нанес Израилю ответные удары. Две стороны обмениваются ударами уже шесть дней. Иран официально сообщил о числе погибших 16 июня, заявив, что погибло 224 человека, в том числе 45 женщин и детей. Израиль заявил, что в результате иранских ударов погибло 24 человека.