ՆԱՏՕ-ն չի կարծում, թե աշխարհը մոտեցել է միջուկային պատերազմին Իրանին Իսրայելի հարվածից հետո
ՆԱՏՕ-ն չի կարծում, թե աշխարհը մոտեցել է միջուկային պատերազմի Իրանին Իսրայելի հարվածի պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Ստոկհոլմում կայացած մամուլի ասուլիսում, ուր նա ժամանել է Բիլդերբերգյան ակումբի հանդիպմանը մասնակցելու համար:
Ռյուտեին հարց են ուղղել՝ արդյոք աշխարհը մոտեցել է միջուկային պատերազմի Իրանին Իսրայելի հարվածից հետո:
«Ոչ, ոչ, մենք դրան չենք հասել: ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրներն արդեն աշխատում են ապաէսկալացման ուղղությամբ», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև հայտարարել է, որ Իրանին հարվածն Իսրայելի միակողմանի գործողությունն է, ուստի ՆԱՏՕ-ի երկրները, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգները, պետք է նպաստեն Մերձավոր Արևելքում ապաէսկալացմանը։
«Դա միակողմանի ակցիա է Իսրայելի կողմից: ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները և առաջին հերթին՝ ԱՄՆ-ն, պետք է նպաստեն ապաէսկալացմանը, և ես գիտեմ, որ նրանք արդեն դա անում են», - ասել է Ռյուտեն՝ պատասխանելով Իրանին Իսրայելի ավիահարվածի մասին հարցին:

НАТО не считает, что мир приблизился к ядерной войне после удара Израиля по Ирану
НАТО не считает, что мир приблизился к ядерной войне из-за ударов Израиля по Ирану. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютте на пресс-конференции в Стокгольме, куда он прибыл для участия во встрече Бильдербергского клуба.
Рютте спросили, приблизился ли мир к ядерной войне после ударов Израиля по Ирану.
“Нет, нет, мы не там. Все страны НАТО уже работают над деэскалацией”, - цитирует его ТАСС.
Генеральный секретарь НАТО также заявил, что удары по Ирану были односторонним действием Израиля, поэтому страны НАТО, включая США, должны способствовать деэскалации на Ближнем Востоке.
“Это односторонняя акция со стороны Израиля. Союзники по НАТО, и в первую очередь США, должны способствовать деэскалации, и, я знаю, они это уже делают”, - сказал Рютте.
Израиль ранним утром нанес удары иранской столице Тегерану и ее окрестностям, а также по другим городам Ирана. Удар был нанесен и по ядерному объекту в Натанзе. Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил о начале операции “Восходящий лев”, направленной против ядерной программы Ирана. Удары наносились и по жилым зданиям. Убиты высокопоставленные иранские военные и ученые-ядерщики. Иран пообещал дать решительный ответ на израильские удары.