Հայաստանում մեկնարկում են Վրաստանի մշակույթի օրերը
Երևանում հունիսի 5-7-ը կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրերը, որոնց շրջանակում Հայաստան է ժամանել Վրաստանի պատվիրակությունը՝ Մշակույթի նախարար Թինաթին Ռուխաձեի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են Վրաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչներ, մշակութային գործիչներ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ այցի շրջանակում նախատեսված է Վրաստանի մշակույթի նախարար Թինաթին Ռուխաձեի հանդիպումը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ, այցելություններ ՀՀ մշակութային տարբեր հաստատություններ։
Մշակույթի օրերի շրջանակում նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, որոնք կնպաստեն Հայաստանի և Վրաստանի միջև բարեկամության խորացմանն ու մշակութային համագործակցության զարգացմանը։
Վրաստանի մշակույթի օրերի շրջանակում հունիսի 6-ին ժամը 14:00-ից Մաշտոցի պողոտայում՝ Դիանա Աբգարի պուրակում, կմեկնարկի վրացական գինու, մշակույթի և ընտանիքի օրվան նվիրված տոնական միջոցառում։ Ներկաները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու վրացական ավանդական խոհանոցին, գինեգործության արվեստին, ինչպես նաև վայելելու «Ռանինա» քառյակի և «Գուֆի լենդ» խմբի բացօթյա ելույթները: Մուտքն ազատ է:
Հունիսի 7-ին ժամը 20:00-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կանցկացվի «Էրիսիոնի» ֆոլկ-անսամբլի համերգը, որի ընթացքում կներկայացվեն վրացական ավանդական պարերը, երաժշտությունը և մշակույթը:

В Армении пройдут Дни культуры Грузии
С 5-го по 7 июня в Ереване пройдут Дни культуры Грузии, в рамках которых в Армению прибыла грузинская делегация во главе с министром культуры Тинатин Рухадзе. В составе делегации депутаты Парламента Грузии и деятели культуры.
Как передает “Арменпресс”, Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщает, что в рамках визита запланирована встреча министра культуры Грузии Тинатин Рухадзе с министром культуры Армении Жанной Андреасян и посещение различных учреждений культуры.
Пройдет ряд мероприятий, которые будут способствовать углублению дружбы между Арменией и Грузией и развитию культурного сотрудничества.
6 июня в 14:00 на проспекте Маштоца, в парке Дианы Абгар, состоится праздничное мероприятие, посвященное Дню грузинского вина, культуры и семьи. Посетители смогут познакомиться с традиционной грузинской кухней, искусством виноделия, а также насладиться выступлениями квартета “Ранина” и группы “Гуфи Ланд”. Вход свободный.
7 июня в 20:00 в Спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна состоится выступление фольклорного ансамбля “Эрисиони”, будут представлены традиционные грузинские танцы, музыка и культура.