ԱՄՆ-ն վետո է դրել Գազայում հրադադարի շուրջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևի վրա
Միացյալ Նահանգները վետո է դրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևի նախագծի վրա, որը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել կրակը Գազայի հատվածում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը:
Բանաձևի նախագիծը պատրաստվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի տասը ոչ մշտական ​​անդամների կողմից: ԱՄՆ-ն Անվտանգության խորհրդում եղել է միակ երկիրը, որը հավանություն չի տվել բանաձևին:
Փաստաթուղթը բաղկացած է չորս կետից: Բանաձևը բովանդակում է «անհապաղ, անվերապահ և մշտական ​​հրադադարի պահանջ Գազայում, որը կպահպանեն բոլոր կողմերը», ինչպես նաև պաղեստինյան անկլավում պահվող բոլոր պատանդների ազատ արձակում:
Բացի այդ, բանաձևի նախագծի հեղինակները պահանջում են «անհապաղ և անվերապահորեն վերացնել Գազային մարդասիրական օգնության մատակարարման բոլոր սահմանափակումները, որոնք իրականացնում են ինչպես ՄԱԿ-ն, այնպես էլ նրա գործընկեր հումանիտար կազմակերպությունները»:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը շնորհակալություն է հայտնել Դոնալդ Թրամփին և ԱՄՆ վարչակազմին բանաձևի նախագծի վրա վետո դնելու համար։ Իսրայելի արտգործնախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Սաարը նշել է, որ բանաձևը «միակողմանի» է և «խափանում է պատանդների վերաբերյալ համաձայնության հասնելու ԱՄՆ-ի ջանքերը»:

США наложили вето на проект резолюции Совета Безопасности ООН о прекращении огня в Газе
США наложили вето на проект резолюции Совета Безопасности ООН, призывающий к немедленному прекращению огня в секторе Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил корреспондент ТАСС.
Проект резолюции был подготовлен десятью непостоянными членами Совета Безопасности ООН. США были единственной страной в Совете Безопасности, которая не одобрила резолюцию.
Документ состоит из четырех пунктов. В резолюции содержится требование о “немедленном, безусловном и постоянном прекращении огня в Газе, соблюдаемом всеми сторонами”, и об освобождении всех заложников, удерживаемых в палестинском анклаве.
Авторы проекта резолюции требуют также “немедленного и безусловного снятия всех ограничений на поставки гуманитарной помощи в Газу, которые осуществляются как ООН, так и ее гуманитарными партнерами”.
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар Выразил благодарность Дональду Трампу и администрации США за наложение вето на проект резолюции. Согласно заявлению, опубликованному МИД Израиля, Саар отметил, что резолюция является “абсолютно односторонней” и “подрывает американские усилия по достижению соглашения о заложниках”.