Հեգսեթը հնարավոր է համարել Իրանին հարվածների վերսկսումը
Միացյալ Նահանգները չի բացառում Իրանին հարվածների վերսկսման հնարավորությունը, բայց հիմք է ընդունում այն հանգամանքը, որ այժմ ամենից շատ Թեհրանին կվնասի տնտեսական ճնշումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պատերազմի նախարար Փիթ Հեգսեթը Վիսկոնսինի նահանգի Օշկոշ քաղաքում լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Mango News լրատվական հարթակը:
Նա բացասաբար է պատասխանել այն հարցին, թե հարկ է արդյոք իրադրությունը հասկանալ այնպես, որ ԱՄՆ-ի հարվածներն Իրանին այժմ դադարեցված են:
«Ոչ: Եթե մեզ անհրաժեշտ լինեն կինետիկ հարվածներ, ապա մենք դրանք կհասցնենք: Եթե Իրանն այնքան հիմար վարվի, որ գերագնահատի իր հնարավորությունները կամ կռվի բռնվի ԱՄՆ զինված ուժերի հետ, ապա մենք կանենք այն, ինչ պետք է անենք», - ասել է Պենտագոնի ղեկավարը:
«Սակայն մենք գիտենք, որ այժմ ամենից ուժգին նրանց կվնասի տնտեսական ճնշումը: Թեև մենք ոչ մի կերպ չենք հրաժարվում հարվածներից, որտեղ էլ որ լինի՝ Հորմուզի նեղուցում թե Իրանի շուրջը», - հավելել է Հեգսեթը:
Նրա խոսքով՝ «միակ ընտրությունը», որ ունի Իրանը, «բանակցություններ վարելն է միջուկային ծրագրի շուրջ», ինչը պահանջում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը օգոստոսի 24-ին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը պլանավորում է կտրուկ խստացնել միակողմանի պատժամիջոցների ռեժիմն Իրանի նկատմամբ՝ մտադրվելով ամբողջությամբ արգելափակել Թեհրանի եկամտի աղբյուրները: Ընդ որում, Բեսենթը նշել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ կլինի երկրորդային պատժամիջոցներ կիրառել ցանկացած երկրի նկատմամբ, որը կհրաժարվի կատարել նոր հակաիրանական սահմանափակիչ միջոցները: ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը նաև այդ պետություններին սպառնացել է զրկել ամերիկյան դոլարի հասանելիությունից:
Ըստ Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրության՝ օգոստոսի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մեկնարկել է «Տնտեսական վտարանդի» գործողությունը՝ «աննախադեպ արշավ, որի նպատակն է կտրել Իրանի Իսլամական Հանրապետության տնտեսական կենսապահովման բոլոր շղթաները», մինչև Իրանը մենակ մնա:

Хегсет считает возможным возобновление ударов по Ирану
Соединенные Штаты не исключают возможности возобновления ударов по Ирану, но исходят из того, что сейчас “сильнее всего” Тегерану навредит экономическое давление. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил министр обороны США Пит Хегсет в беседе с журналистами в Ошкоше, штат Висконсин, видеозапись которой распространила новостная платформа Mango News.
На вопрос о том, следует ли понимать ситуацию вокруг Ирана как прекращение ударов США, он ответил отрицательно.
“Нет. Если нам понадобятся кинетические удары, то мы их нанесем. Если Иран сглупит настолько, что переоценит свои возможности или схлестнется с Вооруженными силами США, то мы сделаем, что должны”, — сказал глава Пентагона.
“Однако мы знаем, что сейчас сильнее всего им вредит экономическое давление. Хотя мы никоим образом не отказываемся от ударов где бы то ни было в Ормузском проливе или вокруг Ирана”, — добавил Хегсет.
По его мнению, “единственный выбор”, который есть у Ирана, — это “вести переговоры о ядерной программе”, чего требует президент США Дональд Трамп.
Министр финансов США Скотт Бессент 24 августа объявил, что Вашингтон намереен ужесточить режим односторонних санкций против Ирана, чтоны полностью заблокировать источники дохода Тегерана. В то же время Бессент отметил, что США будут готовы ввести вторичные санкции против любой страны, которая откажется выполнять новые антииранские ограничительные меры. Министр финансов США также пригрозил лишить эти страны доступа к долларовой системе США.
Согласно заявлению Белого дома, 24 августа администрация президента США Дональда Трампа начала операцию “Экономический изгой”, “беспрецедентную операцию”, направленную на то, чтобы перекрыть все экономические связи с Исламской Республикой Иран до тех пор, пока Иран не останется в одиночестве.