Պեսկովը հայտնել է ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավարի՝ Մոսկվա այցի նպատակը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) տնօրեն Ջոն Ռեթքլիֆի՝ Մոսկվա կատարած չհայտարարված այցի նպատակը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ամերիկյան The Washington Post պարբերականին Պեսկովը հայտնել է, որ Ռեթքլիֆի այցը կապված է երկու երկրների հատուկ ծառայությունների միջև շփումների հետ։
Այցի վերաբերյալ այլ մանրամասներ ՌԴ նախագահի խոսնակը չի հայտնել։
Ավելի վաղ ամերիկյան CBS News-ին աղբյուրները հայտնել էին, որ Ռեթքլիֆը գտնվում է Ռուսաստանի մայրաքաղաքում հանդիպումներ անցկացնելու նպատակով։
Նրա այցի մասին տեղեկությունը տարածվել էր այն բանից հետո, երբ Մոսկվայի օդանավակայանում նկատվել էր ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի Boeing C-17A Globemaster III ինքնաթիռ, ինչպես նաև ԱՄՆ դիվանագիտական ավտոշարասյուն։
ԿՀՎ-ն այցի մասին որևէ մեկնաբանություն չի արել։
Նշվում է, որ սա Ռեթքլիֆի՝ ԿՀՎ տնօրենի պաշտոնում Ռուսաստանը կատարած առաջին հայտնի այցն է։
Ըստ Axios-ի՝ Ռեթքլիֆի ուղևորության նախօրեին ԱՄՆ-ն Ուկրաինային տեղեկացրել է, որ բարձրաստիճան պատվիրակություն է մեկնում Մոսկվա և խնդրել է դադարեցնել հարվածները։

Kremlin spokesperson Dmitry Peskov told The Washington Post that CIA Director John Ratcliffe’s unannounced visit to Moscow has to do with “contacts between the special services” of both countries, without elaborating.
CBS News reported earlier, citing sources, that the CIA chief is on a rare unannounced trip to Moscow, Russia, for meetings.
A U.S. military C-17 was seen at the Moscow airport along with a diplomatic convoy. The CIA hasn’t made any statements. It is Ratcliffe’s first visit to Russia as CIA chief.
According to Axios, the U.S. asked Ukraine ahead of the visit to stop deep strikes into Russia because of the American delegation’s visit.