Իրանի և Կատարի ԱԳ նախարարները քննարկել են ընթացող բանակցությունները
Կատարի վարչապետ և արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման բին Ջասիմ Ալ Թանին օգոստոսի 26-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչիի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով QNA գործակալությունը, այս մասին հայտնել է Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Նրանք քննարկել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես՝ Օմանի Սուլթանության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ընթացող բանակցությունները՝ Հորմուզի նեղուցով ժամանակավոր համատեղ նավագնացության միջանցք ստեղծելու, ինչպես նաև նեղուցից ականները մաքրելու համատեղ ծրագրի շուրջ», — ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։
Ալ Թանին հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել է «Կատարի պետության լիակատար աջակցությունը դիվանագիտական ջանքերին և բոլոր այն նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են ծովային նավագնացության ազատությունն ապահովող լուծում գտնելուն, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն երաշխավորող համաձայնության հասնելուն»։

Министры иностранных дел Ирана и Катара обсудили региональные события и текущие переговоры
Премьер-министр и министр иностранных дел Катара шейх Мохаммед бин Абдулрахман бин Джасим Аль Тани 26 августа провел телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Аббасом Арагчи. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на QNA, об этом сообщило Министерство иностранных дел Катара.
“Они обсудили последние региональные события, в частности продолжающиеся переговоры между Султанатом Оман и Исламской Республикой Иран о создании временного совместного судоходного коридора через Ормузский пролив и о совместном проекте по разминированию пролива”, — говорится в заявлении министерства.
В ходе телефонного разговора Аль Тани подчеркнул “полную поддержку Государством Катар дипломатических усилий и всех попыток найти решение, гарантирующее свободу морской навигации и открывающее путь к достижению всеобъемлющего соглашения, обеспечивающего устойчивый мир в регионе”.