Կատարը չի պլանավորում մասնակցել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների ճնշմանը
Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ երկիրը չի պլանավորում մասնակցել Իրանի տնտեսության վրա ճնշում գործադրելու ԱՄՆ-ի գործողությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է EFE գործակալությունը։
«Խոսքն այստեղ այն պատժամիջոցների մասին է, որոնք մի կողմը սահմանել է մյուսի դեմ, այլ ոչ թե ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների։ Մենք այս հարցի վերաբերյալ որևէ որոշում չենք կայացրել։ Մեր առաջնահերթությունն այն է, որ բոլոր կողմերը վերադառնան բանակցություններին և գտնեն այս ճգնաժամի լուծումը», - ասել է նախարարության ներկայացուցիչ Մաջիդ ալ Անսարին։
Նրա խոսքով՝ Կատարը «պատրաստ է մասնակցել պատժամիջոցներին, բայց միայն այն դեպքում, եթե դրանք հաստատվեն միջազգային մակարդակով»։
Նա նաև ընդգծել է, որ Վաշինգտոնի կողմից Իրանի դեմ պլանավորված միջոցառումներն ուղղակիորեն չեն վերաբերում Կատարին։
Կատարը չեզոք դիրք է պահպանում և չի աջակցում հակամարտության որևէ կողմի, հավելել է դիվանագետը:
ԱՄՆ-ն հայտարարել է Իրանի վրա լրացուցիչ տնտեսական ճնշում գործադրելու արշավ սկսելու մասին։ Դրա շրջանակում Վաշինգտոնը պլանավորում է միջոցներ ձեռնարկել այն երկրների նկատմամբ, որոնք շարունակում են որոշակի առևտրային գործողությունները Թեհրանի հետ։

Катар не планирует участвовать в санкционном давлении на Иран
В МИД Катара заявили, что не планируют принимать участие в операции США по оказанию давления на иранскую экономику. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает EFE.
"Здесь идет речь о санкциях, введенных одной стороной против другой, а не о санкциях ООН. Мы не принимали какого бы то ни было решения по этому вопросу. Наш приоритет - это добиться того, чтобы все стороны вернулись к переговорам и нашли решение этого кризиса", - сказал представитель министерства Маджид аль-Ансари.
По его словам, Катар "готов принимать участие в санкциях, но лишь когда их утверждают на международном уровне".
Также он подчеркнул, что запланированные Вашингтоном меры против Ирана напрямую Катар не затрагивают.
Катар занимает нейтральную позицию и не поддерживает ни одну из сторон конфилкта, добавил дипломат.
Ранее в августе власти США объявили о начале кампании по оказанию дополнительного экономического давления на Иран. Среди прочего, Вашингтон планирует меры в отношении стран, продолжающих определенные торговые операции с Тегераном.
Президент США Дональд Трамп неоднократно призывал союзников Вашингтона присоединиться к давлению на Иран.