Քրդերի գլխավորած «Սիրիական դեմոկրատական ուժերը» հայտարարել են լուծարման մասին
Քրդերի գլխավորած «Սիրիական դեմոկրատական ուժերը» (ՍԴՈւ, SDF) լուծարվել են։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այս մասին հայտարարել է խմբավորման առաջնորդ Մազլում Աբդին։
«Մենք այսօր հայտարարում ենք «Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» առաքելության ավարտի մասին և լիակատար պատասխանատվությամբ հայտարարում ենք որպես անկախ ռազմական ուժ դրա լուծարման և պետական ինստիտուտներին լիակատար ինտեգրման մասին»,- հայտարարել է ՍԴՈւ-ի հրամանատար Մազլում Աբդին։
Syria TV-ի փոխանցմամբ՝ Դամասկոս ժամանած Աբդին ռազմական, անվտանգության և վարչական չլուծված հարցերի շուրջ բանակցություններ է վարել սիրիացի պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հետ։
Սիրիայի կառավարությունը և ՍԴՈւ-ն, որն ԱՄՆ-ի աջակցությամբ օգնեց հաղթել «Իսլամական պետությանը» և վերահսկում էր Սիրիայի հյուսիսային և արևելյան մասերը, հունվարին համաձայնության էին եկել սիրիական պետության մեջ քուրդ զինյալների փուլային ինտեգրման շուրջ, որը Վաշինգտոնն անվանել էր «պատմական հանգրվան»։
Գործարքը կնքվել է կարճ ժամանակ անց, երբ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի գլխավորած կառավարական ուժերը հունվարին հարձակում էին սկսել՝ գրավելով ՍԴՈՒ-ի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների մեծ մասը։
Քրդական ժողովրդական պաշտպանության ստորաբաժանումները, որոնք կազմում էին ՍԴՈՒ-ի միջուկը, արդեն ինտեգրվել էին պետական ուժերի մեջ, իսկ նրանց հրամանատար Սիփան Համոն մարտ ամսին նշանակվել էր երկրի արևելյան տարածքների պաշտպանության փոխնախարար։

“Силы демократической Сирии”, возглавляемые курдами, объявили о своем роспуске
“Силы демократической Сирии” (СДС), возглавляемые курдами, расформированы. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, об этом заявил лидер группировки Мазлум Абди.
“Сегодня мы объявляем о завершении миссии Сирийских демократических сил и с полной ответственностью заявляем о их роспуске как независимой военной силы и полной интеграции в государственные институты”, — заявил командующий СДС Мазлум Абди.
По сообщению сирийского телевидения, Абди, прибывший в Дамаск, провел переговоры с сирийскими официальными лицами, включая президента Сирии Ахмеда аш-Шараа, по нерешенным военным, вопросам безопасности и административным проблемам.
Сирийское правительство и СДС, которые при поддержке США помогли победить “Исламское государство” и контролировали части северной и восточной Сирии, в январе достигли соглашения о поэтапной интеграции курдских бойцов в сирийское государство, что Вашингтон назвал “исторической вехой”.
Соглашение было достигнуто вскоре после того, как правительственные силы под командованием президента Сирии Ахмеда аш-Шараа начали в январе наступление, захватив большую часть территории, удерживаемой военными формированиями СДС.
Курдские отряды народной самообороны, составлявшие ядро ​​СДС, уже были интегрированы в государственные силы, а их командир, Сипан Хамо, был назначен заместителем министра обороны восточных регионов страны в марте.