Քրդերի գլխավորած «Սիրիական դեմոկրատական ուժերը» հայտարարել են լուծարման մասին
Քրդերի գլխավորած «Սիրիական դեմոկրատական ուժերը» (ՍԴՈւ, SDF) լուծարվել են։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այս մասին հայտարարել է խմբավորման առաջնորդ Մազլում Աբդին։
«Մենք այսօր հայտարարում ենք «Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» առաքելության ավարտի մասին և լիակատար պատասխանատվությամբ հայտարարում ենք որպես անկախ ռազմական ուժ դրա լուծարման և պետական ինստիտուտներին լիակատար ինտեգրման մասին»,- հայտարարել է ՍԴՈւ-ի հրամանատար Մազլում Աբդին։
Syria TV-ի փոխանցմամբ՝ Դամասկոս ժամանած Աբդին ռազմական, անվտանգության և վարչական չլուծված հարցերի շուրջ բանակցություններ է վարել սիրիացի պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հետ։
Սիրիայի կառավարությունը և ՍԴՈւ-ն, որն ԱՄՆ-ի աջակցությամբ օգնեց հաղթել «Իսլամական պետությանը» և վերահսկում էր Սիրիայի հյուսիսային և արևելյան մասերը, հունվարին համաձայնության էին եկել սիրիական պետության մեջ քուրդ զինյալների փուլային ինտեգրման շուրջ, որը Վաշինգտոնն անվանել էր «պատմական հանգրվան»։
Գործարքը կնքվել է կարճ ժամանակ անց, երբ Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի գլխավորած կառավարական ուժերը հունվարին հարձակում էին սկսել՝ գրավելով ՍԴՈՒ-ի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների մեծ մասը։
Քրդական ժողովրդական պաշտպանության ստորաբաժանումները, որոնք կազմում էին ՍԴՈՒ-ի միջուկը, արդեն ինտեգրվել էին պետական ուժերի մեջ, իսկ նրանց հրամանատար Սիփան Համոն մարտ ամսին նշանակվել էր երկրի արևելյան տարածքների պաշտպանության փոխնախարար։

Syria's Kurdish-led SDF dissolves as part of integration with Damascus
The Kurdish-led Syrian Democratic Forces (SDF) has been dissolved, the armed militant group's leader said on Tuesday, a major step in the integration plan agreed on earlier this year with the government in Damascus.
"We announce today the end of the mission of the Syrian Democratic Forces and announce with full responsibility its dissolution as an independent military force," Reuters quoted SDF commander Mazloum Abdi as saying in a televised speech.
The government and the group, which helped defeat the Islamic State with U.S. backing and held parts of northern and eastern Syria, agreed in January to a phased integration of Kurdish fighters into the state, a plan Washington called a "historic milestone".
The deal came shortly after government forces under President Ahmed al-Sharaa launched a lightning offensive in January, taking swathes of the areas the SDF held.
Abdi said that the announcement followed an agreement with Sharaa after the integration of the group's forces into the army.
The Kurdish People's Protection Units, which formed the core of the SDF, had already been integrated within state forces with its commander, Sipan Hamo, appointed in March deputy defense minister for the country's eastern territories.