Պակիստանը և Իրանը քննարկում են ԱՄՆ-Իրան փոխըմբռնման հուշագրի վերականգնման հնարավորությունը
Պակիստանի ներքին գործերի նախարար Մոհսին Նաքվին հայտարարել է, որ Իսլամաբադը և Թեհրանը քննարկում են Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հունիսին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի վերականգնման հարցը՝ շարունակվող հակամարտության կարգավորմանը նպաստելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նաքվին հայտարարել է X-ում գրառման մեջ։
Նաքվին նշել է, որ ինքը և Պակիստանի բանակի գլխավոր ֆելդմարշալ Ասիմ Մունիրը «դրական և արդյունավետ» հանդիպում են ունեցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։
«Մեր քննարկումը կենտրոնացած էր Իրան-ԱՄՆ հակամարտության, Մերձավոր Արևելքում լարվածության և հետագա քայլերի, ինչպես նաև երկու երկրների կողմից Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի վերականգնման համար անհրաժեշտ քայլերի վրա, որը կհանգեցնի հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը», - նշված է գրառման մեջ։
Նաքվիի խոսքով՝ Իրանի նախագահն անկեղծորեն կիսվել է իր կառավարության տեսակետներով և մտահոգություններով, և կառուցողական զրույց է տեղի ունեցել քննարկվող հարցերի շուրջ։
«Նշանակալի առաջընթաց է գրանցվել, և հանդիպումն ավարտվել է խիստ դրական նոտայով։ Մենք շարունակում ենք հույս ունենալ, որ այս առաջընթացը կօգնի հարթել ճանապարհը տարածաշրջանում հետագա առաջընթացի և երկարատև խաղաղության համար», - ասել է նա։
Պակիստանի ներքին գործերի նախարարը և զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարն օգոստոսի 24-ին ժամանել են Թեհրան՝ հանդիպումներ անցկացնելու Իրանի ղեկավարության հետ:

Пакистан и Иран обсуждают возможность восстановления Исламабадского меморандума о взаимопонимании между США и Ираном
Министр внутренних дел Пакистана Мохсин Накви заявил, что Исламабад и Тегеран обсуждают вопрос восстановления меморандума о взаимопонимании, подписанного между Ираном и США в июне, с целью содействия урегулированию продолжающегося конфликта. Как передает “Арменпресс”, Накви сообщил об этом в своем посте на X.
Мохсин Накви отметил, что он и командующий пакистанской армией фельдмаршал Асим Мунир провели “позитивную и продуктивную” встречу с президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
“Наша дискуссия была сосредоточена на ирано-американском конфликте, напряженности на Ближнем Востоке и дальнейших шагах, а также на шагах, необходимых обеим странам для восстановления Исламабадского меморандума о взаимопонимании, который приведет к всестороннему урегулированию конфликта”, — говорится в посте.
По словам Накви, президент Ирана искренне поделился взглядами и опасениями своего правительства, и состоялся конструктивный разговор по обсуждаемым вопросам.
“Был достигнут значительный прогресс, встреча завершилась на позитивной ноте. Мы надеемся, что этот импульс поможет проложить путь к дальнейшему прогрессу и прочному миру в регионе”, — сказал он.
Министр внутренних дел и командующий армией Пакистана прибыли в Тегеран 24 августа для проведения встреч с иранским руководством.