Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին չի քննարկվում. ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները չեն քննարկում դաշինքին Ուկրաինայի անդամակցության հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մեթյու Ուիթաքերը Բրյուսելում հունիսի 5-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների խորհրդակցության նախօրյակին։
«ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության հարցը ներկայում քննարկման ենթակա չէ: Մենք ՆԱՏՕ-ի միակ անդամը չենք, որը նման կարծիք ունի: Վերջին հաշվով այդ որոշումը (ԱՄՆ) նախագահ Թրամփինն է և բոլոր 32 դաշնակիցներինը, որոնք պետք է միաձայն որոշման գան», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Вступление Украины в НАТО не подлежит обсуждению: постоянный представитель США
Страны-члены НАТО не обсуждают членство Украины в альянсе. Как сообщает “Арменпресс”, это заявил постоянный представитель США при НАТО Мэттью Уитакер накануне встречи министров обороны стран НАТО, которая состоится в Брюсселе 5 июня.
“Вопрос вступления Украины в НАТО в настоящее время не подлежит обсуждению. Мы не единственный участник НАТО, который придерживается этого мнения. В конечном счете это решение остается за президентом [США Дональдом] Трампом и всеми 32 союзниками, которые должны прийти к единогласному решению”, - ТАСС приводит его слова.