ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 19-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ընդգծելով երկու երկրների միջեւ խորացող համագործակցությունը՝ Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջը հայտնել է երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները նոր՝ ֆունկցիոնալ մակարդակի բարձրացնելու ցանկության մասին՝ առաջարկելով դիտարկել Հայաստանի ու Կիպրոսի միջեւ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի կնքումը, ինչն իր հերթին ողջունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը:
Կողմերը հանգամանալի անդրադարձել են նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող հարցերին եւ երկկողմ հետաքրքրության այլ թեմաների: Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաեւ Կիպրոսի հայ համայնքի գործունեությանը եւ երկու երկրների միջեւ եղբայրական հարաբերություններում դրա ունեցած առանցքային դերին:
Կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրները՝ այդ համատեքստում ընդգծելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ արդեն համաձայնեցված համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը: Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանում գտնվող գերիների եւ ապօրինի պահվող անձանց խնդրին՝ կարեւորելով նաեւ անհետ կորած զինծառայողների հարցը:
Ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Անիտա Դիմիտրիուն հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով: Խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպումը եզրափակվել է խորհրդանշական ծառատունկով:

Спикер Парламента Армении принял делегацию, возглавляемую председателем Палаты представителей Кипра
19 мая спикер Национального собрания Армении Ален Симонян принял делегацию во главе со спикером Палаты представителей Республики Кипр Анитой Димитриу.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение НС, подчеркивая углубляющееся сотрудничество между двумя странами, Ален Симонян проинформировал своего коллегу о желании поднять двусторонние дружественные отношения на новый, функциональный уровень, предложив рассмотреть возможность подписания соглашения о стратегическом партнерстве между Арменией и Кипром, что в свою очередь приветствовала и спикер Палаты представителей Кипра.
Стороны подробно обсудили вопросы межпарламентского сотрудничества и другие темы, представляющие взаимный интерес. Отдельное внимание было уделено деятельности армянской общины Кипра и ее ключевой роли в братских отношениях между двумя странами.
Стороны также обсудили региональные проблемы, подчеркнув в этом контексте необходимость подписания уже согласованного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Ален Симонян также обратил внимание своего коллеги на проблему военнопленных и незаконно удерживаемых лиц в Азербайджане, особо выделив проблему пропавших без вести военнослужащих.
После расширенной встречи Ален Симонян и Анита Димитриу провели совместную пресс-конференцию. Встреча глав парламентов завершилась символической посадкой дерева.