ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 19-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ընդգծելով երկու երկրների միջեւ խորացող համագործակցությունը՝ Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջը հայտնել է երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները նոր՝ ֆունկցիոնալ մակարդակի բարձրացնելու ցանկության մասին՝ առաջարկելով դիտարկել Հայաստանի ու Կիպրոսի միջեւ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի կնքումը, ինչն իր հերթին ողջունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը:
Կողմերը հանգամանալի անդրադարձել են նաեւ միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող հարցերին եւ երկկողմ հետաքրքրության այլ թեմաների: Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաեւ Կիպրոսի հայ համայնքի գործունեությանը եւ երկու երկրների միջեւ եղբայրական հարաբերություններում դրա ունեցած առանցքային դերին:
Կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրները՝ այդ համատեքստում ընդգծելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ արդեն համաձայնեցված համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը: Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանում գտնվող գերիների եւ ապօրինի պահվող անձանց խնդրին՝ կարեւորելով նաեւ անհետ կորած զինծառայողների հարցը:
Ընդլայնված կազմով հանդիպումից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Անիտա Դիմիտրիուն հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով: Խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպումը եզրափակվել է խորհրդանշական ծառատունկով:

Armenian Speaker of Parliament meets with Cypriot counterpart
On May 19, Speaker of Parliament Alen Simonyan received the delegation led by the President of the House of Representatives of Cyprus Annita Demetriou.
Underscoring the deepening cooperation between the two countries, Speaker Simonyan informed his colleague about the desire to raise the bilateral friendly relations to a new, functional level, proposing to consider the signing of a Strategic Partnership Agreement between Armenia and Cyprus, the parliament’s press service said in a readout. Demetriou welcomed the proposal.
The parties also touched upon issues regarding the inter-parliamentary cooperation and other topics of mutual interest. A separate reference was made to the activities of the Armenian community of Cyprus and its key role in fraternal relations between the two countries.
The sides also discussed the regional issues, in that context underlining the necessity of signing the peace agreement which has already been agreed upon between Armenia and Azerbaijan.
Speaker Simonyan drew his colleague’s attention to the issue of the unlawfully held POWs and other captives in Azerbaijan, as well as the issue of missing servicemen.
After the meeting in an enlarged format, Alen Simonyan and Annita Demetriou held a joint press conference. The meeting ended with a symbolic tree planting.