Կառուցվող կայանների գործարկումից հետո Հայաստանում կգործի 207 փոքր հիդրոէլեկտրակայան և 119 արևային էլեկտրակայան
Հանրապետությունում էներգետիկ անկախության ամրապնդումը մշտապես եղել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի գործունեության առանցքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վստահեցրեց հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանն ԱԺ-ում հանձնաժողովի՝ 2024թ գործունեության մասին հաղորդման ներկայացմանը:
«2024թ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանրապետությունում գործել են 191 փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ, ևս 16-ը գտնվել են կառուցման փուլում: Կառուցվող փոքր հիդրոէլեկտրակայանների գործարկումից հետո հանրապետությունում կգործեն 207 հիդրոէլեկտրակայաններ՝ 467 Մվտ գումարային հզորությամբ»,-ասաց Մեսրոպ Մեսրոպյանը:
Անդրադառնալով արևային էներգետիկայի ոլորտին՝ հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ հանրապետությունում գործել են 72 արևային էլեկտրակայաններ, ևս 47-ը գտնվել են կառուցման փուլում՝ ներառյալ 55 Մվտ-անոց Մասրիկ 1 արևային կայանը: Վերջինիս շահագործման թույլտվությունը հանձնաժողովը տվել է այսօր՝ մայիսի 14-ին:
«Կառուցվող էլեկտրակայանների գործարկումից հետո հանրապետությունում կգործեն 119 արևային էլեկտրակայաններ՝ 577 Մվտ գումարային հզորությամբ»,-ասաց նա:

Strengthening energy independence has always been a priority for the Public Services Regulatory Commission, according to the commission’s chairman, Mesrop Mesropyan.
“As of December 31, 2024, there were 191 small hydro-power plants functioning in Armenia, another 16 were being built. After the completion of the construction of the small hydro-power plants, there will be 207 functioning hydro-power plants with a cumulative capacity of 467 MW,” he said in parliament.
Speaking about the solar energy sector, Mesropyan said 72 solar power stations were functioning, and another 47 are under construction, including the 55MW Masrik-1 solar power station.
The commission issued the operating license for Masrik-1 on May 14.
A total of 119 solar power stations with a cumulative capacity of 577MW will function in Armenia after the new plants are constructed.