Նիկոլ Փաշինյանն ու Գերտ Յան Կուպմանն անդրադարձել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ընթացիկ փուլին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության ղեկավար Գերտ Յան Կուպմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների զարգացումը և ընդգծել ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ խորացնելու և ընդլայնելու համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ԵՄ հետ համագործակցությունը կառուցվում է փոխադարձ հարգանքի, ընդհանուր արժեքների և գործընկերության հիմքի վրա, որի առանցքում ժողովրդավարության ամրապնդումն ու օրենքի գերակայության ապահովումն են։
Գերտ Յան Կուպմանն իր հերթին բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերություններն՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն դիտարկում է Հայաստանը որպես վստահելի և արժանահավատ գործընկեր։ Նա դրական է գնահատել վերջերս ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը՝ նշելով, որ դա կարևոր ուղերձ է, որը վկայում է Հայաստանի եվրոպական ընտրության անկեղծության և հետևողականության մասին։ Կուպմանն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն ողջունում է ՀՀ  կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը եւ պատրաստ է հետևողականորեն աջակցել այդ գործընթացին՝ ընդլայնելով համագործակցությունը բոլոր այն ոլորտներում, որոնք նպաստում են Հայաստանի կայուն զարգացմանն ու քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը։
Զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել Հայաստան-ԵՄ  հարաբերությունների ընթացիկ փուլին, այդ թվում՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ընթացքին, տնտեսական և ոլորտային համագործակցությանը, թվայնացման, կանաչ էներգիայի, կրթության, ենթակառուցվածքների զարգացման և ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Այս համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են 2024 թվականին Բրյուսելում հայտարարված Դիմակայունության և աճի պլանի ներքո 2025-2027թթ. համար նախատեսվող միջոցառումներին՝ ընդգծելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող խնդիրներ, մասնավորապես, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին առնչվող հարցեր:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by Gert Jan Koopman, Head of the Directorate-General for Enlargement and Eastern Neighborhood Policy of the European Commission.
According to the Prime Minister’s Office, PM Pashinyan emphasized the importance of developing Armenia–European Union relations and reaffirmed the Armenian government's commitment to deepening and expanding cooperation in all areas. He noted that Armenia–EU cooperation is based on mutual respect, shared values, and partnership, with a focus on strengthening democracy and ensuring the rule of law.
In response, Gert Jan Koopman praised the partnership with Armenia, stating that the EU considers Armenia a reliable and trustworthy partner. He welcomed the recent adoption of the law “On the launch of the process of accession of the Republic of Armenia to the European Union” by the Armenian National Assembly, describing it as a significant step that reflects the sincerity and consistency of Armenia’s European aspirations.
Koopman also stressed that the EU supports the ambitious reform agenda of the Armenian government and is ready to continue assisting in this process by expanding cooperation across all sectors that contribute to Armenia’s sustainable development and the strengthening of civil society.
The parties held detailed discussions on the current state of Armenia–EU relations, including the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, as well as cooperation in the fields of economy, digitalization, green energy, education, infrastructure development, and democratic reforms.
In this context, they also discussed the measures planned for 2025–2027 under the Resilience and Growth Plan announced in Brussels in 2024, highlighting the importance of active collaboration in implementing the agreed actions.
The meeting also addressed regional security and stability issues, particularly the Armenia–Azerbaijan peace process.