Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև էսկալացիան միջուկային պատերազմի չի հանգեցնի․ փորձագետ
Միջազգային հարաբերությունների փորձագետ Նվարդ Չալիկյանը կարծում է, որ Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև առաջացած հակամարտությունը որքան էլ սրվի, այնուամենայնիվ, չի հանգեցնի միջուկային բախման, որովհետև նշված երկու միջուկային տերությունների պարագայում այդ հանգամանքը կարող է լինել նաև զսպող գործոն։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «APRI Armenia»վերլուծական կենտրոնի գիտաշխատող Նվարդ Չալիկյանն անդրադարձավ Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև առաջացած հակամարտությանը և այդ համատեքստում վեջին օրերին տեղի ունեցած սրացումներին։
«Քաշմիրի շուրջ Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև առաջացած տարածքային վիճաբանությունը նորություն չէ, այդ հակամարտությունը շարունակվում է տասնամյակներ՝ սկսվելով 1947 թվականից, երբ ի հայտ եկավ ընդհանրապես Պակիստան պետությունը։ Իրավիճակը սրվեց ապրիլի 22-ից հետո, երբ Պահալգամ քաղաքում մի խումբ զինյալներ գնդակահարեցին զբոսաշրջիկներին։ Հատկանշական է, որ ահաբեկիչները զբոսաշրջիկներին տարանջատել են, հեռացրել են մահմեդականներին, նոր դրանից հետո գնդակահարել հնդիկներին, ինչը բողոքի մեծ ալիք բարձրացրեց Հնդկաստանում, որովհետև անմեղ մարդկանց սպանդի կազմակերպումը բավականին լուրջ և ցավալի իրադարձություն էր»,- ասաց Չալիկյանը։
Նա հիշեցրեց, որ երկու երկրների միջև տհաճ միջադեպեր եղել են նաև անցյալում, նույնիսկ տեղի են ունեցել երեք պատերազմներ։ Առավել հիշարժան են 2016 և 2019 թվականներին գրանցված սրացումները, ինչը վկայում է պարբերաբար կրկնվող սցենարի մասին։
«Հնդկաստանում տեղի են ունենում ահաբեկչական գործողություններ։ Հնդկական կողմը մեղադրում է Պակիստանին և թիրախային հարվածներ հասցնում նրան, ինչից հետո տեղի են ունենում փոխհրաձգություններ։ Թեև գրանցվում են էսկալացիոն բնույթի գործողություններ, սակայն այդ ամենը շատ մեծ պատերազմի չի հանգեցնում։ Մի կողմից, իհարկե, մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ երկու պետություններն էլ ունեն միջուկային զենք, բայց մյուս կողմից հենց այդ զենքի առկայությունն ինքնին հանդիսանում է որոշակի զսպող գործոն, քանի որ միջուկային պատերազմը երկու երկրների համար էլ հղի է կործանարար հետևանքներով, ուստի նրանց համար գերադասելի է, որ նման արհավիրքի մեջ չներքաշվեն»,- ասաց Չալիկյանը։
Փորձագետը հիշեցրեց, որ Հնդկաստանը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր է, և միջազգային հարթակներում կողմերը միշտ սատարել են միմյանց։ Հայաստանը պաշտպանում է Հնդկաստանի դիրոքրոշումը նույն Քաշմիրի հակամարտության համատեքստում, իսկ Հնդկաստանը վերջին տարիներին ՀՀ-ի համար շատ կարևոր քաղաքական և ռազմական գործընկեր է դարձել՝ տրամադրելով համապատասխան սպառազինություն։ Իսկ ահա Պակիստանն անգամ չի ճանաչել Հայաստանի անկախությունը, տարիներ շարունակ աջակցել և այսօր էլ աջակցում է Ադրբեջանին, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմում ակտիվ զորակցություն ցուցաբերեց ադրբեջանական կողմին։ Դրանով Պակիստանն առաջին անգամ նման ցայտուն ներգրավվածություն ունեցավ մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններում։
«Մենք բազմիցս փորձագիտական շրջանակներում դիտարկել ենք այն հարցը, թե ովքեր են աջակցում Պակիստանին։ Այդ հարցն ավելի արդիական է դարձել այն պատճառով, որ միջազգային հանրության հայացքն ուղղվել է Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև զարգացող հակամարտությանը։ Պակիստանին փաստորեն ամենաակտիվ կերպով սատարում են Ադրբեջանն ու Թուրքիան։ Նույնիսկ ձևավորվել է եռյակ դաշինք, որն ունի բավականին լուրջ ռազմատեխնիկական բաղադրիչ։ Երբ Էրդողանը Թուրքիայում եկավ իշխանության, դրանից հետո նշված երեք երկրների միջև կապերն ավելի ամրապնդվեցին, և համագործակցությունն ամենաբարձր մակարադակով մի քանի ոլորտներում գրանցեց բավականին մեծ առաջընթաց։ Թուրքիան պաշտպանում է Պակիստանին նույն Քաշմիրի խնդրում և այլ հարցերում՝ ի հակադրություն Հնդկաստանի, և շարունակում է զենք վաճառել Պակիստանին»,- ասաց փորձագետը։
Չալիկյանը հավելեց, որ մեր տարածաշրջանում Պակիստանի ակտիվացումը մտահոգել է Հնդկաստանին, ու նաև դա է պատճառներից մեկը, որ հնդկական կողմը սերտացրեց հարաբերությունները Հայաստանի հետ և սկսեց համագործակցել նաև ռազմական ոլորտում։ Պակիստանի և Թուրքիայի ակտիվացումը հարավկովկասյան տարածաշրջանում բնավ չի բխում Հնդկաստանի շահերից, որովհետև Անկարայի ծավալապաշտական նկրտումները կարող են բացել նաև Պակիստանի ախորժակը։
Վերադառնալով Հնդկաստան-Պակիստան հակամարտությանը՝ մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ հնդկական կողմն այս անգամ էլ կիրականացնի թիրախային հարվածներ՝ պատճառաբանելով, որ այդ կերպ ձգտելու է հակահարված հասցնել ահաբեկչական խմբավորումներին։
«Հնդկաստանի վարչապետ Մոդին մի քանի անգամ հրավիրեց անվտանգության խորհրդի նիստ։ Պակիստանից հայտարարեցին, որ չեն բացառում հնդկական կողմի հարձակումը, թեև իրենք նախահարձակ չեն լինի։ Լոկալ բախման հավանականությունը փոքր չէ, բայց դա չի հանգեցնի լայնածավալ ու երկարատև պատերազմի։ Իհարկե, կարևոր էր, որ հակամարտության հարցը քննարկվեց ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում։ Տարբեր երկրներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Իրանը հայտնեցին միջնորդ լինելու պատրաստակամության մասին, սակայն Հնդկաստանը պնդում է, որ դա լոկալ կոնֆլիկտ է և, ըստ այդմ, չի ցանկանում երրորդ կողմի ներգրավվածություն։ Ավելին, հնդկական կողմը, հաշվի առնելով միջազգային հակամարտությունների հանգուցալուծման գործում ՄԱԿ-ի անզորությունը, ինչի վկայությունն էր նաև ռուս-ուկրաինական պատերազմը, խիստ քննարդատում է այդ միջազգային կազմակերպությանը»,- պարզաբանեց Չալիկյանը։
Փորձագետի կարծիքով՝ Հնդկաստանը կատարելու է քայլեր՝ ելնելով իր շահերից, այլ ոչ թե անսալով միջազգային հանրության կոչերին։ Եվ արդեն իրականացրել է մի շարք միջոցառումներ, որոնք կարող են լուրջ վնաս հասցնել Պակիստանին, մասնավորապես այդ երկրի գյուղատնտեսությանը, քանի որ Պակիստանի հողերի 80 տոկոսը ոռոգվում են Հնդկաստանից եկող գետերի ջրերով։ Մասնավորապեսմ Հնդկաստանի իշխանությունները կասեցրել են Ինդոսի ջրերի մասին պայմանագիրը, որը կարգավորում է մի շարք գետերի օգտագործումը երկու երկրների կողմից, և դադարեցրել են ջրի մատակարարումը Բագլիհար ամբարտակով, որը գտնվում է Ջամու և Քաշմիրի նահանգի Չենաբ գետի վրա:
Ապրիլի 22-ին Հնդկաստանի հյուսիսում գտնվող Պահալգամ քաղաքում մի խումբ զինյալներ կրակ են բացել զբոսաշրջիկների վրա։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է 26 մարդ։ Սա հանգեցրել է Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև հարաբերությունների կտրուկ սրման։ Դրանից հետոտեղեկություններ են հաղորդվելփոխհրաձգությունների մասին:

Эскалация между Индией и Пакистаном не приведет к ядерной войне: анализ эксперта
Эксперт в области международных отношений Нвард Чаликян считает, что как бы ни обострился конфликт между Индией и Пакистаном, он, тем не менее, не приведет к ядерному столкновению, поскольку в случае двух ядерных держав это обстоятельство может стать и сдерживающим фактором.
Научный сотрудник аналитического центра «АПРИ Армения» Нвард Чаликян в интервью агентству «Арменпресс» коснулась конфликта между Индией и Пакистаном и обострений, произошедших в последние дни в этом контексте.
«Территориальный спор между Индией и Пакистаном возникший между Индией и Пакистаном из-за Кашмира, не является чем-то новым, этот конфликт продолжается десятилетиями, начиная с 1947 года, когда возникло государство Пакистан. Ситуация обострилась после 22 апреля, когда группа боевиков расстреляла туристов в городе Пахалгам. Примечательно, что террористы разделили туристов, вывели мусульман и лишь потом расстреляли индийцев, что вызвало огромную волну протеста в Индии, поскольку расправа с невинными людьми была достаточно серьезным и болезненным событием», - сказала Нвард Чаликян.
Она напомнила, что неприятные инциденты между двумя странами случались и в прошлом, даже было три войны. Наиболее памятными являются обострения 2016 и 2019 годов, которые указывают на периодически повторяющийся сценарий.
«В Индии произошли террористические действия. Индийская сторона обвинила в них Пакистан и нанесла точечные удары, после чего началась перестрелка. Хотя есть эскалация действий, но все это не приведет к большой войне. С одной стороны, конечно, беспокоит тот факт, что у обоих государств есть ядерное оружие, но с другой стороны, само наличие этого оружия является определенным сдерживающим фактором, поскольку ядерная война чревата разрушительными последствиями для обеих стран, поэтому для них предпочтительнее, чтобы они не были вовлечены в такую катастрофу», - пояснила Нвард Чаликян.
Эксперт напомнила, что Индия для Армении является дружественной страной, и стороны всегда поддерживали друг друга на международных площадках. Армения поддерживает денуклеаризацию Индии в контексте конфликта в Кашмире, и в последние годы Индия стала для Армении очень важным политическим и военным партнером, предоставляя соответствующее оружие. Между тем Пакистан даже не признал независимость Армении, поддерживал Азербайджан на протяжении многих лет и продолжает поддерживать его и сегодня, также активно поддерживал азербайджанскую сторону во время 44-дневной войны. Это был впервые, чтобы Пакистан принял столь заметное участие в событиях, происходящих в нашем регионе.
«Мы неоднократно рассматривали в экспертных кругах вопрос о том, кто поддерживает Пакистан. Этот вопрос стал актуальнее, поскольку внимание международного сообщества обращено на развивающийся конфликт между Индией и Пакистаном. Фактически, наиболее активными сторонниками Пакистана являются Азербайджан и Турция. Сформирован даже трехсторонний альянс, имеющий достаточно серьезную военно-техническую составляющую. После прихода Эрдогана к власти в Турции связи между тремя странами еще больше укрепились, а сотрудничество на высшем уровне достигло значительного прогресса во многих областях. Турция поддерживает Пакистан в том же кашмирском вопросе и в других вопросах, в отличие от Индии, и продолжает продавать Пакистану оружие», - подчеркнула эксперт.
Нвард Чаликян добавила, что активизация Пакистана в нашем регионе обеспокоила Индию, и это также одна из причин, по которой индийская сторона укрепила отношения с Арменией и начала сотрудничать в военной сфере. Активизация Пакистана и Турции в регионе Южного Кавказа совершенно не отвечает интересам Индии, поскольку экспансионистские амбиции Анкары могут разжечь и аппетиты Пакистана.
Возвращаясь к индо-пакистанскому конфликту, наша собеседница подчеркнула, что индийская сторона и в этот раз будет наносить точечные удары, пояснив, что таким образом она будет стремиться контратаковать террористические группировки.
«Премьер-министр Индии Моди несколько раз созывал заседание Совета Безопасности. Пакистан заявил, что не исключает нападения со стороны Индии, хотя и не будет атаковать первым. Вероятность локального конфликта не мала, но она не приведет к масштабной и затяжной войне. Конечно, было важно, чтобы конфликт обсуждался в Совете Безопасности ООН. Различные страны, включая США, Россию и Иран, выразили готовность выступить посредниками, однако Индия настаивает на том, что это локальный конфликт, и, соответственно, не желает вмешательства третьей стороны. Более того, индийская сторона, учитывая бессилие ООН в разрешении международных конфликтов, о чем свидетельствует российско-украинская война, резко критикует эту международную организацию», - пояснила Чаликян.
По мнению эксперта, Индия предпримет шаги, исходя из своих интересов, а не прислушиваясь к призывам международного сообщества. И она уже реализовала ряд мер, которые могут нанести серьезный ущерб Пакистану, особенно сельскому хозяйству этой страны, поскольку 80 % земель Пакистана орошаются речной водой, поступающей из Индии. В частности, власти Индии приостановили действие Договора о водах Инда, который регулирует использование воды ряда рек двумя странами, и прекратили подачу воды через плотину Баглихар, расположенную на реке Ченаб в штате Джамму и Кашмир.
22 апреля группа боевиков открыла огонь по туристам в городе Пахалгам на севере Индии. В нападения погибли 26 человек. Это привело к резкому обострению отношений между Индией и Пакистаном. После чего появились сообщения о перестрелоках