Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագրի ցուցանիշները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության 2022-2025 թթ. ծրագրի ցուցանիշները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վաչրչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը մանրամասներ է ներկայացրել ծրագրի ընթացքի, մասնավորապես՝ ըստ բնակավայրերի իրականացված գործարքների ժամանակագրության, ակտիվության և կարգավիճակի վերաբերյալ: Զեկուցվել է, որ 2025 թ. մայիսի 1-ի դրությամբ գործարքների թիվը կազմում է 2254:
Հանդիպմանը քննարկվել են ծրագրի ընթացիկ, ինչպես նաև հետագա շարունակականությանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ծրագրին մասնակցության նոր չափանիշների սահմանմանը, ըստ այդ չափանիշների թիրախների որոշմանը, բնակարանային խնդիր ունեցող այլ խմբերին ծրագրում ինտեգրելու հնարավորությանը:
Վերոնշյալ հարցերի կապակցությամբ վարչապետը հանձնարարել է ուսումնասիրություն իրականացնել և տեղեկատվություն ներկայացնել նոր սահմանված չափանիշներին համապատասխանող պոտենցիալ շահառուների վերաբերյալ:
Խորհրդակցության ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև օրերս Լոռու և Տավուշի մարզեր կատարած աշխատանքային այցերի ընթացքում բարձրացված խնդիրներին՝ պատասխանատուներին տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:
Խոսելով կրթահամալիրների շինարարության և տրանսպորտային ծառայության մատուցման համաժամանակյա իրականացման մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Կրթահամալիրների ծրագրում ճանապարհների բարեկարգումը պարտադիր պայման է: Այսինքն՝ այնտեղ, որտեղ ունենք կրթահամալիր, այդ տեղերի ճանապարհների նորոգումը բացարձակ առաջնահերթություն է՝ համաժամանակայնացնելով կրթական պրոցեսի հետ, ինչպես նաև կոորդինացնելով տրանսպորտային ցանցի ներդրման հետ»,-հավելել է վարչապետը:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ճանապարհների գծանշման կարևորությանը, հանձնարարել գծանշման չափանիշներ ներդնել և խնդիրը լուծել:

PM Pashinyan chairs consultation on progress of housing support program for border families
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan chaired a consultation on the 2022–2025 state support program aimed at ensuring affordable housing for families in the border settlements of the Republic of Armenia, the PM's office has said.
During the meeting, Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan presented details on the program’s progress, including key indicators, the timeline, activities, and the status of housing-related transactions carried out in the settlements.
It was reported that, as of May 1, 2025, the number of support cases had reached 2,254.
The consultation focused on both current and future issues related to the program. They also discussed  the specification of new criteria for program participation and the possibility of including other groups with housing needs in the program.
In this regard, Prime Minister Pashinyan instructed officials to study and submit information on potential beneficiaries who meet the newly established criteria.
Pashinyan also addressed issues raised during his recent working visits to the Lori and Tavush regions, giving specific instructions to the responsible officials.
Speaking about the simultaneous implementation of educational complex construction and the provision of transport services, Pashinyan emphasized: "Improving roads is a mandatory condition for the educational complex program. That is, wherever there is an educational complex, road repairs in those areas are an absolute priority. These repairs must be synchronized with the educational process and coordinated with the development of the transport network," the Prime Minister added.