Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագրի ցուցանիշները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության 2022-2025 թթ. ծրագրի ցուցանիշները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վաչրչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը մանրամասներ է ներկայացրել ծրագրի ընթացքի, մասնավորապես՝ ըստ բնակավայրերի իրականացված գործարքների ժամանակագրության, ակտիվության և կարգավիճակի վերաբերյալ: Զեկուցվել է, որ 2025 թ. մայիսի 1-ի դրությամբ գործարքների թիվը կազմում է 2254:
Հանդիպմանը քննարկվել են ծրագրի ընթացիկ, ինչպես նաև հետագա շարունակականությանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ծրագրին մասնակցության նոր չափանիշների սահմանմանը, ըստ այդ չափանիշների թիրախների որոշմանը, բնակարանային խնդիր ունեցող այլ խմբերին ծրագրում ինտեգրելու հնարավորությանը:
Վերոնշյալ հարցերի կապակցությամբ վարչապետը հանձնարարել է ուսումնասիրություն իրականացնել և տեղեկատվություն ներկայացնել նոր սահմանված չափանիշներին համապատասխանող պոտենցիալ շահառուների վերաբերյալ:
Խորհրդակցության ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև օրերս Լոռու և Տավուշի մարզեր կատարած աշխատանքային այցերի ընթացքում բարձրացված խնդիրներին՝ պատասխանատուներին տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:
Խոսելով կրթահամալիրների շինարարության և տրանսպորտային ծառայության մատուցման համաժամանակյա իրականացման մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Կրթահամալիրների ծրագրում ճանապարհների բարեկարգումը պարտադիր պայման է: Այսինքն՝ այնտեղ, որտեղ ունենք կրթահամալիր, այդ տեղերի ճանապարհների նորոգումը բացարձակ առաջնահերթություն է՝ համաժամանակայնացնելով կրթական պրոցեսի հետ, ինչպես նաև կոորդինացնելով տրանսպորտային ցանցի ներդրման հետ»,-հավելել է վարչապետը:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է նաև ճանապարհների գծանշման կարևորությանը, հանձնարարել գծանշման չափանիշներ ներդնել և խնդիրը լուծել:

В правительстве обсуждены показатели Программы государственной поддержки по обеспечению доступности жилья для семей в приграничных населенных пунктах за 2022-2025 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены показатели Программы государственной поддержки по обеспечению доступности жилья для семей в приграничных населенных пунктах Республики Армения за 2022-2025 годы.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, заместитель министра труда и социальных вопросов Давид Хачатрян представил подробную информацию о ходе реализации программы, в частности, хронологию, активность и статус сделок по населенным пунктам. Было доложено, что по состоянию на 1 мая 2025 года количество сделок составляет 2254.
Были обсуждены вопросы, связанные с текущим состоянием и продолжением программы. В частности, были затронуты вопросы установления новых критериев участия в программе, определения целевых показателей в соответствии с этими критериями, а также возможности интеграции в программу других групп, имеющих жилищные проблемы.
В связи с вышеизложенными вопросами премьер-министр поручил провести исследование и представить информацию о потенциальных бенефициарах, соответствующих вновь установленным критериям.
В ходе совещания Никол Пашинян коснулся также проблем, которые были подняты в ходе его недавних рабочих визитов в Лорийскую и Тавушскую области, и дал конкретные поручения ответственным лицам.
Коснувшись одновременной реализации строительства образовательных комплексов и предоставления транспортных услуг, Никол Пашинян отметил:
«Обязательным условием в программе образовательных комплексов является благоустройство дорог. То есть, там, где у нас есть образовательный комплекс, ремонт дорог является абсолютным приоритетом, синхронизируя его с образовательным процессом, а также координируя его с внедрением транспортной сети».
Глава государства также коснулся важности разметки дорог, поручил внедрить стандарты разметки и решить эту проблему