Մոդին և Պուտինը հեռախոսազրույցում քննարկել են Պահալգամի ահաբեկչական հարձակումը
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել է ապրիլի 22-ին Հնդկաստանի Ջամու և Քաշմիրի նահանգի Պահալգամ քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X սոցիալական հարթակում գրառում է կատարել Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռանդհիր Ջայսվալը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ Ռուսաստանի առաջնորդը խորին ցավակցություն է հայտնել անմեղ կյանքերի կորստի կապակցությամբ և լիակատար աջակցություն հայտնել Հնդկաստանին ահաբեկչության դեմ պայքարում։ Պուտինն ընդգծել է, որ նողկալի հարձակման մեղավորները և նրանց աջակցողները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։
Ռուսաստանի ղեկավարը նաև «խստորեն դատապարտել է Հնդկաստանում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումը»։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու առաջնորդները հաստատել են Ռուսաստանի և Հնդկաստանի միջև գործընկերային հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն իրենց հանձնառությունը։
Հնդկաստանի վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել նախագահ Պուտինին Հաղթանակի օրվա 80-ամյակի կապակցությամբ և հրավիրել նրան այս տարի Հնդկաստանում կայանալիք ամենամյա գագաթնաժողովին։
Հնդկաստանի Ջամու և Քաշմիրի նահանգի Պահալգամ քաղաքի մոտակայքում ահաբեկչական հարձակումը տեղի է ունեցել ապրիլի 22-ին։ Զոհվել է 26 մարդ։

Моди и Путин провели телефонный разговор, обсудив теракт в Пахалгаме
Премьер-министр Индии Нарендра Моди в телефонном разговоре с президентом России Владимиром Путиным обсудил теракт, совершенный в Пахалгаме (штат Джамму и Кашмир, Индия) 22 апреля. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в социальной сети X сообщил официальный представитель МИД Индии Рандхир Джайсвал.
По словам чиновника, российский лидер выразил глубокие соболезнования в связи с гибелью невинных людей и заявил о полной поддержке Индии в борьбе с терроризмом. Путин подчеркнул, что виновные в чудовищном нападении и их сторонники должны быть привлечены к ответственности.
Российский лидер также «решительно осудил теракт в Индии».
Лидеры обеих стран подтвердили приверженность дальнейшему укреплению партнерства между Россией и Индией.
«Премьер-министр передал приветствия президенту Путину по случаю празднования 80-й годовщины Победы и пригласил его на ежегодный саммит, который состоится в Индии позднее в этом году».
Террористический акт был совершен 22 апреля недалеко от города Пахалгама в индийском штате Джамму и Кашмир. В результате погибли 26 человек.