Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառում
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելի Սբ․Մարիամ Մագդաղենացի եկեղեցում և  Միշու Հրապարակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին նվիրված խաչքարի մոտ տեղի ունեցավ Ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման միջոցառում, որը կազմակերպել էր Բելգիայի հայերի կոմիտեն։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ միջոցառմանը ներկա էին Բելգիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը, ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար Արման Իսրայելյանը, Բրյուսելի քաղաքապետ Ֆիլիպ Կլոզը, Բելգիայում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, բելգիացի քաղաքական, հասարակական գործիչներ, Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ և Բելգիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Բելգիայի հայերի կոմիտեի նախագահ Ռոբերտ Ունուսյանն իր խոսքում նշեց, որ 2020 թվականից ի վեր ապրիլի 24-ը ոչ միայն Հայոց Ցեղասպանության հիշատակման օրն է, այլև Լեռնային Ղարաբաղում և արցախահայության հետ պատահածի մասին բարձրաձայնելու առիթ։ Ռոբերտ Ունուսյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցությունների ֆոնին վերջինի պահվածը գալիս է ևս մեկ անգամ հաստատելու, որ նրանք խաղաղության օրակարգ չունեն։
Դեսպան Բալայանն իր ելույթում անդրադարձավ ցեղասպանության հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին և ընդգծեց 2015թ․ ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ի՝ որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության միջազգային օր ամրագրելու, ինչպես նաև 2024թ. ապրիլին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևի ընդունման կարևորությունը։
Դեսպան Բալայան կարևորեց անցյալի դասերի վրա հիմնված ապագա կառուցելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ Հայաստանը հանձնառու է նպաստելու խաղաղությանը, հաշտությանը և կայուն զարգացմանը՝ քայլեր ձեռնարկելով, որ նման հանցագործությունները երբեք չկրկնվեն:
Ելույթներով հանդես եկան նաև Բրյուսելի Իքսել համայնքի ղեկավար Ղոման դը Ռոզմը, Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Միշել դը Մաեգդը։
Միջոցառմանը ներկա դիվանագետները, կազմակերպությունների ղեկավարները՝ ի նշան հարգանքի, ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին նվիրված խաչքարի մոտ։
Խաչքարի մոտ ոգեկոչման արարողությունից հետո Բելգիայի հայ համայնքի անդամները բողոքի ակցիա իրականացրեցին Բրյուսելում Թուրքիայի դեսպանության մոտ։

110th anniversary of Armenian Genocide commemorated in Brussels
The 110th anniversary of the Armenian Genocide was commemorated in Belgium in a solemn event organized by the Belgian Committee of Armenians.
The commemoration ceremony took place at the Saint Mary Magdalene Church and Michaux Square in Brussels.
Armenian Ambassador to Belgium Tigran Balayan, Armenian Head of Mission to NATO Arman Israyelyan, Brussels Mayor Philippe Close, members of the diplomatic corps in Belgium, Members of the European Parliament, representatives of the Armenian community and many others attended the event.
Belgian Committee of Armenians President Robert Unusyan said in his speech that since 2020, April 24 is not only the Armenian Genocide Remembrance Day, but also an occasion to once again raise about the Azeri war and ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh Armenians. According to Unusyan, the Azeri actions prove that Baku doesn’t have a peace agenda.
Ambassador Balayan spoke about Armenia’s efforts aimed at genocide prevention and emphasized the importance of the adoption by UN Human Rights Council, at its 55th session, of the resolution on the "Prevention of Genocide" presented by Armenia, as well as the UN declaring December 9 as International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime.
Balayan, attaching importance to the need for building a future based on lessons of the past, said that Armenia is committed to contributing to peace, reconciliation and sustainable development, by taking steps in order for such crimes to never happen again.
The participants of the ceremony laid flowers at the Armenian Genocide memorial cross-stone.
Members of the Armenian community then held a demonstration outside the Turkish embassy in Brussels against Ankara’s denial of the genocide.