Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասև էջերից մեկն է. Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ
Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասև էջերից մեկն է, որը խլեց 1.5 միլիոն հայերի կյանք և դարձավ միլիոնավորների տարագրության ու տառապանքի սկիզբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Նիկիտաս Կակլամանիսը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ
«1915 թ. ապրիլի 24 - 2025 թ. ապրիլի 24. 110 տարիներ անց՝ Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական մեկնարկից: Այդ օրն օսմանյան Կոստանդնուպոլսում ձերբակալվեց, կտտանքների ենթարկվեց և սպանվեց հայ մտավորականների և համայնքային առաջնորդների մեծ մասը։ Նրանց հետ միասին կախաղան բարձրացվեցին հարյուրավոր պոլսահայեր։
Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասև էջերից մեկն է, որը խլեց 1.5 միլիոն հայերի կյանք և դարձավ միլիոնավորների տարագրության ու տառապանքի սկիզբ։ Եվ այնուամենայնիվ, 110 տարի անց այս սարսափելի պատմական դեպքերից հետո Թուրքիան պաշտոնապես շարունակում է համառորեն մերժել պատմական ճշմարտությունը։ Այսօր այն վայրում, որտեղ պատմությունն ու վերքերը հանդիպում են ներկային և ապագայի հույսերին, մենք բոլորս պարտավոր ենք հիշել, պատվել և պաշտպանել մեր եղբայրների հիշողությունը. այսօր՝ հայերի, վաղը՝ փոքրասիացիների, պոնտոսցիների և կիպրացիների։ Միայն այսպես՝ հիշողությամբ ու խոհեմությամբ, կարող ենք միավորվել և դիմակայել մոռացությանը ու պատմության աղավաղմանը»,- նշված է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահի հայտարարության մեջ:

Armenian Genocide is one of darkest chapters in history – Greek Speaker of Parliament
The Armenian Genocide is one of the darkest chapters in mankind’s history, Greek Parliament Speaker Nikitas Kaklamanis said in a statement on the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
“1915 April 24 – 2025 April 24. It’s been 110 years since the official start of the Armenian Genocide. On that day, the majority of the Armenian intellectual and community leaders in Ottoman Constantinople was arrested, tortured and murdered. Hundreds of other Armenians of Constantinople were hanged with them. The Armenian Genocide is one of the darkest chapters in mankind’s history which claimed the lives of 1,5 million Armenians and became the beginning of the exile and suffering of millions others. And yet, 110 years since these horrifying historic events, Turkiye officially continues to stubbornly deny the historical truth. So today, at the point where history and its wounds meet the present and the hopes of the future, we all must honor, remember and defend the memory of our brothers. Today of the Armenians, tomorrow of the Asia Minor, the Pontians and the Cypriots. Because only in this way - with memory and deliberation - do we become a fist against the forgetting or falsification of History,” the Greek Speaker of Parliament said in the statement.