Թուրքիայում ձևավորվել և այսօր էլ գործում է ապարտեիդի ռեժիմ. Թաներ Աքչամ
Թուրք անվանի մտավորական, պատմաբան Թաներ Աքչամը պնդում է, որ թուրքական հանրապետության հիմնադրումից ի վեր երկրում ձևավորվել և այսօր էլ գործում է ապարտեիդի՝ ազգային խտրականության ռեժիմ, ինչը պատահականության արդյունք չէ, այլ ունի հստակ միտում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս օրերին Երևանում գտնվող Թաներ Աքչամն այդ մասին հայտնեց իր հեղինակային գրքի («Ցեղասպան պետության ակունքները») շնորհանդեսի ժամանակ։
Թուրք մտավորականը հիշեցրեց, որ նախորդ անգամ Հայաստանում եղել է 2018 թվականին՝ նույնպես իր հեղինակային «Սպանության հրամաններ» գրքի հրատարակման առթիվ, շեշտեց, որ իր համար մեծ պատիվ է կրկին լինել Երևանում։
«Յուրաքանչյուր գրքի հրատարակություն նման է երեխայի ծննդին, և կապ չունի, թե որ լեզվով է գրված։ Հայերին առնչվող իմ երեք գրքերն էլ ինձ համար ունեն հուզական մեծ նշանակություն։ Իմ գրքերը սովորաբար հրատարակում եմ նախևառաջ թուրքերենով, որովհետև նույնիսկ այլ լեզուներով գիրք հրատարակելը ենթարկվում է քննադատության, առավել ևս, եթե այն վերաբերում է Հայոց ցեղասպանությանը։ Հայերենն ինձ համար, անշուշտ, հարազատ լեզու է, ուստի ես համաձայնվում եմ իմ գրքերն օտար լեզուներով հրատարակել միայն այն ժամանակ, երբ դրանք լույս են տեսնում նախ հայերեն լեզվով։ Գիտակցում եմ, որ Հայոց ցեղասպանության մասին գրել և հայերեն չիմանալը մեծ թերություն է, բայց կարծում եմ, որ իմ կատարած աշխատանքի շնորհիվ ինձ կներեն այդ բացթողման համար»,- ասաց Աքչամը։
Նա հավելեց, որ տարածված թուրքերեն ասացվածքի համաձայն՝ բանջարեղեն ունեցողին բանջար չես վաճառի, ուստի վերոհիշյալ գրքում, գուցե, հայ ընթերցողների համար նոր բան չլինի, սակայն Թուրքիայում բնակվող հայ ընկերները իրեն քաջալերում են և ոգևորվում այն իրողությունից, որ ինքը կարողանում է թղթին հանձնել շատ կարևոր պատմագիտական վերլուծություններ։
«Գիրքը հիմնված է երեք հիմնական թեզերի վրա և ընդգրկում է Թուրքիայի Հանրապետության ձևավորումն ու ապարտեիդի ռեժիմի կառուցումը։ Բոլորն, անկախ իրենց քաղաքական հայացքներից, այսօր պնդում են, որ Թուրքիան պետք է լինի ժողովրդավարական պետություն, սակայն հարց է առաջանում, թե այդ դեպքում ինչու չկա գեթ մեկ քրիստոնյա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ թուրքական կառավարությունում։ Նախորդ 100 տարիների ընթացքում որևէ հայ, հույն կամ հրեա չի աշխատել իշխանական բարձրագույն օղակներում՝ արդարադատության ոլորտում, պաշտպանության բնագավառում և այլուր։ 1920 թվականին հայերի թվաքանակը կազմում էր ողջ բնակչության 7 տոկոսը, սակայն այսօր այդ ցուցանիշը նույնիսկ մեկ տոկոս չէ։ Նշված ողջ ժամանակահատվածում որևէ հայ նույնիսկ չի ընդունվել ռազմական ակադեմիա։ Թուրքիայում ի սկզբանե ձևավորվել է մի վարչակարգ, որն անվանում եմ ապարտեիդի ռեժիմ, ինչը պատահականության հետևանք չէ և այսօր էլ ունի հստակ միտում»,- ասաց Աքչամը։
Նրա վկայակոչմամբ՝ դեռ 1920 թվականին Թուրքիայի խորհրդարանում պատգամավորները նշում էին այն մասին, որ պետության քաղաքացիներ են համարվում նրանք, ովքեր մահմեդական են և խոսում են թուրքերեն։ Ավելին՝ 1920-ական թվականներին համապետական ընտրություններում քրիստոնյաներին արգելել են քվեարկել և մասնակցել ընտրական գործընթացներին։ Անվանի մտավորականը հայտնեց, որ Թուրքիայում գործում է, այսպես կոչված, «գաղտնագրի համակարգ»։ Հույների ծննդյան վկայականներում նշվում է 1 թվանշանը, հայերի պարագայում՝ 2, հրեաների դեպքում ՝ 3։ Եթե նույնիսկ մարդիկ ուծացվել են և ընդունել մահմեդականություն, իրենց կոչել են թուրքական անուններով և ազգանուններով, մոռացել են իրենց անցյալը, միևնույն է, պետության աչքից ոչինչ չի վրիպում և պահպանվում են նույնիսկ մարդկանց նախապապերի ծագումնաբանության տվյալները։ Աքչամի պնդմամբ՝ մեր օրերում նույնպես գրանցվում են արտառոց դեպեք։ Նա հիշատակեց մեկ օրինակ, երբ ռազմական ակադեմիանից հեռացվել է սպաներից մեկը, որն ամուսնացել էր հայուհու հետ։ Նրան ասել էին, որ այդ կերպ հանցանք է գործել։
«Թուրքիայում ապարտեիդի ռեժիմը նույնիսկ ամրագրված է իրավական նորմերով և օրենքներով և փաստացի հիմնված է եռաստիճան մի խտրական համակարգի վրա, որի գագաթին թուրքերն են, մեջտեղում գտնվում են մահմեդականները, բայց ոչ թուրքերը, իսկ ստորին շերտում քրիստոնյաներն են։ Երկրորդ թեզն այն է, թե ինչու մինչև իմ այս գիրքը ոչ ոք փաստացի չի խոսել տվյալ խնդրի մասին։ Բոլորը խոսում են անհավասարության, ազգային փոքրամասնությունների խնդիրների մասին, սակայն ոչ ոք չի ասում, որ թուրքական հանրապետության հիմնադրման առաջին իսկ օրից պետականաշինության հիմքում դրվել է ապարտեիդի գաղափարախոսությունը։ 1920-ական թվականների իրադարձությունների հանրագումարը շատերի կողմից ներկայացվում է որպես անկախության համար մղված պայքար, բայց իրականում դա արվում է հենց ապարտեիդի ռեժիմը քողարկելու համար։ Կան բազմաթիվ փաստեր ու վկայություններ, որ այդ ամենն արվել է միտումնավոր կերպով։ Այդ փաստերը տեղ են գտել իմ գրքում»,- նշեց Աքչամը։
Թուրք մտավորականի դիտարկմամբ՝ եթե ցանկանում են Թուրքիայում հաստատել ժողովրդավարություն, ապա պետք է վերանայեն պատմությունն ու առերեսվեն դրա հետ։ Սա գրքի երրորդ թեզն է, որի համաձայն՝ Թուրքիայի բնակիչներն այդ համատեքստում պետք է համարձակություն ունենան իրենց տարանջատել հանրապետության հիմնադիր հայրերից և ընդունել, որ հերոսացված այդ անձինք իրականում հիմնել են ապարտեիդի ռեժիմ։

В Турции сформировался режим апартеида, который действует и поныне - Танер Акчам
Известный турецкий интеллектуал и историк Танер Акчам утверждает, что с момента основания Турецкой Республики в стране сформировался и продолжает действовать по сей день режим апартеида, основанный на национальной дискриминации, что не является результатом случайности, а имеет четкую тенденцию.
Как сообщает Арменпресс, об этом находящийся в эти дни в Ереване Танер Акчам заявил во время презентации своей авторской книги «Истоки геноцидального государства».
Турецкий интеллектуал напомнил, что последний раз посещал Армению в 2018 году также по случаю выхода в свет его авторской книги «Приказы об убийстве», и подчеркнул, что для него большая честь вновь оказаться в Ереване.
«Публикация каждой книги подобна рождению ребенка, и неважно, на каком языке она написана». Все три мои книги об армянах имеют для меня большое эмоциональное значение. Обычно я публикую свои книги прежде всего на турецком языке, потому что публикация книги даже на других языках подвергается критике, особенно если она касается Геноцида армян.
Армянский язык для меня, безусловно, родной, поэтому я соглашаюсь публиковать свои книги на иностранных языках только в том случае, если они сначала публикуются на армянском. «Я понимаю, что писать о Геноциде армян и не знать армянского языка — это большой недостаток, но я думаю, что благодаря проделанной мной работе мне простят это упущение», — сказал Акчам.
Он добавил, что, согласно популярной турецкой пословице, нельзя продать овощи тому, у кого они есть, поэтому вышеупомянутая книга, возможно, не содержит ничего нового для армянских читателей, но его армянские друзья, живущие в Турции, поддерживают его и вдохновляются тем фактом, что он способен изложить на бумаге очень важные исторические анализы.
«Книга основана на трех основных тезисах и охватывает становление Турецкой Республики и построение режима апартеида. Сегодня все, независимо от политических взглядов, настаивают на том, что Турция должна быть демократическим государством, но возникает вопрос, почему в турецком правительстве нет ни одного высокопоставленного чиновника-христианина. За последние 100 лет ни один армянин, грек или еврей не работали на высших уровнях власти, в сфере правосудия, обороны или где-либо еще. В 1920 году численность армян составляла 7% от всего населения, но сегодня эта цифра не достигает и одного процента. За весь указанный период ни один армянин не был даже принят в военную академию.
«В Турции изначально сформировался режим, который я называю режимом апартеида, который не является результатом случайности и по сей день имеет четкую тенденцию», — сказал Акчам.
По его словам, еще в 1920 году депутаты турецкого парламента отметили, что гражданами государства считаются те, кто исповедует ислам и говорит на турецком языке. Более того, в 1920-х годах христианам было запрещено голосовать и участвовать в избирательном процессе на общегосударственных  выборах.
Известный интеллектуал сообщил, что в Турции действует так называемая «система кодов». В свидетельствах о рождении греков указана цифра 1, армян — 2, а евреев — 3.
Даже если люди ассимилировались и приняли ислам, стали называть себя турецкими именами и фамилиями и забыли свое прошлое, ничто не ускользает от внимания государства, и даже генеалогические данные прадедов людей сохраняются.
По утверждению Акчама, в наши дни также фиксируются странные случаи.
Он привел пример, когда офицера уволили из военной академии за то, что он женился на армянке. Ему сказали, что тем самым он совершил преступление.
«Режим апартеида в Турции даже закреплен в правовых нормах и законах и фактически основан на трехуровневой дискриминационной системе, где наверху находятся турки, посередине — мусульмане (но не турки), а внизу — христиане».
Второй тезис заключается в том, почему до выхода моей книги никто на самом деле не говорил об этой проблеме. Все говорят о неравенстве и проблемах национальных меньшинств, но никто не говорит, что идеология апартеида была основой государственного строительства с самого первого дня основания Турецкой Республики.
События 1920-х годов многими представляются как борьба за независимость, но на самом деле это делалось именно для прикрытия режима апартеида. Существуют многочисленные факты и доказательства того, что все это было сделано намеренно. Эти факты включены в мою книгу», — отметил Акчам.
По мнению турецкого интеллектуала, если они хотят установить демократию в Турции, они должны пересмотреть историю и противостоять ей. Это третий тезис книги, согласно которому народ Турции в этом контексте должен иметь мужество отделить себя от отцов-основателей республики и признать, что эти героизированные личности на самом деле основали режим апартеида.