Թրաֆիքինգի դեմ պայքարը ՆԳ նախարարության ուշադրության կենտրոնում․ Արմեն Ղազարյանն ընդունել է ԵԽ փորձագիտական խմբին
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը ապրիլի 18-ին ընդունել է մոնիտորինգային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական Խորհրդի Մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի հարցերով փորձագիտական խմբի (GRETA) պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա էին ՆԳ նախարարությունց, ինչպես նաև շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ՆԳ նախարարությունը։
Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է Ոստիկանության, Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության դերակատարումը մարդկանց թրաֆիքինգի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում։ Փոխնախարարը նշել է, որ այս հանցատեսակի դեմ արդյունավետ պայքարը նախարարության օրակարգում է՝ սահմանային կառավարման և կանխարգելման քաղաքականության շրջանակում։
Արմեն Ղազարյանը կարևորել է միջգերատեսչական համագործակցությունը՝ հասարակության անվտանգության ապահովման տեսանկյունից՝ առանձնացնելով միգրացիոն, ոստիկանական և սահմանապահ առաքելություն իրականացնող ծառայությունների վարած միասնական քաղաքականությունն ու համատեղ նախաձեռնությունները։
Ներկայացվել են թրաֆիքինգի դեմ պայքարում նախարարության գործուն քայլերը, ինչպես նաև այս ուղղությամբ Ոստիկանության և Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության գործունեության մասին վիճակագրական տվյալներ։
Անդրադարձ է կատարվել մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ հարցերով Խորհրդի աշխատանքների և 2023-2025 թվականների Ազգային գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքին:
Համատեղ քննարկվել են ոլորտին վերաբերող մի շարք թիրախային հարցեր։
Պատվիրակության այցի շրջանակում հանդիպումները տարբեր պետական մարմինների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և շահագրգիռ կառույցների հետ շարունակվում են:

Борьба с трафикингом в центре внимания Министерства внутренних дел: министр МВД Армении принял экспертную группу СЕ
18 апреля заместитель министра внутренних дел Армен Казарян принял делегацию Группы экспертов Совета Европы по борьбе с торговлей людьми (GRETA), которая находится в Армении с мониторинговым визитом. На встрече присутствовали служащие МВД и сотрудники других заинтересованных ведомств.
Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение Министерства внутренних дел.
Армен Казарян представил роль полиции, службы миграции и гражданства в работе по предупреждению и пресечению торговли людьми. Заместитель министра отметил, что эффективная борьба с данным видом преступлений стоит на повестке министерства в рамках политики пограничного контроля и профилактики.
Армен Казарян подчеркнул важность межведомственного взаимодействия с точки зрения обеспечения общественной безопасности, особо отметив единую политику и совместные инициативы, проводимые службами, реализующими миграционные, полицейские и пограничные миссии.
Были представлены эффективные шаги министерства по борьбе с торговлей людьми, а также статистические данные о деятельности Полиции и Службы миграции и гражданства в этом направлении.
Была затронута работа Совета по борьбе с торговлей людьми и эксплуатацией людей и реализация Национального плана действий на 2023–2025 годы.
Состоялось обсуждение ряда целевых вопросов, касающихся сферы.
В рамках визита делегации продолжаются встречи в различных государственных органах, организациях гражданского общества и с другими заинтересованными сторонами.