Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Ֆրանսիական ռևերի» համերգ-բանախոսություն
«Ֆրանսիայի օրերը Հայաստանում» ֆրանկոֆոն միջոցառումների շրջանակում Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Ֆրանսիական ռևերի» համերգ-բանախոսությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է թանգարան-ինստիտուտի տարածած հաղորդագրությունից, բանախոս Անի Մուշեղյանը (երաժշտագետ, Կոմիտասի թանգարան–ինստիտուտ) ներկայացրել է ֆրանսիացի կոմպոզիտորների՝ Կլոդ Դեբյուսիի և Ֆրանսիս Պուլենկի երաժշտական խճանկարում Կոմիտասի դերն ու նշանակությունը։
Երեկոյի ընթացքում դաշնակահարուհի Թերեզա Մարկոսյանը ներկայացրել է Կլոդ Դեբյուսի դաշնամուրային ստեղծագործություններն ու Կոմիտասի յոթ դաշնամուրային պարերից երեքը։ «Երևանի ձայներ» իգական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Հասմիկ Վարդանյան) կատարել է Ֆրանսիս Պուլենկի խմբերգային ստեղծագործությունները։
«Ֆրանկոֆոն միջոցառումների շրջանակում անցկացվող համերգ–բանախոսությունների, ցուցադրությունների նպատակն է ոչ միայն Կոմիտաս վարդապետի, կոմպոզիտորի, բանահավաքի, ազգագրագետի, ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի վառ ներկայացուցչի գործունեության լայն շերտերը հանրությանը ճանաչելի դարձնելը, այլ նաև ֆրանսիական և հայկական մշակութային փոխառնչությունները հայ մշակութասերներին ներկայացնելը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

В Музее-институте Комитаса состоялся концерт-лекция «Французское ревю»
В рамках франкофонных мероприятий «Дни Франции в Армении» в Музее-институте Комитаса состоялся концерт-лекция «Французское ревю».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз Музея-института, докладчик Ани Мушегян (музыковед, Музей-институт Комитаса) представила роль и значение Комитаса в музыкальной мозаике французских композиторов Клода Дебюсси и Франсиса Пуленка.
В ходе вечера пианистка Тереза ​​Маркосян представила фортепианные произведения Клода Дебюсси и три из семи фортепианных танцев Комитаса.  Женский хор «Голоса Еревана» (художественный руководитель и дирижер Асмик Варданян) исполнил хоровые произведения Франсиса Пуленка.
«Целью концертов, лекций и выставок, проводимых в рамках франкофонных мероприятий, является не только ознакомление обширной общественности с широким спектром деятельности Комитаса — композитора, фольклориста, этнографа, яркого представителя национальной композиторской школы, но и представление любителям армянской культуры французских и армянских культурных связей», — отмечается в пресс-релизе.