Ռուսաստանը երբեք չի հրաժարվի Արևմուտքում սառեցված ակտիվների նկատմամբ իր իրավունքներից. Պեսկով
Մոսկվան չի հրաժարվի Արևմուտքում սառեցված իր ակտիվների հանդեպ իրավունքներից և չի դադարի դրանք պաշտպանելուց։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ռուսաստանը երբեք չի հրաժարվի իր սեփական ակտիվների նկատմամբ իրավունքներից և չի հրաժարվի այդ իրավունքների պաշտպանությունից», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Եվրամիությունը, Կանադան, ԱՄՆ-ն ու Ճապոնիան Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների ծավալումից հետո սառեցրել են ՌԴ-ի շուրջ 300 միլիարդ դոլարի չափով ակտիվները։ Դրանցից մոտավորապես 5-6 միլիարդ դոլարը գտնվում է Միացյալ Նահանգներում, իսկ մեծ մասը՝ Եվրոպայում, այդ թվում՝ Բելգիայի միջազգային Euroclear հարթակում, որտեղ պահվում է 210 միլիարդ դոլար։

Россия никогда не откажется от прав на свои активы, замороженные на Западе: Песков
Москва не откажется от прав на свои активы, замороженные на Западе, и не перестанет их защищать. Как передает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, об этом на брифинге заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Россия никогда не откажется от своих прав на ее собственные активы и не откажется от защиты этих прав”, - заявил представитель Кремля.
Европейский союз, Канада, США и Япония заморозили российские активы на сумму около $300 миллиардов после начала военных действий России на Украине. Из них около $5-6 млрд находятся в США, большая часть - в Европе, включая международную платформу Euroclear в Бельгии, где хранится $210 млрд .