Հայ-իրանական զորավարժությունները ուղերձ են նրանց, ովքեր ցանկանում են ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում․ իրանցի փորձագետ
Հարավային Կովկասի հարցերով իրանցի փորձագետ, միջազգայնագետ Էհսան Մովահեդիանը չափազանց կարևոր է համարում Հայաստանի և Իրանի զինված ուժերի մասնակցությամբ համատեղ զորավարժությունների անցկացումը՝ շեշտելով, որ դա կարող է ամուր հիմք հանդիսանալ ռազմական ոլորտում հետագա երկկողմ գործընկերության խորացման համար։ Փորձագետը նաև պատահական չի համարում, որ հենց այս օրերին են անցկացվում զորավարժությունները՝ մատնանշելով այն հանգամանքը, որ ներկայում որոշ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային երկրներ փորձում են ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում իրանցի փորձագետ Էհսան Մովահեդիանը նման տեսակետ է հայտնել՝ անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների միջև համատեղ զորավարժությունների անցկացման կարևորությանն ու նշանակությանը։
«Այս համատեղ զորավարժությունները ցույց են տալիս, որ Իրանը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության է ձգտում և շարունակում է ունենալ իր կարմիր գծերն ու ցանկանում է, որ բոլորը հարգեն դրանք․ Թեհրանի կարմիր գծերը Հարավային Կովկասում առաջին հերթին կապված են հայ-իրանական միջպետական սահմանի անվտանգության և անխախտելիության հետ։ Սրանով Թեհրանը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ երբեք թույլ չի տա, որ այդ սահմանը խախտվի կամ էլ ինչ-որ ներխուժում տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզ»,-ընդգծել է Մովահեդիանը։
Նա նաև մատնանշել է, որ հայ-իրանական զորավարժությունները խաղաղ բնույթ են կրում և նպատակադրված են միայն ապահովել երկու երկրների միջև հազարամյա սահմանի անվտանգությունը։
«Իրանը նաև ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում առկա խնդիրներն ու հիմնահարցերը պետք է լուծվեն համագործակցային և բանակցային մթնոլորտում։ Սակայն, եթե Իրանի ու Հայաստանի հարևաններից որևէ մեկը կարծում է, որ կարող է իր ցանկությունները պարտադրել՝ ճնշում գործադրելով Երևանի կամ Թեհրանի վրա, ապա մենք դա երբեք թույլ չենք տա»,-շեշտել է իրանցի փորձագետը։
Էհսան Մովահեդիանը նաև մանրամասնել է, որ Հայաստանի ու Իրանի զինված ուժերի միջև անցկացվող զորավարժությունները վաղուց են ծրագրված եղել՝ կողմերի միջև նախկինում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում, սակայն Իրանի Նոր տարվա՝ Նովրուզի տոնակատարությունների անցկացման հանգամանքով պայմանավորված՝ զորավարժությունների անցկացումը տեղափոխվել է ապրիլ ամիս։
«Վստահ եմ, որ որոշ հարևան երկրներ, ինչպիսիք են Ադրբեջանն ու Թուրքիան, ինչպես նաև Իսրայելը կամ Միացյալ Թագավորությունը, կստանան այս ուղերձը և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում որևէ լարվածություն առաջացնելու նպատակով քայլեր ձեռնարկելուց առաջ մի քանի անգամ կմտածեն»,-ընդգծել է իրանցի միջազգայնագետը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ սա առաջին զորավարժությունն է Հայաստանի և Իրանի զինված ուժերի միջև՝ Մովահեդիանը դրական է արձագանքել՝ շեշտելով, որ համատեղ զորավարժությունները կարող են համագործակցության հետագա խորացման ամուր հիմք դառնալ։
«Ակնհայտ է, որ այս համատեղ զորավարժություններն անցկացվում են այնպես, որ տարբեր կողմեր չկարողանան առարկել կամ նշել, որ դրանք իրենց դեմ են ուղղված, քանի որ զորավարժությունները թեև համատեղ են, սակայն անցկացվում են երկու երկրների տարածքներում՝ յուրաքանչյուր կողմն իր տարածքում։ Սա նաև նշան է, որ կողմերը ցանկանում են իրենց հարգանքն արտահայտել միմյանց տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ պատրաստ են քայլեր ձեռնարկել միջպետական սահմանի ապահովման համար։ Կարծում եմ, որ սա առաջին անգամվա համար լավ նախաձեռնություն է՝ հաշվի առնելով հատկապես այն հանգամանքը, որ կողմերի նպատակները նույնական են»,-նշել է իրանցի փորձագետը՝ վստահություն հայտնելով, որ գալիք ամիսների ընթացքում հայ-իրանական ռազմական համագործակցությունն էլ ավելի կխորանա։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ մոտ ապագայում հնարավոր է կազմակերպվեն նմանատիպ համատեղ զորավարժություններ, բայց այդ անգամ արդեն մեկ երկրի՝ Հայաստանի կամ Իրանի տարածքում։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը գրեթե ամեն օր ապատեղեկատվություն է տարածում, թե Հայաստանի զինված ուժերն իբր խախտում են սահմանային հանգստությունը՝ Էհսան Մովահեդիանը նաև հետաքրքիր է համարում հայ-իրանական համատեղ զորավարժությունների անցկացման համար ընտրված ժամանակահատվածը։
«Դա Ադրբեջանի վատ սովորույթն է․ ամեն անգամ, երբ նրանք մի ինչ-որ նոր բան են ցանկանում պարտադրել Հայաստանին կամ Հայաստանի դեմ նոր ռազմական հարձակում են նախապատրաստում, ասում են, թե հայկական կողմը խախտում է հրադադարը։ Բոլորս էլ գիտենք, որ սա աբսուրդ է և ապատեղեկատվություն։ Հենց նման դեպքերի համար են կարևորվում հայ-իրանական համատեղ զորավարժությունները։ Թեհրանը ցույց է տալիս, թե որքան է կարևորում Հայաստանի հետ սահմանը»,-նշել է Մովահեդիանը։
Փորձագետի բնորոշմամբ՝ որոշ մարդիկ, պաշտոնյաներ, փորձագետներ կարծում են, թե Իրանի իշխանությունների փոփոխությամբ կարող է փոխվել նաև Թեհրանի քաղաքականությունը՝ ներառյալ Իրանի նախանշած կարմիր գծերը։ Նա վստահեցնում է, որ դա սխալ կարծիք է, քանի որ այդ կարմիր գծերն Իրանի պաշտպանության ռազմավարության, դոկտրինի մաս են կազմում և չեն կարող փոփոխությունների ենթարկվել իշխանությունների փոփոխմամբ։
«Բոլորը պետք է ընդունեն և հասկանան, որ Հայաստանի հետ Իրանի սահմանի անքակտելիության վերաբերյալ Թեհրանի հայտարարություններն ու կարմիր գծերը չափազանց լուրջ են»,-եզրափակել է Էհսան Մովահեդիանը։
Ավելի վաղ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներն ապրիլի 9-10-ն անցկացնելու են համատեղ զորավարժություն: ՊՆ-ն մանրամասնել էր, որ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը զորավարժությունն անցկացնելու է Հայաստանի տարածքում, ԻԻՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը՝ Իրանի տարածքում: Զորավարժությունը ենթադրում է Հայաստան-Իրան պետական սահմանին տեղակայված սահմանային անցակետերի վրա պայմանական ահաբեկչական խմբերի հարձակումը չեզոքացնելու գործողություններ։

Iranian-Armenian military drills send message to powers seeking to destabilize the South Caucasus - Iranian expert
The Iranian-Armenian joint military exercises send a clear message to those seeking to destabilize the situation in the South Caucasus.
Iranian international relations specialist and expert on Caucasus, Ehsan Movahedian, considers the joint military drills, currently being conducted with the participation of the armed forces of Armenia and Iran, to be of significant importance. He emphasizes that these exercises could serve as a solid foundation for further deepening bilateral cooperation in the military sphere.
In an interview with Armenpress, Movahedian highlighted the importance and significance of the joint drills, noting that the timing was not chosen by chance, as certain regional and extra-regional powers are currently attempting to destabilize the South Caucasus.
"These joint military exercises demonstrate Iran’s commitment to peace and stability in the region. Tehran remains dedicated to upholding its ‘red lines’ and demands respect for them. Iran’s red lines in the South Caucasus primarily concern the security and inviolability of the Armenian-Iranian interstate border. Once again, Tehran reaffirms that it will never allow any violation of this border or an incursion into the Syunik region of the Republic of Armenia," Movahedian emphasized.
He underlined the peaceful nature of the Armenian-Iranian military exercises, stating that they are solely aimed at safeguarding the centuries-old border between the two countries.
"Iran also asserts that the issues and conflicts in the region should be resolved through cooperation and dialogue. However, if any of Iran’s or Armenia’s neighbors believe they can impose their will by putting pressure on  Yerevan or Tehran, we will  not allow," the Iranian expert stated.
Movahedian added that the Armenian-Iranian joint military drills had been planned for some time during earlier negotiations between the two sides but were postponed until April due to the Iranian New Year (Nowruz) celebrations.
“I am confident that certain neighboring countries,such as Azerbaijan and Turkey, as well as Israel and the United Kingdom, will take this message seriously and think twice before taking steps that could escalate tensions in the South Caucasus.”
Addressing the observation that this is the first-ever military exercise between the armed forces of Armenia and Iran, Movahedian emphasized that it could serve as a strong foundation for deeper cooperation in the future.
“It is evident that these joint exercises are being carried out in a manner that prevents any party from claiming they are directed against them. Although they are joint drills, each side is conducting the exercises on its own territory. This is a clear demonstration of mutual respect for territorial integrity, while also signaling a shared commitment to securing the interstate border. I believe this is a praiseworthy initiative for a first-time effort, especially given that both countries are pursuing the same objective,” the Iranian expert remarked, expressing confidence that Armenian-Iranian military cooperation will deepen in the coming months.
He also suggested that similar joint military exercises could be held in the near future, this time on the territory of either Armenia or Iran. Referring to the disinformation disseminated by the Azerbaijani Ministry of Defense almost on a daily basis, claiming that the Armenian armed forces regularly violate the ceasefire, Ehsan Movahedian described the timing of the Armenian-Iranian joint drills as “interesting”
It is Azerbaijan's bad habit: every time it tries to impose something new on Armenia or prepares a new military attack against Armenia, it announces that "Armenia is violating the ceasefire." Indeed, we all know that this is absurd and disinformation. In this context, the joint Armenian-Iranian military exercises are particularly important. Tehran is clearly demonstrating how much importance it attaches to its border with Armenia.
According to the expert, some people, including officials and experts, believe that with the change in Iranian authorities, Tehran’s policy may also change, including the red lines outlined by Iran. He has assured that these views are incorrect, given that Iran's red lines are part of its defense strategy and doctrine and cannot be changed with another leadership.
“Everyone must accept and understand that Tehran’s statements and red lines regarding the inviolability of the Iranian border with Armenia are extremely serious,” concluded  Movahedian.
The Defense Ministry of the Republic of Armenia has issued a statement noting that from April 9 to 10, special forces units of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran will conduct joint military exercise.