Հայ-իրանական զորավարժությունները ուղերձ են նրանց, ովքեր ցանկանում են ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում․ իրանցի փորձագետ
Հարավային Կովկասի հարցերով իրանցի փորձագետ, միջազգայնագետ Էհսան Մովահեդիանը չափազանց կարևոր է համարում Հայաստանի և Իրանի զինված ուժերի մասնակցությամբ համատեղ զորավարժությունների անցկացումը՝ շեշտելով, որ դա կարող է ամուր հիմք հանդիսանալ ռազմական ոլորտում հետագա երկկողմ գործընկերության խորացման համար։ Փորձագետը նաև պատահական չի համարում, որ հենց այս օրերին են անցկացվում զորավարժությունները՝ մատնանշելով այն հանգամանքը, որ ներկայում որոշ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային երկրներ փորձում են ապակայունացնել իրավիճակը Հարավային Կովկասում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում իրանցի փորձագետ Էհսան Մովահեդիանը նման տեսակետ է հայտնել՝ անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների միջև համատեղ զորավարժությունների անցկացման կարևորությանն ու նշանակությանը։
«Այս համատեղ զորավարժությունները ցույց են տալիս, որ Իրանը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության է ձգտում և շարունակում է ունենալ իր կարմիր գծերն ու ցանկանում է, որ բոլորը հարգեն դրանք․ Թեհրանի կարմիր գծերը Հարավային Կովկասում առաջին հերթին կապված են հայ-իրանական միջպետական սահմանի անվտանգության և անխախտելիության հետ։ Սրանով Թեհրանը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ երբեք թույլ չի տա, որ այդ սահմանը խախտվի կամ էլ ինչ-որ ներխուժում տեղի ունենա Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզ»,-ընդգծել է Մովահեդիանը։
Նա նաև մատնանշել է, որ հայ-իրանական զորավարժությունները խաղաղ բնույթ են կրում և նպատակադրված են միայն ապահովել երկու երկրների միջև հազարամյա սահմանի անվտանգությունը։
«Իրանը նաև ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում առկա խնդիրներն ու հիմնահարցերը պետք է լուծվեն համագործակցային և բանակցային մթնոլորտում։ Սակայն, եթե Իրանի ու Հայաստանի հարևաններից որևէ մեկը կարծում է, որ կարող է իր ցանկությունները պարտադրել՝ ճնշում գործադրելով Երևանի կամ Թեհրանի վրա, ապա մենք դա երբեք թույլ չենք տա»,-շեշտել է իրանցի փորձագետը։
Էհսան Մովահեդիանը նաև մանրամասնել է, որ Հայաստանի ու Իրանի զինված ուժերի միջև անցկացվող զորավարժությունները վաղուց են ծրագրված եղել՝ կողմերի միջև նախկինում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում, սակայն Իրանի Նոր տարվա՝ Նովրուզի տոնակատարությունների անցկացման հանգամանքով պայմանավորված՝ զորավարժությունների անցկացումը տեղափոխվել է ապրիլ ամիս։
«Վստահ եմ, որ որոշ հարևան երկրներ, ինչպիսիք են Ադրբեջանն ու Թուրքիան, ինչպես նաև Իսրայելը կամ Միացյալ Թագավորությունը, կստանան այս ուղերձը և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում որևէ լարվածություն առաջացնելու նպատակով քայլեր ձեռնարկելուց առաջ մի քանի անգամ կմտածեն»,-ընդգծել է իրանցի միջազգայնագետը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ սա առաջին զորավարժությունն է Հայաստանի և Իրանի զինված ուժերի միջև՝ Մովահեդիանը դրական է արձագանքել՝ շեշտելով, որ համատեղ զորավարժությունները կարող են համագործակցության հետագա խորացման ամուր հիմք դառնալ։
«Ակնհայտ է, որ այս համատեղ զորավարժություններն անցկացվում են այնպես, որ տարբեր կողմեր չկարողանան առարկել կամ նշել, որ դրանք իրենց դեմ են ուղղված, քանի որ զորավարժությունները թեև համատեղ են, սակայն անցկացվում են երկու երկրների տարածքներում՝ յուրաքանչյուր կողմն իր տարածքում։ Սա նաև նշան է, որ կողմերը ցանկանում են իրենց հարգանքն արտահայտել միմյանց տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ պատրաստ են քայլեր ձեռնարկել միջպետական սահմանի ապահովման համար։ Կարծում եմ, որ սա առաջին անգամվա համար լավ նախաձեռնություն է՝ հաշվի առնելով հատկապես այն հանգամանքը, որ կողմերի նպատակները նույնական են»,-նշել է իրանցի փորձագետը՝ վստահություն հայտնելով, որ գալիք ամիսների ընթացքում հայ-իրանական ռազմական համագործակցությունն էլ ավելի կխորանա։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ մոտ ապագայում հնարավոր է կազմակերպվեն նմանատիպ համատեղ զորավարժություններ, բայց այդ անգամ արդեն մեկ երկրի՝ Հայաստանի կամ Իրանի տարածքում։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը գրեթե ամեն օր ապատեղեկատվություն է տարածում, թե Հայաստանի զինված ուժերն իբր խախտում են սահմանային հանգստությունը՝ Էհսան Մովահեդիանը նաև հետաքրքիր է համարում հայ-իրանական համատեղ զորավարժությունների անցկացման համար ընտրված ժամանակահատվածը։
«Դա Ադրբեջանի վատ սովորույթն է․ ամեն անգամ, երբ նրանք մի ինչ-որ նոր բան են ցանկանում պարտադրել Հայաստանին կամ Հայաստանի դեմ նոր ռազմական հարձակում են նախապատրաստում, ասում են, թե հայկական կողմը խախտում է հրադադարը։ Բոլորս էլ գիտենք, որ սա աբսուրդ է և ապատեղեկատվություն։ Հենց նման դեպքերի համար են կարևորվում հայ-իրանական համատեղ զորավարժությունները։ Թեհրանը ցույց է տալիս, թե որքան է կարևորում Հայաստանի հետ սահմանը»,-նշել է Մովահեդիանը։
Փորձագետի բնորոշմամբ՝ որոշ մարդիկ, պաշտոնյաներ, փորձագետներ կարծում են, թե Իրանի իշխանությունների փոփոխությամբ կարող է փոխվել նաև Թեհրանի քաղաքականությունը՝ ներառյալ Իրանի նախանշած կարմիր գծերը։ Նա վստահեցնում է, որ դա սխալ կարծիք է, քանի որ այդ կարմիր գծերն Իրանի պաշտպանության ռազմավարության, դոկտրինի մաս են կազմում և չեն կարող փոփոխությունների ենթարկվել իշխանությունների փոփոխմամբ։
«Բոլորը պետք է ընդունեն և հասկանան, որ Հայաստանի հետ Իրանի սահմանի անքակտելիության վերաբերյալ Թեհրանի հայտարարություններն ու կարմիր գծերը չափազանց լուրջ են»,-եզրափակել է Էհսան Մովահեդիանը։
Ավելի վաղ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներն ապրիլի 9-10-ն անցկացնելու են համատեղ զորավարժություն: ՊՆ-ն մանրամասնել էր, որ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը զորավարժությունն անցկացնելու է Հայաստանի տարածքում, ԻԻՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումը՝ Իրանի տարածքում: Զորավարժությունը ենթադրում է Հայաստան-Իրան պետական սահմանին տեղակայված սահմանային անցակետերի վրա պայմանական ահաբեկչական խմբերի հարձակումը չեզոքացնելու գործողություններ։

Армяно-иранские военные учения - послание тем, кто хочет дестабилизировать ситуацию на Южном Кавказе: иранский эксперт
Иранский эксперт по проблемам Южного Кавказа, международник Эхсан Мовахедиан считает проведение совместных военных учений с участием Вооруженных сил Армении и Ирана крайне важным, подчеркивая, что это может послужить прочной основой для дальнейшего углубления двустороннего партнерства в военной сфере. Эксперт считает, что проведение военных учений именно в эти дни неслучайно, указывая на тот факт, что в настоящее время некоторые региональные и внерегиональные страны пытаются дестабилизировать ситуацию на Южном Кавказе.
Такое мнение в беседе с корреспондентом Арменпресс высказал иранский эксперт Эхсан Мовахедиан, коснувшись важности и значимости проведения совместных военных учений между подразделениями специального назначения Вооруженных сил Республики Армения и Вооруженных сил Исламской Республики Иран.
“Эти совместные военные учения показывают, что Иран стремится к миру и стабильности в регионе, продолжает придерживаться своих красных линий и хочет, чтобы все их уважали. Красные линии Тегерана на Южном Кавказе в первую очередь связаны с безопасностью и неприкосновенностью армяно-иранской межгосударственной границы. Этим Тегеран в очередной раз показывает, что никогда не допустит нарушения этой границы или какого-либо вторжения в Сюникскую область Республики Армения”, - подчеркнул Мовахедиан.
Он отметил, что армяно-иранские военные учения носят мирный характер и направлены исключительно на обеспечение безопасности тысячелетней границы между двумя странами.
“Иран также показывает, что проблемы и вопросы в регионе должны решаться в атмосфере сотрудничества и переговоров. Однако, если кто-либо из соседей Ирана и Армении думает, что может навязать свои желания, оказывая давление на Ереван или Тегеран, мы никогда этого не допустим”, - подчеркнул иранский эксперт.
Эхсан Мовахедиан рассказал, что военные учения ВС Армении и Ирана были запланированы давно, еще во время предыдущих переговоров между сторонами, однако в связи с празднованием иранского Нового года -Навруза учения были перенесены на апрель.
“Я уверен, что некоторые соседние страны, такие как Азербайджан и Турция, а также Израиль или Великобритания, поймут это послание и несколько раз подумают, прежде чем предпринимать какие-либо шаги по нагнетанию напряженности в регионе Южного Кавказа”, - подчеркнул иранский международник.
Первые военные учения ВС Армении и Ирана, Мовахедиан считает позитивным началом, подчеркивая, что совместные учения могут стать прочной основой для дальнейшего углубления сотрудничества.
“Очевидно, что эти совместные военные учения проводятся таким образом, чтобы разные стороны не могли бы возразить или указывать на то, что они направлены против них, поскольку, хотя учения и являются совместными, они проводятся на территориях двух стран, каждая сторона - на своей территории. Это также является признаком того, что стороны хотят выразить уважение территориальной целостности друг друга, подчеркивая при этом готовность предпринять шаги по обеспечению безопасности межгосударственной границы. Думаю, это хорошая инициатива для первого раза, особенно с учетом того, что цели сторон идентичны”, - отметил иранский эксперт, выразив уверенность, что армяно-иранское военное сотрудничество в ближайшие месяцы более углубится.
Он выразил мнение, что подобные совместные военные учения могут быть проведены в ближайшем будущем, но на этот раз на территории одной страны - Армении или Ирана.
В плане того, что Министерство обороны Азербайджана практически ежедневно распространяет дезинформацию о том, что армянские Вооруженные силы якобы нарушают спокойствие на границе, Эхсан Мовахедиан считает, что для проведения совместных армяно-иранских военных учений выбрано интересное время.
“Это плохое обыкновение Азербайджана. Каждый раз, когда они хотят навязать Армении что-то новое или подготовить новое военное нападение на Армению, они заявляют, что армянская сторона нарушает режим прекращения огня. Мы все знаем, что это абсурд и дезинформация. Именно для таких случаев важны совместные армяно-иранские военные учения. Тегеран показывает, насколько важна граница с Арменией”, - отметил Мовахедиан.
По определению эксперта, некоторые люди, чиновники и эксперты полагают, что со сменой иранской власти может измениться и политика Тегерана, в том числе и обозначенные Ираном красные линии. Мовахедиан заверил, что это ошибочное мнение, поскольку эти красные линии являются частью оборонной стратегии и доктрины Ирана и не могут быть изменены со сменой правительства.
“Все должны принять и понять, что заявления и красные линии Тегерана о нерушимости границы Ирана с Арменией чрезвычайно серьезны”, - заключил Эхсан Мовахедиан.
Ранее Минобороны Армении сообщило, что 9-10 апреля подразделения специального назначения Вооруженных сил Республики Армения и Вооруженных сил Исламской Республики Иран проведут совместные военные учения. В Минобороны уточнили, что подразделение Вооруженных сил Республики Армения учения проведет на территории Армении, а подразделение Вооруженных сил ИРИ - на территории Ирана. В ходе учений будут отработаны действия по нейтрализации нападений условных террористических группировок на контрольно-пропускные пункты, расположенные на армяно-иранской государственной границе.