ՌԴ-ն ակնկալում է, որ մինչև մայիս հստակություն կլինի Կապանում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու հարցում
Մոսկվան ակնկալում է, որ մինչև մայիս ամիս հստակություն կլինի Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսություն բացելու հարցում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ամենշաբաթյա մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա հավելել է, որ ռուսական ներկայության հետևողական ընդլայնումը ՀՀ համար ռազմավարական կարևոր տարածքում համապատասխանում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ տարածաշրջանի երկարաժամկետ շահերին։
«Ավանդական խնդիրները հաշվի առնելով, որոնք լուծում են ՌԴ հյուպատոսարաններն արտերկրում, տվյալ քայլը կարող է էական լիցք հաղորդել առևտրաներդրումային, գիտակրթական, մշակութային և հումանիտար համագործակցությանը, այդ տարածքի և Ռուսաստանի երկրամասերի միջեւ փոխշահավետ կապերի կարգավորմանը, տնտեսական օրակարգի առաջմղմանը մեր երկրների միջև։ Սյունիքը ձեռք է բերում կարեւոր նշանակություն նաեւ ԵԱՏՄ ֆորմատում` պայմանավորված Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու պայմանագրով»,- նշել է Զախարովան։
2023 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանի կառավարությունը հավանություն էր տվել ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան համայնքում հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ-ի առաջարկին։ 2024 թվականի նոյեմբերին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ այդ հարցը Հայաստանի հետ սկզբունքորեն համաձայնեցված է՝ շեշտելով, որ սպասում են հայկական կողմի վերջնական հաստատմանը։

Москва рассчитывает, что к маю будет определенность в вопросе открытия генконсульства в Капане
В Москве рассчитывают, что к маю появится определенность в вопросе открытия генерального консульства России в городе Капан Сюникской области Армении.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова на еженедельной пресс-конференции.
Она добавила, что последовательное расширение российского присутствия на стратегически важном для Армении направлении соответствует долгосрочным интересам как Армении, так и России и региона.
“Учитывая традиционные задачи, которые решают российские консульства за рубежом, этот шаг может дать существенный импульс торговому, инвестиционному, научно-образовательному, культурному и гуманитарному сотрудничеству, установлению взаимовыгодных связей этого региона с регионами России, продвижению экономической повестки между нашими странами. Продвижение экономической повестки между нашими странами в Сюнике приобретает все более актуальное значение и в формате ЕАЭС, в связи с недавней ратификацией Ираном, который граничит с этой армянской областью”, - отметила Захарова.
В ноябре 2023 года правительство России одобрило предложение МИД России об открытии консульства в общине Капан Сюникской области Республики Армения. В ноябре 2024 года официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что этот вопрос в принципе согласован с Арменией, подчеркнув, что ожидается окончательное подтверждение армянской стороны.