Զելենսկին առաջին անգամ պաշտոնապես հայտարարել է ՌԴ Բելգորոդի մարզում ուկրաինական ուժերի գործողությունների մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է Ռուսաստանի Բելգորոդի մարզում ուկրաինական զորքերի ներկայության մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նա ասել է ապրիլի 7-ի երեկոյան տեսաուղերձում։
«Գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին այսօր առանձին զեկուցեց ճակատի մասին, մեր ներկայության մասին Կուրսկի և Բելգորոդի մարզերում: Մենք շարունակում ենք ակտիվ գործողություններ իրականացնել թշնամու տարածքում՝ սահմանամերձ շրջաններում, և դա լիովին արդար է. պատերազմը պետք է վերադառնա այնտեղ, որտեղից եկել է», - նշել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ այդ գործողությունների նպատակն է պաշտպանել ուկրաինական բնակավայրերը հարևան Սումիի և Խարկովի մարզերում, որոնք պարբերաբար ենթարկվում են գնդակոծությունների։
Ըստ «Ուկրաինսկայա պրավդա» պարբերականի՝ Կիևն ամենաբարձր մակարդակով առաջին անգամ է հրապարակայնորեն հաստատում, որ ուկրաինական ստորաբաժանումները Բելգորոդի մարզում են։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունն առաջին անգամ մարտի 18-ին էր հայտնել Բելգորոդի մարզ ներխուժելու՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի փորձերի մասին։
Նույն օրը լրագրողների հարցերին պատասխանելիս Զելենսկին չէր հերքել գործողությունների իրականացումը։
Մարտի վերջին BBC-ն հայտնել էր, որ Բելգորոդի մարզ ուկրաինական ուժերի ներխուժումից հետո այնտեղ ռազմական գործողություններն ավելի ինտենսիվ են դառնում, և կողմերն օժանդակ ուժեր են ներգրավում։ Ռուսաստանցի բլոգերները և տեղի իշխանություններն իրավիճակն անվանում էին բարդ։ Ըստ տեղի իշխանությունների՝ մարտեր են ընթանում Կրասնոյարուժսկի շրջանի տարածքում, բոլոր բնակիչները տարհանվել են։

Зеленский впервые официально заявил о действиях украинских сил в Белгородской области России
Президент Украины Владимир Зеленский заявил о присутствии украинских войск в Белгородской области России. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в видеообращении вечером 7 апреля.
«Главнокомандующий Александр Сирский сегодня отдельно доложил о фронте, о нашем присутствии в Курской и Белгородской областях. Мы продолжаем вести активные действия на территории противника, в приграничных районах, и это совершенно справедливо. Война должна вернуться туда, откуда она пришла», — отметил Зеленский.
По словам президента Украины, цель этих операций — защитить украинские населенные пункты в соседних Сумской и Харьковской областях, которые регулярно подвергаются обстрелам.
По данным газеты «Украинская правда», Киев впервые публично на самом высоком уровне подтвердил присутствие украинских подразделений в Белгородской области.
Минобороны России впервые сообщило 18 марта о попытках украинских вооруженных формирований вторгнуться в Белгородскую область.
Отвечая в тот же день на вопросы журналистов, Зеленский не стал отрицать эти действия.
В конце марта BBC сообщила, что после вторжения украинских войск в Белгородскую область боевые действия там становятся все более интенсивными, а стороны вводят вспомогательные силы.
Российские блогеры и местные власти назвали ситуацию сложной. По данным местных властей, в Краснояружском крае продолжаются бои, все жители эвакуированы.