Բելգիայի խորհրդարանի հանձնաժողովում լսումներ են անցկացվել Հարավային Կովկասում խաղաղության անհրաժեշտության մասին բանաձևի շուրջ
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ապրիլի 2-ին տեղի ունեցան «Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի լսումները։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ լսումների առաջին հատվածում ելույթ ունեցավ Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը, որը իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց Բելգիայի խորհրդարանին Հայաստանի համար կարևորություն ունեցող հարցերին մշտական ուշադրություն ցուցաբերելու համար։ Տիգրան Բալայանն ընդգծեց, որ Բելգիայի կառավարության կոալիցիոն ծրագրում ընդգրկվել են Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհի, արցախահայության վերադարձի և Կովկասում խաղաղության ապահովման անհրաժեշտության մասին կետեր, որոնց առկայությունը շատ կարևոր և գնահատելի է։
Դեսպան Բալայանն իր ելույթում նշեց, որ Հայաստանը հանձնառու է խաղաղությանը և պատրաստ է ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, բայց Ադրբեջանը շարունակում է արհեստական նախապայմաններ առաջ քաշել, մերժել կառուցողական առաջարկները՝ խոչընդոտելով գործընթացը։ Տիգրան Բալայանն իր ելույթն ամփոփեց՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային հանրության աջակցությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր հնարավոր ագրեսիաները և ապահովելու կայուն խաղաղություն։
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանն իր ելույթում նշեց, որ տեղահանված արցախահայությունն ունի վերադարձի իրավունք՝ միջազգային իրավունքի համաձայն։ Կարապետյանն ասաց, որ Շվեյցարիան արդեն ընդունել է այս հարցով օրենք, և Բելգիան նույնպես պետք է աջակցի նման նախաձեռնություններին ու հստակ դիրքորոշում ունենա արցախահայության և ռազմագերիների պաշտպանության հարցում։
«Աջակցություն Արցախին» ասոցիացիայի հիմնադիր, Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, որը Փարիզից տեսակապով էր միացել լսումներին, իր խոսքում ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ միջազգային կազմակերպությունների զեկույցները փաստում են, որ Ադրբեջանը նպատակադրված է եղել արցախահայությանը զրկել իր իրավունքներից, ահաբեկել, ճնշել և ի վերջո՝ ստիպել լքել իրենց տները։ Գևորգյանը նշեց, որ Ադրբեջանը ոչնչացնում է հայկական եկեղեցիները, գերեզմանները և պատմամշակութային ժառանգությունը, որպեսզի կանխի հայերի վերադարձը։
Հովհաննես Գևորգյանն իր ելույթում միջազգային հանրությանը կոչ արեց վերլուծել այս նախադեպը և ճանաչել Ադրբեջանի քաղաքականությունը որպես հայերի վերացման համակարգված ծրագիր։ Գևորգյանը վստահ է՝ Հայաստանը միջազգային հանրության կողմից չի ստացել բավարար պաշտպանություն, և այժմ ստիպված է ենթարկվել Բաքվի պարտադրած պայմաններին։
Հովհաննես Գևորգյանը նաև կոչ արեց, որպեսզի 10 երկրներ միավորվեն ու նախաձեռնեն ԵԱՀԿ-ի հատուկ կոմիտե՝ հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող խախտումները հետաքննելու համար։ Իր ելույթի ավարտին նա հավելեց, որ Բելգիայի և մյուս ժողովրդավարական երկրների աջակցությունը վճռորոշ է։
Լսումների ներկա պատգամավորներն իրենց ելույթներով ու հարցադրումներով ցանկացան իմանալ, թե ինչպիսի՞ն է իրավիճակն այսօր, ի՞նչ կարող են իրենք անել Հայաստանին և արցախահայությանը օգտակար լինելու համար։
Դեսպան Բալայանը նշեց, որ կարևոր է ստեղծել մի մեխանիզմ, որի միջոցով հնարավոր կլինի շարունակական կերպով հետևել արված գործերին։ Բալայանը ցավով արձանագրեց, որ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ավարտելու մասին հայտարարությունից անմիջապես հետո Ադրբեջանի իշխանությունները նոր նախապայմաններ են սկսել առաջ բերել։ Դեսպանը նշել է, որ հստակ երևում է՝ ադրբեջանական իշխանությունները շահագրգռված չեն խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրել։ Խոսելով Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների մասին՝ Բալայանն առաջարկեց ստեղծել անկախ բժիշկների խումբ, որոնք կարող են այցելել Բաքվում հայ գերիներին ու տեղում ծանոթանալ նրանց առողջական իրական վիճակին։
Ներկայացված բանաձևի նախագծի համահեղինակ, պատգամավոր Միշել դը Մաեգդն էլ իր խոսքում նշեց, որ իրենք պարզապես տարածքային հակամարտության ականատեսը չեն, այլ բախվում են ինքնության ջնջման քաղաքականությանը։ «Մի ամբողջ ժողովուրդ արմատախիլ է արվել, նրա հաստատությունները վերացվել են, նրա հիշողությունը ոչնչացվում է», - ասաց պատգամավորը։
Դը Մաեգդը նշել է, որ այս իրավիճակի առջև իրենք պատասխանատվություն ունեն՝ պաշտպանելու հիմնարար իրավունքները, կանխելու միջազգային իրավունքի լուրջ խախտումների անպատժելիությունը։
«Մեր դիվանագիտությունը պետք է գործի վճռականորեն, բայց նաև հետևողականորեն։ Խաղաղությունը չի կառուցվում մոռացության վրա։ Այն կառուցվում է ճշմարտության, արդարության և հիշողության վրա»,-եզրափակել է Միշել դը Մաեգդը։
«Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի քվեարկությունը տեղի կունենա Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի առաջիկա նիստերից մեկի ժամանակ։

Слушания по резолюции о необходимости установления мира на Южном Кавказе прошли в комитете парламента Бельгии
В комитете по международным отношениям Палаты представителей Бельгии 2 апреля прошли слушания по резолюции «О необходимости установления мира на Южном Кавказе».
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, в первой части слушаний посол Балаян выступил с речью, в которой поблагодарил парламент Бельгии за постоянное внимание к важным для Армении вопросам. Тигран Балаян подчеркнул, что коалиционный план правительства Бельгии включает важные пункты о необходимости обеспечения  демократического пути Армении, возвращения арцахских армян и обеспечения мира на Кавказе.
Посол Балаян в своем выступлении отметил, что Армения привержена миру и готова подписать мирное соглашение, однако Азербайджан продолжает выдвигать искусственные предусловия, отвергать конструктивные предложения, тормозя процесс.
Завершая свое выступление, Балаян напомнил, что Армения рассчитывает на поддержку международного сообщества для предотвращения новых возможных агрессий со стороны Азербайджана и обеспечения стабильного мира.
В своем выступлении председатель Европейского комитета Ай Дата АРФД Гаспар Карапетян отметил, что насильственно перемещенные арцахские армяне согласно международному праву имеют право на возвращение.
Карапетян сообщил, что Швейцария уже приняла закон по этому вопросу, и Бельгия должна поддержать подобные инициативы и иметь четкую позицию по защите арцахских армян и военнопленных.
Основатель ассоциации «Поддержка Арцаха», бывший представитель Нагорного Карабаха во Франции Ованнес Геворгян, присоединившийся к слушаниям по видеосвязи из Парижа, в своем выступлении обратил внимание на то, что в отчетах международных организаций документально подтверждено намерение Азербайджана лишить арцахских армян их прав, запугать, оказать давлением с тем, чтобы в итоге вынудить их покинуть свои дома. По словам Геворгяна, Азербайджан уничтожает армянские церкви, могилы и историко-культурное наследие, чтобы не допустить возвращения армян.
В своем выступлении Ованнес Геворгян призвал международное сообщество проанализировать этот прецедент и признать политику Азербайджана системным планом уничтожения армян. Геворгян уверен, что Армения не получила достаточной защиты со стороны международного сообщества, и теперь ей приходится подчиняться условиям, навязанным Баку.
Ованнес Геворгян также призвал 10 стран объединиться и инициировать создание специального комитета ОБСЕ для расследования нарушений в отношении армянских военнопленных. В конце своего выступления он добавил, что поддержка Бельгии и других демократических стран имеет решающее значение.
Присутствовавшие и выступавшие на слушаниях депутаты задавали вопросы, стремясь узнать, как обстоят дела сегодня, чем они могут быть полезны Армении и армянам Арцаха.
Посол Балаян отметил важность создания механизма, посредством которого можно будет постоянно контролировать проделанную работу. Балаян с сожалением отметил, что сразу после объявления об окончании переговоров по мирному соглашению власти Азербайджана начали выдвигать новые предварительные условия.
Посол указал на очевидность отсутствия у властей Азербайджана заинтересованности в подписании мирного соглашения. Говоря об армянских пленных, незаконно удерживаемых Азербайджаном, Балаян предложил создать группу независимых врачей, которые могли бы их посещать в Баку и узнавать о реальном состоянии их здоровья.
Соавтор проекта представленной резолюции, депутат Мишель де Маэгд отметил в своем выступлении, что они не просто являются свидетелями территориального конфликта, а столкнулись с политикой уничтожения идентичности. «Целый народ лишили корней, его институты упразднены, память о нем уничтожается», - заявил депутат.
Де Маэгд отметил, что в этой ситуации они обязаны защищать фундаментальные права, предотвращать безнаказанность за серьезные нарушения международного права.
«Наша дипломатия должна действовать решительно, но и последовательно. Мир не строится на забвении. Он строится на истине, справедливости и памяти», - заключил Мишель де Маэгд.
Голосование по резолюции «О необходимости установления мира на Южном Кавказе» состоится в ходе одного из ближайших заседаний Палаты представителей Бельгии.