Բելգիայի խորհրդարանի հանձնաժողովում լսումներ են անցկացվել Հարավային Կովկասում խաղաղության անհրաժեշտության մասին բանաձևի շուրջ
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ապրիլի 2-ին տեղի ունեցան «Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի լսումները։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ լսումների առաջին հատվածում ելույթ ունեցավ Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը, որը իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց Բելգիայի խորհրդարանին Հայաստանի համար կարևորություն ունեցող հարցերին մշտական ուշադրություն ցուցաբերելու համար։ Տիգրան Բալայանն ընդգծեց, որ Բելգիայի կառավարության կոալիցիոն ծրագրում ընդգրկվել են Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհի, արցախահայության վերադարձի և Կովկասում խաղաղության ապահովման անհրաժեշտության մասին կետեր, որոնց առկայությունը շատ կարևոր և գնահատելի է։
Դեսպան Բալայանն իր ելույթում նշեց, որ Հայաստանը հանձնառու է խաղաղությանը և պատրաստ է ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, բայց Ադրբեջանը շարունակում է արհեստական նախապայմաններ առաջ քաշել, մերժել կառուցողական առաջարկները՝ խոչընդոտելով գործընթացը։ Տիգրան Բալայանն իր ելույթն ամփոփեց՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային հանրության աջակցությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր հնարավոր ագրեսիաները և ապահովելու կայուն խաղաղություն։
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանն իր ելույթում նշեց, որ տեղահանված արցախահայությունն ունի վերադարձի իրավունք՝ միջազգային իրավունքի համաձայն։ Կարապետյանն ասաց, որ Շվեյցարիան արդեն ընդունել է այս հարցով օրենք, և Բելգիան նույնպես պետք է աջակցի նման նախաձեռնություններին ու հստակ դիրքորոշում ունենա արցախահայության և ռազմագերիների պաշտպանության հարցում։
«Աջակցություն Արցախին» ասոցիացիայի հիմնադիր, Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, որը Փարիզից տեսակապով էր միացել լսումներին, իր խոսքում ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ միջազգային կազմակերպությունների զեկույցները փաստում են, որ Ադրբեջանը նպատակադրված է եղել արցախահայությանը զրկել իր իրավունքներից, ահաբեկել, ճնշել և ի վերջո՝ ստիպել լքել իրենց տները։ Գևորգյանը նշեց, որ Ադրբեջանը ոչնչացնում է հայկական եկեղեցիները, գերեզմանները և պատմամշակութային ժառանգությունը, որպեսզի կանխի հայերի վերադարձը։
Հովհաննես Գևորգյանն իր ելույթում միջազգային հանրությանը կոչ արեց վերլուծել այս նախադեպը և ճանաչել Ադրբեջանի քաղաքականությունը որպես հայերի վերացման համակարգված ծրագիր։ Գևորգյանը վստահ է՝ Հայաստանը միջազգային հանրության կողմից չի ստացել բավարար պաշտպանություն, և այժմ ստիպված է ենթարկվել Բաքվի պարտադրած պայմաններին։
Հովհաննես Գևորգյանը նաև կոչ արեց, որպեսզի 10 երկրներ միավորվեն ու նախաձեռնեն ԵԱՀԿ-ի հատուկ կոմիտե՝ հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող խախտումները հետաքննելու համար։ Իր ելույթի ավարտին նա հավելեց, որ Բելգիայի և մյուս ժողովրդավարական երկրների աջակցությունը վճռորոշ է։
Լսումների ներկա պատգամավորներն իրենց ելույթներով ու հարցադրումներով ցանկացան իմանալ, թե ինչպիսի՞ն է իրավիճակն այսօր, ի՞նչ կարող են իրենք անել Հայաստանին և արցախահայությանը օգտակար լինելու համար։
Դեսպան Բալայանը նշեց, որ կարևոր է ստեղծել մի մեխանիզմ, որի միջոցով հնարավոր կլինի շարունակական կերպով հետևել արված գործերին։ Բալայանը ցավով արձանագրեց, որ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ավարտելու մասին հայտարարությունից անմիջապես հետո Ադրբեջանի իշխանությունները նոր նախապայմաններ են սկսել առաջ բերել։ Դեսպանը նշել է, որ հստակ երևում է՝ ադրբեջանական իշխանությունները շահագրգռված չեն խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրել։ Խոսելով Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների մասին՝ Բալայանն առաջարկեց ստեղծել անկախ բժիշկների խումբ, որոնք կարող են այցելել Բաքվում հայ գերիներին ու տեղում ծանոթանալ նրանց առողջական իրական վիճակին։
Ներկայացված բանաձևի նախագծի համահեղինակ, պատգամավոր Միշել դը Մաեգդն էլ իր խոսքում նշեց, որ իրենք պարզապես տարածքային հակամարտության ականատեսը չեն, այլ բախվում են ինքնության ջնջման քաղաքականությանը։ «Մի ամբողջ ժողովուրդ արմատախիլ է արվել, նրա հաստատությունները վերացվել են, նրա հիշողությունը ոչնչացվում է», - ասաց պատգամավորը։
Դը Մաեգդը նշել է, որ այս իրավիճակի առջև իրենք պատասխանատվություն ունեն՝ պաշտպանելու հիմնարար իրավունքները, կանխելու միջազգային իրավունքի լուրջ խախտումների անպատժելիությունը։
«Մեր դիվանագիտությունը պետք է գործի վճռականորեն, բայց նաև հետևողականորեն։ Խաղաղությունը չի կառուցվում մոռացության վրա։ Այն կառուցվում է ճշմարտության, արդարության և հիշողության վրա»,-եզրափակել է Միշել դը Մաեգդը։
«Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի քվեարկությունը տեղի կունենա Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի առաջիկա նիստերից մեկի ժամանակ։

The hearing on the resolution titled The Need for Establishing Peace in South Caucasus was held on April 2 at the Committee on External Relations at the Chamber of Representatives of Belgium.
Speaking at the hearing, Armenian Ambassador to Belgium Tigran Balayan thanked the Belgian parliament for its constant attention to matters of importance for Armenia.
Balayan commended the Belgian government’s coalition program for including points about Armenia’s democratic path, the need for return of the Nagorno-Karabakh Armenians and ensuring peace in the Caucasus.
Balayan reaffirmed Armenia’s commitment to peace and reiterated readiness to swiftly sign a peace agreement with Azerbaijan. However, he said, Baku has been making artificial preconditions, rejecting constructive offers and obstructing the process.
Ambassador Balayan said Armenia expects international support to prevent a possible new aggression by Azerbaijan and ensure sustainable peace.
Kaspar Karampetian, President of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) underscored that the displaced Armenians of Nagorno-Karabakh have the right to return according to international law. He recalled that Switzerland has adopted a law on this issue and called on Belgium to support such initiatives and have a clear stance on protection of NK Armenians and the POWs.
Founder of the Support for Artsakh Association, the ex-representative of Nagorno-Karabakh in France, Hovhannès Guévorkian, who participated in the hearings via videocall from Paris, drew attention to the fact that international organizations’ reports have stated that Azerbaijan had intent to deprive the Armenians of Nagorno-Karabakh of their rights, terrorize them, pressure and eventually force them to leave their homes. He said that Azerbaijan has been destroying Armenian churches, cemeteries, the historical-cultural legacy, in order to prevent the return of Armenians.
Guévorkian called on the international community to study this precedent and acknowledge the Azeri policy as a coordinated plan to eliminate Armenians. He said that Armenia hasn’t received sufficient protection from the international community and is now forced to abide by Baku’s imposed conditions.
He called on 10 countries to unite and initiate a special OSCE committee to investigate the violations against Armenian POWs. Guévorkian said that the support of Belgium and other democratic countries is crucial.
Belgian lawmakers inquired about the current situation and asked how they could help Armenia and the Armenians of Nagorno-Karabakh.
Ambassador Balayan said it was important to create a mechanism that would enable to monitor the implemented work. The Armenian ambassador noted with regret that immediately after concluding the talks around the terms of the draft peace agreement, Azerbaijan started making new preconditions for signing the treaty. Balayan warned that the Azerbaijani government is clearly not interested in signing the peace agreement. Speaking about the Armenian POWs unlawfully held in Azerbaijan, Balayan suggested creating an independent group of doctors that would be able to visit the POWs and inspect their condition.
The resolution’s co-author, Belgian MP Michel De Maegd said the Azeri actions amounted to “a policy of erasure of identity.” “An entire people was eradicated, its institutions destroyed, its memory is being destroyed,” he said.
Michel De Maegd said they have a responsibility to protect fundamental rights and prevent the impunity of gross violations of international law.