ԵՄ- Հայաստան համատեղ աշխատանք՝ ուղղված մշակույթի ինքնաբավության բարձրացմանը. ամփոփվել է «Կատապուլտ» ծրագիրը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մասնակցել է «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի փակման արարողությանը և «Երևան» ամսագրի հատուկ համարի շնորհանդեսին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Դանիել Դանիելյանը, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
«Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագիրը մեկնարկել է 2022 թվականին՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության համագործակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, ծրագրի նպատակը Հայաստանում մշակութային և ստեղծարար արդյունաբերության էկոհամակարգի ձևավորման խթանումն ու ինքնազբաղ արվեստագետների մասնագիտական կարողությունների և ցանցային համագործակցության հմտությունների զարգացումն է։ Ստեղծարար տնտեսության աջակցումը բխում է ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թվականների ռազմավարության և Կառավարության 2021-2026 թթ. գործողությունների ծրագրի գերակայություններից։
ԵՄ ֆինանսավորմամբ ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակի հետ համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրի գործընկերներն են նաև ՀՀ էկոնոմիկայի և Բարձր տեխնոլագիական արդյունաբերության նախարարությունները։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին 3 տարի առաջ մեկնարկած համագործակցության համար, որը, ըստ նրա, մշակույթի հանդեպ վերաբերմունքի փոփոխություն է բերում: «Արձանագրած առաջընթացը մեզ թույլ է տալիս ամեն հաջորդ փուլում նոր խնդիրներ լուծելու վստահություն ունենալ: Ստեղծարար արդյունաբերության ոլորտում այսօր արդեն կարող ենք խոսել նոր փուլի մասին, որը մշակույթի ոլորտում հանրային տեսանելիություն ունեցող փոփոխություններ պետք է բերի։ Ակնհայտ է, որ հանրության շրջանում մշակույթի հանդեպ վերաբերմունքի փոփոխության լուրջ կարիք ունենք, և այս առումով համատեղ աշխատանքներն ուղղված են մշակույթի ինքնաբավության բարձրացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ մշակույթի ոլորտը կարող է դառնալ ոչ միայն հասարակության, այլև տնտեսության ամենակարևոր շարժիչ ուժերից մեկը:
Նրա շեշտադրմամբ՝ «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագիրն իր բազմազանությամբ արտահայտում է հասարակության տարբեր շերտերը և հասանելի է բոլոր նրանց, ովքեր ունեն լավ մտքեր ու գաղափարներ և ճանապարհ են փնտրում դրանց իրականացման համար:
Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ողջունելով ներկաներին, ընդգծել է, որ ծրագիրն ուղղված է Հայաստանի հասարակության ու տնտեսության համար կարևոր բաղադրիչների զարգացմանը և նպատակ ունի խթանել տաղանդը, նորարարությունն ու ստեղծարարությունը։ «Հայաստանը եվրոպական մշակույթի կարևոր մասնիկներից է և աշխարհին հայտնի է նախևառաջ մշակույթով, ինչպես նաև մարդկանց տաղանդով ու ստեղծագործականությամբ: Մենք այստեղ ենք՝ այդ գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ նշելով, որ թեև «Կատապուլտ» ծրագիրն ավարտվում է, բայց մշակութային կապերի ամրապնդմանն ուղղված համագործակցությունը շարունակվելու է՝ դառնալով ավելի ամուր։
«Կատապուլտ» աքսելերացիոն ծրագրի գործարկման ընթացքում կազմակերպվել են տարաբնույթ կրթական սեմինարներ, «Արտէքսպո» ցուցահանդես-վաճառքը, «Creative Armenia»-ի հետ իրականացվել է «Artbox» ենթածրագիրը, ձևավորվել է ոլորտի շահառուների շտեմարանը, պատրաստվել է «Հայաստանի Հանրապետության մշակութային և ստեղծարար էկոհամակարգը» կարիքների գնահատման և տնտեսագիտական վերլուծության զեկույցը, ստորագրվել են գործակցության բազմաթիվ հուշագրեր, որոնց հիման վրա Երևանում և Գյումրիում ստեղծվել են ֆաբլաբեր:
Երեք տարիների ընթացքում «Artbox» ենթածրագրի շնորհիվ Երևանի և Հայաստանի մարզերի բազմաթիվ մշակութային կազմակերպություններ ստացել են աջակցության դրամաշնորհներ, որոնք օգնել են վերջիններիս կարիքների զարգացմանը, նորարարական ծրագրերի և գաղափարների իրականացմանը, տեխնիկական վերազինմանը: Նշյալ ծրագրի շրջանակում դրամաշնորհներ են ստացել․ Գ․ Սունդուկյանի ազգային ակադեմիական թատրոնը (ձևավորվել է «Պաննո» արվեստի տուն-սրճարանը), Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնը (ստեղծվել է «Arthub»-ը, շուտով կբացվի Ունիվերսալ արվեստանոցը), Հ․ Շարամբեյանի անվան ժող արվեստի թանգարանը, Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը, Մատենադարանը, Գյումրու տեխնոպարկը, Կողբի արվեստի դպրոցը, Քաջարանի մշակույթի տունը և Kitchen Lab-ը, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի ազգային արխիվը:

Совместная работа ЕС-Армения, направленная на повышение самодостаточности культуры: подведены итоги программы “Катапульта”
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян присутствовала на церемонии закрытия творческой акселерационной программы “Катапульта” и презентации специального выпуска журнала “Ереван”.
В мероприятии также приняли участие заместители министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян и Даниел Даниелян, а также посол ЕС в Армении Василис Марагос.
Творческая акселерационная программа “Катапульта” стартовала в 2022 году в сотрудничестве с Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и делегацией Европейского Союза в Армении.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Министерства ОНКС, целью программы является содействие формированию экосистемы культурной и творческой индустрии в Армении и развитие профессиональных навыков и навыков сетевого сотрудничества самозанятых художников. Поддержка креативной экономики вытекает из Стратегии сохранения, развития и популяризации культуры Республики Армения на 2023-2027 годы и приоритетов Плана действий правительства на 2021–2026 годы.
Партнерами проекта, реализуемого совместно с армянским офисом AGBU и финансируемого ЕС, также являются Министерства экономики и высокотехнологичной промышленности РА.
Министр ОНКС Жанна Андреасян поблагодарила коллег за начатое 3 года назад сотрудничество, которое, по ее словам, меняет отношение к культуре. “Достигнутый прогресс позволяет нам с уверенностью решать новые задачи на каждом следующем этапе. Сегодня уже можно говорить о новом этапе в креативной индустрии, который должен принести зримые для общественности изменения в сфере культуры. Очевидно, что нам необходимо серьезно менять отношение к культуре в обществе, и в этом плане совместная работа направлена ​​на повышение самодостаточности культуры”, - отметила Жанна Андреасян, подчеркнув, что сфера культуры может стать одной из важнейших движущих сил не только общества, но и экономики.
Она подчеркнула, что Творческая акселерационная программа “Катапульта” выражает многообразие разных слоев общества и доступна всем тем, кто имеет хорошие мысли и идеи и ищет пути их реализации.
Посол ЕС в Армении Василис Марагос, приветствуя присутствующих, подчеркнул, что программа направлена ​​на развитие компонентов, важных для общества и экономики Армении, и призвана поощрять таланты, инновации и креативность. “Армения является важной частью европейской культуры и известна миру, прежде всего, своей культурой, а также талантом и творчеством своего народа. Мы здесь, чтобы поддержать этот процесс”, - сказал посол ЕС Василис Марагос, отметив, что, хотя программа “Катапульта” завершается, сотрудничество, направленное на укрепление культурных связей, будет продолжаться и становиться все крепче.
В ходе действия программы “Катапульта” были проведены различные образовательные семинары, выставка-продажа “АртЭкспо”, подпрограмма “АртБокс” совместно с “Креативной Арменией”, была сформирована база данных заинтересованных сторон сектора, подготовлен отчет по оценке потребностей и экономическому анализу “Культурной и креативной экосистемы Республики Армения”, подписаны многочисленные меморандумы о взаимопонимании, на основе которых созданы фаблабы в Ереване и Гюмри.
За последние три года благодаря подпрограмме “АртБокс” многие культурные организации Еревана и регионов Армении получили гранты помощи, которые помогли им развить свои потребности, реализовать инновационные программы и идеи, обеспечить техническое переоснащение. В рамках вышеуказанной программы гранты получили: Национальный академический театр им. Г. Сундукяна (арт-кафе “Панно”), Национальный центр эстетики им. Генрика Игитяна (“Артхаб”, скоро откроется Универсальная студия), Музей народного искусства им. О. Шарамбеяна, Дом-музей Егише Чаренца, Матенадаран, Технопарк Гюмри, Школа искусств Кохба, Дом культуры и кулинарная лаборатория Каджарана, Национальный киноцентр Армении, Национальный филармонический оркестр Армении и Национальный архив Армении.