Պուտինն առաջարկել է Ուկրաինայում ժամանակավոր կառավարում մտցնել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո՝ պատերազմն ավարտելու համար
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է ԱՄՆ-ի, եվրոպական երկրների և Ռուսաստանի գործընկերների և ընկերների հետ քննարկել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Ուկրաինայում ժամանակավոր միջազգային վարչակազմի ներդրման հնարավորությունը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, Պուտինն այս մասին ասել է Մուրմանսկում «Արխանգելսկ» ատոմային սուզանավի նավաստիների հետ զրույցում։
Ըստ Պուտինի՝ արտաքին վերահսկողությունը հնարավորություն կտա Ուկրաինայում ընտրություններ անցկացնել և իշխանության բերել կառավարություն, որի հետ ՌԴ-ն կարող է բանակցություններ վարել և հուսալի փաստաթղթեր ստորագրել։
«Այն բանի համար, որպեսզի այնտեղ ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացվեն, որպեսզի իշխանության գա ժողովրդի վստահությունը վայելող գործունակ կառավարություն, այնուհետև նրանց հետ բանակցություններ սկսել խաղաղության պայմանագրի շուրջ, ստորագրել օրինական փաստաթղթեր, որոնք կճանաչվեն ողջ աշխարհում և կլինեն հուսալի ու կայուն», - ասել է ՌԴ նախագահը:
Պուտինը նախկինում բազմիցս հայտարարել է, թե Ուկրաինայի նախագահի իշխանությունը լեգիտիմ չէ, քանի որ երկրում պետք է ընտրություններ անցկացվեին դեռ 2024 թ. մայիսին։ Սակայն Վոլոդիմիր Զելենսկին նախագահական ընտրությունները հետաձգել է երկրում Ռուսաստանի հետ ընթացող հակամարտության պայմաններում սահմանված ռազմական դրության պատճառով։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակը, մեկնաբանելով Ուկրաինայում ժամանակավոր վարչակազմ ստեղծելու Պուտինի առաջարկը, ասել է, որ Ուկրաինայում կառավարումը որոշվում է երկրի սահմանադրությամբ և ժողովրդի կողմից։
Նավաստիների հետ հանդիպման ժամանակ Պուտինը նաև ասել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությունները՝ ուղիղ բանակցություններ վարելու Ռուսաստանի հետ, ցույց են տալիս, որ նա ցանկանում է խաղաղություն հաստատել։

Putin suggests temporary UN administration for Ukraine to end war
Russian President Vladimir Putin has suggested discussing the establishment of a temporary government in Ukraine, under the guidance of the UN and several countries, RT reported.
The aim would be to hold fair elections in the country, since Volodymyr Zelenskyy’s presidential term officially expired in May 2024, Putin said.
The Russian leader’s comments come amid U.S. attempts to forge a settlement to the Russian-Ukrainian conflict by re-establishing links with Russia and engaging with both Moscow and Kyiv, in separate talks.
Moscow sees no clear way to sign any agreements with Kyiv since “other leaders might come tomorrow,” Putin explained on Thursday night while addressing the sailors of the Arkhangelsk nuclear submarine, according to RT.
“In such cases, international practice follows a well-known path within the framework of the United Nations peacekeeping activities; several instances have already demonstrated what is referred to as external management or temporary administration,” he said.
External powers should facilitate elections in Ukraine to “establish a capable government that has the trust of the people”, Putin stressed. After that, the new authorities could begin negotiations with Moscow and sign a peace agreement “that would be recognized around the world and will be reliable and stable.”
However, Putin also stressed that temporary governance is only one possible option. “In general, we support resolving conflicts peacefully, including this one, but not at our expense,” he concluded.
A White House National Security Council spokesperson, asked by Reuters about Putin's remarks on temporary administration, said governance in Ukraine was determined by its constitution and the people of the country.