Իրանն առաջին պետությունն է, որը գործնականում ներգրավվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կյանքի կոչմանը. Միրզոյան
Iran AGN
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է արտահայտել Երևանի և Թեհրանի միջև գրեթե բոլոր ոլորտներում գրանցված առաջընթացի առնչությամբ՝ վստահություն հայտնելով, որ երկկողմ հարաբերությունների խորացումը կկրի շարունակական բնույթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Արարատ Միրզոյանը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Երևանի և Թեհրանի միջև հարաբերությունները շարունակում են կայուն կերպով զարգանալ, ինչը Հայաստանի կառավարության տարածաշրջանային քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է։
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ հայ-իրանական հարաբերությունների ակտիվ դինամիկան արտահայտվում է ոչ միայն արտաքին գերատեսչությունների, այլև բոլոր այլ ճյուղային գերատեսչությունների կայուն համագործակցությամբ։
«Իրանի հետ հարաբերությունների հարուստ օրակարգը ներառում է կյանքի գրեթե բոլոր բնագավառները՝ քաղաքական, տնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկ, կրթական, գիտական, մշակութային։ Պետք է արձանագրեմ, որ այս բոլոր ոլորտներում մենք առաջընթաց ենք գրանցել։ Վստահ եմ, որ երկկողմ գործակցության խորացումը կկրի շարունակական բնույթ»,-ընդգծեց Արարատ Միրզոյանը։
Նախարար Միրզոյանի բնորոշմամբ՝ Իրանի ԱԳ նախարարի հետ քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է երկու երկրների միջև առկա տնտեսական փոխգործակցության կարևորությունը, որը շոշափելի հաջողություններ է գրանցել հատկապես վերջին տարիներին։
«Կարող ենք արձանագրել, որ 2024 թվականին մեր երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը գերազանցել է առնվազն 5 տարիների ցուցանիշը, ինչը կարևոր արդյունք է»,- նշեց Միրզոյանը՝ հավելելով, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ առևտրաշրջանառությունը 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի հասցնելու հնարավորությունները։
Արարատ Միրզոյանի դիտարկմամբ՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության առկա հնարավորությունները լրացվել են նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքմամբ։
«Նշեմ, որ Իրանն իր մասնակցությունն ունի Հայաստանի տնտեսական, ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման գործում, որոնք ոչ միայն տնտեսական, այլև ռազմավարական նշանակություն ունեն։ Քաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածի 32 կիլոմետրանոց հատվածը, որի շինարարությունը հայկական կողմը վստահել է իրանական ընկերությանը, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարևոր բաղադրիչներից է։ Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Իրանը ոչ միայն առաջին պետություններից էր, որը ողջունեց մեր «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն, այլև գործնականում ներգրավվեց նախագծի կյանքի կոչմանը»,-ընդգծեց Միրզոյանը։

Iran first country to practically engage in Armenia's Crossroads of Peace project, says FM Mirzoyan
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, at a joint press conference with his Iranian counterpart, Seyyed Abbas Araghchi, praised the progress made between Yerevan and Tehran across nearly all areas, expressing confidence that the deepening of bilateral relations would continue.
Mirzoyan noted with satisfaction that the relationship between Yerevan and Tehran continues to develop steadily, which remains one of the priorities of Armenia's regional policy.
He emphasized that the dynamic development of Armenian-Iranian relations is evident not only in the stable cooperation between foreign ministries but also in all other sectors.
"The extensive agenda of relations with Iran covers nearly every sphere: political, economic, transport, energy, education, science, and culture. I can confidently state that we have made progress in all of these areas," said Minister Mirzoyan, expressing optimism for the further deepening of bilateral cooperation.
Mirzoyan highlighted that during his discussions with the Iranian Foreign Minister, the importance of their existing economic cooperation was underscored, with tangible successes, particularly in recent years.
“In 2024, we saw the volume of our bilateral trade turnover exceed the level of the past five years, which is a significant achievement,” Mirzoyan noted, adding that the possibility of increasing the bilateral trade turnover to 3 billion USD was also discussed.
According to the Armenian Foreign Minister, opportunities for further expanding bilateral trade have been bolstered by the signing of a free trade agreement between the Eurasian Economic Union and Iran.
“I should also note that Iran is actively participating in the implementation of Armenia’s economic and infrastructure programs, which hold both economic and strategic significance,” Mirzoyan added.
"The 32-kilometer section of the Kajaran-Agarak road, the construction of which the Armenian side entrusted to an Iranian company, is a key component of the Crossroads of Peace project. Thus, we can state that Iran was not only one of the first countries to welcome our Crossroads of Peace initiative but is also practically involved in its implementation," Mirzoyan emphasized.