Իրանն առաջին պետությունն է, որը գործնականում ներգրավվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կյանքի կոչմանը. Միրզոյան
Iran AGN
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է արտահայտել Երևանի և Թեհրանի միջև գրեթե բոլոր ոլորտներում գրանցված առաջընթացի առնչությամբ՝ վստահություն հայտնելով, որ երկկողմ հարաբերությունների խորացումը կկրի շարունակական բնույթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Արարատ Միրզոյանը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Երևանի և Թեհրանի միջև հարաբերությունները շարունակում են կայուն կերպով զարգանալ, ինչը Հայաստանի կառավարության տարածաշրջանային քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է։
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ հայ-իրանական հարաբերությունների ակտիվ դինամիկան արտահայտվում է ոչ միայն արտաքին գերատեսչությունների, այլև բոլոր այլ ճյուղային գերատեսչությունների կայուն համագործակցությամբ։
«Իրանի հետ հարաբերությունների հարուստ օրակարգը ներառում է կյանքի գրեթե բոլոր բնագավառները՝ քաղաքական, տնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկ, կրթական, գիտական, մշակութային։ Պետք է արձանագրեմ, որ այս բոլոր ոլորտներում մենք առաջընթաց ենք գրանցել։ Վստահ եմ, որ երկկողմ գործակցության խորացումը կկրի շարունակական բնույթ»,-ընդգծեց Արարատ Միրզոյանը։
Նախարար Միրզոյանի բնորոշմամբ՝ Իրանի ԱԳ նախարարի հետ քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է երկու երկրների միջև առկա տնտեսական փոխգործակցության կարևորությունը, որը շոշափելի հաջողություններ է գրանցել հատկապես վերջին տարիներին։
«Կարող ենք արձանագրել, որ 2024 թվականին մեր երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը գերազանցել է առնվազն 5 տարիների ցուցանիշը, ինչը կարևոր արդյունք է»,- նշեց Միրզոյանը՝ հավելելով, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ առևտրաշրջանառությունը 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի հասցնելու հնարավորությունները։
Արարատ Միրզոյանի դիտարկմամբ՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության առկա հնարավորությունները լրացվել են նաև Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքմամբ։
«Նշեմ, որ Իրանն իր մասնակցությունն ունի Հայաստանի տնտեսական, ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման գործում, որոնք ոչ միայն տնտեսական, այլև ռազմավարական նշանակություն ունեն։ Քաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածի 32 կիլոմետրանոց հատվածը, որի շինարարությունը հայկական կողմը վստահել է իրանական ընկերությանը, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարևոր բաղադրիչներից է։ Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Իրանը ոչ միայն առաջին պետություններից էր, որը ողջունեց մեր «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն, այլև գործնականում ներգրավվեց նախագծի կյանքի կոչմանը»,-ընդգծեց Միրզոյանը։

Иран – первая страна, которая практически вовлеклась в реализацию проекта «Перекресток мира» - Мирзоян
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян выразил удовлетворение прогрессом, достигнутым между Ереваном и Тегераном практически во всех сферах, выразив уверенность, что углубление двусторонних отношений будет постоянным.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Ирана Аббасом Арагчи.
Арарат Мирзоян с удовлетворением отметил, что отношения между Ереваном и Тегераном продолжают стабильно развиваться, что является одним из приоритетов региональной политики правительства Армении.
По словам министра иностранных дел РА, активная динамика армяно-иранских отношений выражается не только в стабильном сотрудничестве внешнеполитических, но и всех других отраслевых ведомств.
«Богатая повестка отношений с Ираном включает практически все сферы жизни: политическую, экономическую, транспортную, энергетическую, образовательную, научную, культурную. Я должен отметить, что мы добились прогресса во всех этих областях. Уверен, что углубление двустороннего сотрудничества будет носить постоянный характер», - подчеркнул Арарат Мирзоян.
По словам министра Мирзояна, в ходе переговоров с министром иностранных дел Ирана была подчеркнута важность существующего экономического взаимодействия между двумя странами, в котором отмечены ощутимые успехи, особенно в последние годы.
«Мы можем констатировать, что в 2024 году объем нашего двустороннего товарооборота превысил показатель как минимум 5 лет, что является важным результатом», - отметил Мирзоян, добавив, что в ходе переговоров также обсуждались возможности увеличения двустороннего товарооборота до $3 миллиардов.
По словам Арарата Мирзояна, существующие возможности для двусторонней торговли были наполнены заключением соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Ираном.
«Должен отметить, что Иран принимает участие в реализации экономических и инфраструктурных проектов Армении, которые имеют не только экономическое, но и стратегическое значение. 32-километровый участок дороги Каджаран-Агарак, строительство которого армянская сторона доверила иранской компании, является одной из важных составляющих проекта «Перекресток мира». Таким образом, мы можем констатировать, что Иран не только был одной из первых стран, которая приветствовала наш проект «Перекресток мира», но и практически включилась в реализацию проекта», - подчеркнул Мирзоян.