ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը ցանկանում է վերադառնալ քաղաքականություն
ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Դեմոկրատական կուսակցությանը՝ ֆինանսական միջոցներ հավաքագրելով, մասնակցելով քարոզարշավներին և ձեռնարկելով անհրաժեշտ բոլոր քայլերը, որոնք կօգնեն կուսակցությանը վերականգնել վերջին շրջանում կորցրած դիրքերը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է NBC News-ը՝ հղում անելով Բայդենին մոտ կանգնած աղբյուրներին։
Բայդենը վերջին ամիսներին հանդիպել է Դեմոկրատական ազգային կոմիտեի նորանշանակ նախագահ Քեն Մարտինի հետ՝ առաջարկելով իր աջակցությունը այն ժամանակ, երբ կուսակցությունը փորձում է վերականգնել իր կենսունակությունը՝ հանրային կարծիքի հարցումների անկման ֆոնին։
Սակայն Բայդենի այս առաջարկը կուսակցության ներսում միանշանակ չի ընդունվել։ Ակտիվիստների և դոնորների մի մասը գտնում է, որ Բայդենը՝ 82 տարեկանում, ավելի շատ խորհրդանշում է կուսակցության անցյալը, քան ապագան։ Նրանց համոզմամբ՝ նա կապված է 2024 թվականի ընտրություններում կրած պարտության հետ և ի վիճակի չէ դառնալ կուսակցության նոր վերելքի առաջնորդը։
«Ով է ուզում, որ Ջո Բայդենը վերադառնա քաղաքական խաղի դաշտ։» – NBC-ին ասել է Բայդենի հիմնական աջակիցներից մեկը՝ անանուն մնալու պայմանով։
Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ և չի տրամադրել հարցազրույց Քեն Մարտինի հետ։

Бывший президент США Джо Байден планирует вернуться в политику
Бывший президент США Джо Байден планирует активно включиться в организацию новых избирательных кампаний Демократической партии США на федеральном уровне и уровне штатов и заняться сбором средств на их финансирование на фоне рекордно низкого уровня популярности демократов. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил телеканал NBC News со ссылкой на источники в окружении экс-президента.
По их данным, 82-летний Байден уже встречался с лидерами демократов, в том числе с новым председателем Национального комитета партии Кеном Мартином, и обсуждал предстоящие предвыборные кампании. Наиболее значимая из них - промежуточные выборы в Конгресс в 2026 году, сейчас обе его палаты контролируются республиканцами. Пока, согласно последнему опросу NBC, популярность Демократической партии опустилась до рекордно низких 27%, минимума с 1990 года.
Внутри руководства демократов отсутствует единство относительно того, как можно использовать усилия Байдена для укрепления позиций среди избирателей. По мнению некоторых лидеров, фигура бывшего президента может помочь мобилизовать часть электората партии. Другие опасаются, что Байден прочно ассоциируется с поражением демократов в 2024 году и "скорее является символом прошлого партии, чем ее будущего".
По данным источников, в предстоящих кампаниях также хотела бы быть задействована бывшая первая леди США Джилл Байден.
Сам экс-президент, как отмечает NBC News, сейчас занят подготовкой своих мемуаров. Содержание будущего издание активно обсуждается с бывшим госсекретарем США Энтони Блинкеном и экс-советником президента по нацбезопасности Джейком Салливаном.