Զելենսկին հայտարարել է, որ Կիևը երբեք չի ընդունի կրակի դադարեցումը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Սպիտակ տանը հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ երբեք չի ընդունի կրակի դադարեցումը՝ հակառակ խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կոչին։
«Մենք երբեք չենք ընդունի հրադադարը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Զելենսկին՝ ընդհատելով Թրամփի խոսքը, երբ վերջինս փորձել է հիմնավորել հրադադարի անհրաժեշտությունը։
Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 25 անգամ խախտել է Ուկրաինայի հետ նախկինում ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունները, ուստի Ուկրաինան չի պատրաստվում նորից հավատալ Ռուսաստանի խոստումներին։
Բացի այդ, Զելենսկին անդրադարձել է հազվագյուտ մետաղների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հետ ստորագրվող համաձայնագրին, նշելով, որ «այն դեռ ամենը չէ»՝ ակնարկելով, որ Կիևը դեռ սպասում է ԱՄՆ-ից նորանոր աջակցություն։

Президент Украины заявил, что Киев никогда не согласится на прекращение огня
Президент Украины Владимир Зеленский заявил во время встречи в Белом доме, что он никогда не согласится на прекращение огня, вопреки призыву президента США Дональда Трампа к мирному процессу.
«Мы никогда не примем прекращение огня», — как сообщил Арменпресс, заявил Зеленский, прервав Трампа, когда тот попытался обосновать необходимость прекращения огня.
Он также отметил, что президент России Владимир Путин 25 раз нарушил ранее достигнутые договоренности о прекращении огня с Украиной, поэтому Украина больше не поверит обещаниям России.
Кроме того, Зеленский коснулся подписываемого с США соглашении по редкоземельным металлам, отметив, что «это еще не все», намекнув, что Киев все еще ждет новой поддержки от США.