ՀՀ ՔԿ նախագահն Իրանի դեսպանի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում համագործակցության ճկուն կառուցակարգերին
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Արթուր Պողոսյանը ողջունելով դեսպանին՝ կարևորել է ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան միջև ձևավորված համագործակցության բարձր մակարդակը՝ հատկապես միջազգային-իրավական փոխգործակցության առումով:
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար: Կարևորելով երկու երկրների միջև առկա բազմոլորտ հարաբերությունները՝ Մեհդի Սոբհանին ընդգծել է խնդիրների լուծման ուղղությամբ Քննչական կոմիտեի և Դեսպանատան ներդրած համատեղ ջանքերը:
Հանդիպման ընթացքում Քննչական կոմիտեի նախագահն անդրադարձ է կատարել անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում գործակցության ճկուն կառուցակարգերին, ինչը նպաստել է քրեաիրավական ոլորտում առաջացող հրատապ խնդիրների շուրջ տեղեկատվության արագ փոխանակմանը և դրանց արդյունավետ լուծմանը:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկու երկրների քրեական վարույթներով անցնող քաղաքացիների վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվության փոխանակման, քննչական հարցումների կատարման օպերատիվության բարձրացմանը վերաբերող հարցերը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը արդարադատության բնագավառում փոխադարձ ջանքերով համագործակցելու ուղղությամբ:

На встрече с послом Ирана председатель СК Армении затронул тему гибких структур сотрудничества в борьбе с транснациональной преступностью
Председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян принял чрезвычайного и полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на СК РА, Артур Погосян, приветствуя посла, подчеркнул высокий уровень сотрудничества, сложившегося между Следственным комитетом РА и посольством ИРИ в РА, особенно в плане международно-правового взаимодействия.
Посол Ирана в Армении выразил благодарность за организацию встречи, подчеркнув существующие многосекторальные отношения между двумя странами, Мехди Собхани подчеркнул совместные усилия Следственного комитета и посольства по решению проблем.
В ходе встречи председатель Следственного комитета затронул тему гибких структур сотрудничества в борьбе с транснациональной преступностью, что способствовало оперативному обмену информацией по актуальным проблемам, возникающим в сфере уголовного права, и их эффективному решению.
В ходе беседы стороны также обсудили вопросы, связанные с обменом соответствующей информацией о гражданах двух стран, в отношении которых ведется уголовное производство, повышением оперативности исполнения следственных запросов.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность сотрудничать в рамках взаимных усилий в сфере правосудия.