Հայաստանի և Իրանի միջև պայմանավորվածություն կա Չաբահարից Հայաստան, ապա Սև ծով տանող ուղին գործարկելու հարցում
Հայաստանի և Իրանի միջև գոյություն ունի փոխադարձ պայմանավորվածություն՝ Չաբահար նավահանգստից Հայաստան, ապա Սև ծով, ինչպես նաև Պարսից ծոցից դեպի Օման ծով տանող տրանսպորտային ուղին գործարկելու հարցում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս կառուցվում է Բարզավան–Նորդուզ արագընթաց ճանապարհը, իսկ հայկական կողմում Ագարակից Քաջարան հատվածի 32 կիլոմետրանոց ճանապարհի շինարարությունը իրականացնում է իրանական ընկերություն:
«Այդ աշխատանքները նախատեսվածից շուտ կավարտվեն։ Դրանից հետո գալիս է Քաջարանի 7,5 կիլոմետրանոց թունելը, որի մրցույթի արդյունքները շուտով կհայտարարվեն, և սահմանված ժամկետում թունելի շինարարությունը ևս կիրականացվի»,- նշեց դեսպանը։
Քաջարանի թունելից հետո նախատեսվում է կառուցել 63 կիլոմետրանոց ճանապարհ, որի համար դեռևս մրցույթ չի հայտարարվել։ Հետագայում Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է այս ծրագրի իրականացման համար ներգրավել միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների միջոցներ։
Մեհդի Սոբհանիի խոսքով՝ ճանապարհի կառուցումը կբերի լուրջ փոփոխությունների։
«Համոզված եմ, որ այդ ճանապարհը կառուցելուց հետո փոխադրումների ոլորտում երկու երկրների միջև մեծ հեղափոխություն կլինի։ Հոսքերը կմեծանան, և դա հնարավորություն կտա կապ հաստատել Իրանից Սև ծով, ինչպես նաև Չաբահար նավահանգստի և Պարսից ծոցի միջև»,- ընդգծեց նա։

Армения и Иран достигли договоренности о запуске транспортного маршрута из порта Чабахар в Армению, далее к Чёрному морю
Армения и Иран достигли договоренности о запуске транспортного маршрута из порта Чабахар в Армению, далее к Чёрному морю, а также из Персидского залива в Оманский залив. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
По его словам, в настоящее время строится скоростная автомагистраль Барзаван-Нордуз, а с армянской стороны иранская компания осуществляет строительство 32-километровой дороги Агарак-Каджаран.
«Эти работы будут завершены раньше срока. Затем последует строительство 7,5-километрового туннеля Каджарана, результаты тендера по которому будут объявлены в ближайшее время. Строительство туннеля также будет осуществлено в установленные сроки», — отметил посол.
После туннеля Каджарана планируется построить 63-километровую дорогу, тендер на которую пока не объявлен. В дальнейшем правительство Армении планирует привлечь средства международных финансовых организаций для реализации этого проекта.
По словам Мехди Собхани, строительство дороги принесёт серьёзные изменения.
«Уверен, что после строительства этой дороги произойдёт настоящая революция в сфере перевозок между двумя странами. Потоки увеличатся, и это даст возможность наладить сообщение между Ираном и Чёрным морем, а также между портом Чабахар и Персидским заливом», — подчеркнул он.