Իրանի դեսպանը կարևորեց տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումը փոխադարձության սկզբունքով
Իրանը միշտ ողջունել և աջակցել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, ըստ որի՝ տարածաշրջանի բոլոր երկրները կարող են օգտվել տրանսպորտային ուղիներից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը կարող է կապ հաստատել Նախիջևանի հետ, իսկ փոխադարձաբար Հայաստանը՝ Երասխի և Ջուլֆայի միջոցով կապ հաստատել Իրանի հետ։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի արձագանքը հստակ երևում է նաև Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրված հայտարարության մեջ։ Հինգ սկզբունքներից մեկը վերաբերում է փոխադարձությանը։ Եթե Ադրբեջանը կարող է կապ հաստատել Նախիջևանի հետ, ապա Հայաստանը պետք է ունենա հնարավորություն Իրանի հետ կապ հաստատելու Երասխի և Ջուլֆայի միջոցով»,- ասաց դեսպանը։
Սոբհանին ընդգծեց, որ եթե Ադրբեջանի քաղաքացիները Հայաստանի տարածքով կարող են ցամաքային ճանապարհով հասնել Ադրբեջան, ապա նույն հնարավորությունը պետք է ապահովվի նաև Հայաստանի քաղաքացիների համար՝ Նախիջևանի միջոցով Իրանի հետ հաղորդակցվելու համար։
«Եթե բոլոր երկրները կարողանան օգտվել այդ տրանսպորտային հնարավորություններից, դա կբխի բոլորի շահերից։ Եթե դա կբխի բոլորի շահերից, կարծում եմ, ոչ ոք դրան դեմ չի լինի։ Ես կարծում եմ, որ դա դրական մոտեցում է»,- եզրափակեց Իրանի դեսպանը

Посол Ирана подчеркнул важность разблокирования региональных транспортных маршрутов на основе принципа взаимности
Иран всегда приветствовал и поддерживал проект «Перекрёсток мира», согласно которому все страны региона могут пользоваться транспортными путями. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
По его словам, Азербайджан может наладить сообщение с Нахичеванью, а Армения, в свою очередь, может наладить сообщение с Ираном через Ерасх и Джульфу.
«Реакция на проект «Перекрёсток мира» также чётко видна в подписанном в Вашингтоне 8 августа заявлении. Один из пяти принципов касается взаимности. Если Азербайджан сможет наладить сообщение с Нахичеванью, то и Армения должна иметь возможность наладить сообщение с Ираном через Ерасх и Джульфу», — сказал посол.
Собхани подчеркнул, что если граждане Азербайджана смогут ездить до Азербайджана [имеется в виду в Нахичевань и обратно — ред.] по суше через Армению, то такая же возможность должна быть предоставлена и гражданам Армении для сообщения с Ираном через Нахичевань.
«Если все страны смогут использовать эти транспортные возможности, это будет в интересах всех. Если это будет в интересах всех, я думаю, никто не будет против. Я считаю это позитивным подходом», — заключил посол Ирана.