Քոչարյանը կարծում է, որ Հայաստանի համար արտաքին քաղաքականություն վարելու նոր հնարավորություններ են բացվում
Հայաստանի երկրորդ նախագահ, ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Ռոբերտ Քոչարյանը կարծում է, որ աշխարհաքաղաքականության ներկա իրավիճակում Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ են բացվում՝ արտաքին քաղաքականություն վարելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Քոչարյանը նման տեսակետ հայտնեց իր ասուլիսի ընթացքում:
«Մի բան շեշտակի փոխվում է: Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում կոմպլեմենտարության միջանցքը շատ նեղացել էր, հիմա այդ կոմպլեմենտարության միջանցքը մի քիչ ընդլայնվելու է: Իմ տպավորությամբ՝ մենք չպետք է սև ու սպիտակով նայենք այս գործընթացներին: Եթե Թրամփը հայտարարում է՝ սխալ էր Ռուսաստանին G8–ից հեռացնելը, Ռուսաստանը պետք է հետ գա միջազգային հարաբերությունների այդ մակարդակին, նշանակում է, որ ամբողջությամբ նոր հնարավորություններ են բացվում նաև Հայաստանի համար արտաքին քաղաքականությունը վարելու համար»,–ասաց Քոչարյանը ՝ հավելելով, որ բացվում է պատուհանը, երբ հնարավոր է որպես գործընկեր, ճիշտ  քաղաքականություն վարելով Ռուսաստանի հետ, չթշնամանալ Արևմուտքի հետ։
Սակայն նա մեղադրեց Հայաստանի գործող իշխանությանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները փչացնելու հարցում: Քոչարյանի խոսքով՝ Հայաստանը սխալներ է գործում և փորձում է դրանք բարդել Ռուսաստանի վրա, ինչն անհետևանք չի մնալու։

Роберт Кочарян считает, что перед Арменией открываются новые возможности для ведения внешней политики
Второй президент Армении, глава оппозиционного альянса «Армения» Роберт Кочарян считает, что в нынешней геополитической ситуации перед Арменией открываются новые возможности для проведения внешней политики.
Как сообщает Арменпресс, такую ​​точку зрения Кочарян высказал на своей пресс-конференции.
«Одно решительно меняется. За последние несколько лет коридор комплементарности немного сузился, а сейчас этот коридор комплементарности несколько расширится. На мой взгляд, не следует смотреть на эти процессы в черно-белом цвете. Если Трамп заявляет, что исключение России из G8 было ошибкой, Россия должна вернуться на тот уровень международных отношений, это означает, что совершенно новые возможности открываются и перед Арменией для проведения своей внешней политики», - сказал Кочарян, добавив, что открывается окно, когда можно в качестве  партнера, проводя правильную политику с Россией, не враждовать с Западом.
Однако он обвинил нынешнее правительство Армении в том, что оно испортило отношения с Россией. По словам Кочаряна, Армения совершает ошибки и пытается обвинить в них Россию, что не останется без последствий.