Զելենսկին հայտնել է ՌԴ-ի հետ պատերազմի ընթացքում 46 000 ուկրաինացի զինվորականի զոհվելու մասին
Ռուսաստանի դեմ պատերազմի գրեթե 3 տարիների ընթացքում ավելի քան 46 000 ուկրաինացի զինվորական է զոհվել, ևս տասնյակ հազարներն անհայտ կորել են կամ գերության մեջ են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին NBC News-ին տված հարցազրույցում ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«Մենք ունենք ֆիքսված թվով զոհեր՝ ավելի քան 46 000 զոհված զինվորական։ Նաև կան տասնյակ հազարավոր անհետ կորածներ կամ գերության մեջ գտնվողներ։ Եվ ստույգ հայտնի չէ, որովհետև անհետ կորածները կարող են մահացած լինել կամ գերության մեջ լինել»:
Զելենսկիի խոսքով՝ հնարավոր չէ ճշգրիտ որոշել խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի թիվը Ռուսաստանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում:

Зеленский сообщил о гибели 46 000 украинских военнослужащих в течение войны с Россией
За почти три года войны с Россией погибло более 46 000 украинских солдат, десятки тысяч пропали без вести или оказались в плену. Как передает Арменпресс, об этом президент Украины Владимир Зеленский заявил в интервью телеканалу NBC News.
“У нас есть фиксированное количество жертв — более 46 тысяч погибших военных. Еще есть десятки тысяч пропавших без вести или в плену. И вы точно не знаете, потому что пропавшие без вести могут быть мертвыми, а могут быть в плену”.
По словам Зеленского, точно определить количество жертв среди мирного населения на территориях, перешедших под контроль России, невозможно.