Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել է, որ խաղաղ բանակցությունների շրջանակում պատրաստ է հանդիպել միայն ՌԴ նախագահի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում հայտարարել է, որ խաղաղ բանակցությունների շրջանակում պատրաստ է հանդիպել միայն մեկ ռուսի՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, բայց միայն այն դեպքում, երբ Ուկրաինան կունենա ընդհանուր պլան ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի հետ։
«Միայն այն բանից հետո, երբ մենք ընդհանուր պլան ունենանք Թրամփի, Եվրոպայի հետ, ես ու Պուտինը կնստենք բանակցությունների և կդադարեցնենք պատերազմը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Զելենսկու խոսքերը մեջբերում է Deutsche Welle-ն։
Նա ընդգծել է, որ չի պատրաստվում Մյունխենում հանդիպել ռուսների հետ, և հավելել, որ առանց Ուկրաինայի և Եվրոպայի համաձայնություն կնքելը «լավ գաղափար չէ»։
Զելենսկին հայտարարել է, որ պատրաստ է ցանկացած օր մեկնել Վաշինգտոն՝ Դոնալդ Թրամփի թիմի հետ համատեղ ծրագիր մշակելու համար և, ի թիվս այլ բաների, շարունակելու ճնշում գործադրել Վլադիմիր Պուտինի վրա:

Президент Украины заявил, что в рамках мирных переговоров готов встретиться только с президентом России
Президент Украины Владимир Зеленский категорически отказывается от встреч с российскими представителям, однако есть возможный вариант встречи с лидером России. Как передает Арменпресс со ссылкой на "Европейскую правду", об этом он сказал в дискуссии в рамках Мюнхенской конференции по безопасности.
"Я не буду встречаться с россиянами. Не знаю, рады они этому или нет, но это не входит в мои планы. Я буду встречаться только с одним русским парнем – с Путиным", – заявил президент.
Впрочем, для этой встречи есть условие, подчеркнул Зеленский.
По его словам встреча с Владимиром Путиным состоится "только после того, как мы согласуем совместный план [для этих переговоров] с Трампом и с Европой"
"Именно тогда мы встретимся с Путиным, чтобы остановить войну. Только в этом случае я готов встречаться. А не на каких-то компромиссных платформах", – подчеркнул Зеленский, подчеркнув, что имеет положительные ожидания относительно Трампа.