Փեզեշքիանը քննադատել է Թրամփի վերջին հայտարարությունները՝ դրանք անվանելով դավադրություն Իրանի դեմ
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոսում է Իրանի հետ բանակցություններ սկսելու իր ցանկության մասին, սակայն միևնույն ժամանակ նոր դավադրություններ է ծրագրում Իսլամական հեղափոխությունը ծնկի բերելու նպատակով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է իրանական Mehr գործակալությունից, այս մասին Փեզեշքիանը հայտարարել է Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 46-րդ տարեդարձի տոնակատարությունների ընթացքում իր ելույթում։
Փեզեշքիանը քննադատել է այն, որ ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփը Թեհրանի հետ բանակցություններ վարելու ցանկություն է հայտնել, սակայն միևնույն ժամանակ հրամանագիր է ստորագրել Իրանի դեմ ճնշումը մեծացնելու և «իրանական նավթի արտահանումը զրոյի հասցնելու մասին։
«ԱՄՆ-ն կարող է միայն երազել Իրանին ծնկի բերելու մասին»,- ասել է Փեզեշքիանը։
Նախագահ Փեզեշքիանի խոսքով՝ Թրամփը պնդում է, որ Իրանը խաթարում է տարածաշրջանային անվտանգությունը, սակայն «անապահովության հիմնական պատճառն ԱՄՆ-ի աջակցությունը վայելող Իսրայելն է, որը ռմբակոծում է Գազայի, Լիբանանի, Պաղեստինի, Սիրիայի, Իրանի ճնշված ժողովրդին»։
«ԱՄՆ նախագահը պնդում է, որ պաշտպանում է խաղաղությունն ու կայունությունը, բայց նա պաշտպանում է հանցագործի, որը դատապարտվել է միջազգային կազմակերպությունների կողմից»,- ասել է Փեզեշքիանը՝ նկատի ունենալով Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին, որին ձերբակալելու հրաման է տվել Միջազգային քրեական դատարանը։
Փետրվարի 4-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ստորագրված փաստաթղթով  նախատեսվում է կանխել Իրանի կողմից միջուկային զենքի և միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների ձեռքբերումը, ոչնչացնել Իրանի «ահաբեկչական ցանցը», ինչպես նաև Իրանի նավթի արտահանումը զրոյացնելու արշավ մեկնարկել:

Пезешкиан раскритиковал недавние заявления Трампа, назвав их заговором против Ирана
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что президент США Дональд Трамп говорит о своем желании начать переговоры с Ираном, но в то же время планирует новые заговоры, чтобы поставить Исламскую революцию на колени. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на иранское агентство Mehr, об этом Пезешкиан заявил в своем выступлении во время празднования 46-й годовщины победы Исламской революции.
Пезешкиан раскритиковал тот факт, что президент США Дональд Трамп выразил желание провести переговоры с Тегераном, но при этом подписал указ об усилении давления на Иран и «сведении экспорта иранской нефти к нулю».
«США могут только мечтать о том, чтобы поставить Иран на колени», - сказал Пезешкиан.
По словам президента Пезешкиана, Трамп утверждает, что Иран подрывает региональную безопасность, но «основной причиной отсутствия безопасности является поддерживаемый США Израиль, который бомбардирует угнетенное население Газы, Ливана, Палестины, Сирии и Ирана».
«Президент США утверждает, что защищает мир и стабильность, но он защищает преступника, осужденного международными организациями», - сказал Пезешкиан, имея в виду премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, на арест которого Международный уголовный суд выдал ордер.
Документ, подписанный президентом США Дональдом Трампом 4 февраля, призван не допустить создания Ираном ядерного оружия и межконтинентальных баллистических ракет, уничтожить иранскую «террористическую сеть», а также начать кампанию по прекращению экспорта иранской нефти.