Հայաստանի և Վրաստանի համագործակցությունը կենսական կարևորություն ունի․ Իրակլի Կոբախիձե
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի գնահատմամբ՝ Հայաստանի և Վրաստանի միջև համագործակցությունը կենսական կարևորություն ունի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո մամուլի համար հայտարարությունների ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի վարչապետի հետ ունեցած առանձնազրույցի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ, բազմակողմ, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ հարցեր։
«Աշխարհը լի է մարտահրավերներով, և դրանց հաշվի առնելը խիստ կարևոր է և էլ ավելի է ընդգծում սերտ համագործակցության կարևորությունը։ Մենք կարող ենք միասին հոգ տանել մեր համատեղ շահերի պաշտպանության մասին։ Հայաստանի և Վրաստանի համագործակցությունը կենսական կարևորություն ունի»,-նշեց Վրաստանի վարչապետը։
Կոբախիձեն նշեց, որ Հայաստան է այցելում արդեն երկրորդ անգամ, ինչը խոսում է այն մասին, որ վրացական կողմը մեծ հետաքրքրություն ունի երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու և ընդլայնելու հարցում։
Վրաստանի վարչապետը հավելեց, որ երկու երկրները միմյանց հետ կապված են երկարատև բարեկամության և գործընկերության կապերով, ինչը վերածվել է ռազմավարական գործընկերության։
«Այս գործընկերությունը խիստ կարևոր է ամբողջ տարածաշրջանի համար, տարածաշրջանի բարգավաճման և կայուն զարգացման համար»,-նշեց Կոբախիձեն։
Վրաստանի վարչապետը արգասաբեր գնահատեց երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովի 14-րդ նիստը՝ հավելելով, որ այսօրինակ նիստերը շատ կարևոր են երկկողմ համագործակցության հետագա ընդլայնման համար։
«Մեր երկրների միջև գոյություն ունեն հատուկ հարաբերություններ և դրանք ոչ միայն աշխարհագրորեն մոտ լինելով են պայմանավորված, այլև կցանկանայի կրկնել մի միտք, որն արտահայտեցի նիստի ընթացքում․ մեր գործընկերությունը խորապես արմատավորված է պատմական հանգամանքներով և մեր բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, սրա վրա է խարսխված, ու մեր փոխադարձ հարգանքը դրա առհավատչյան է»,-ասաց Վրաստանի վարչապետը։

Armenia-Georgia cooperation is of vital importance - Kobakhidze
The Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, highlighted that cooperation between Armenia and Georgia is of vital importance.
"The world is full of challenges, and it is extremely important to take them into account. Together, we can ensure the protection of our common interests. Cooperation between Armenia and Georgia is of vital importance," the Georgian Prime Minister noted during a press conference following his meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
Kobakhidze mentioned that during a private conversation with the Prime Minister of Armenia, bilateral, multilateral, as well as regional and global issues were discussed.
He also noted that this is his second visit to Armenia, which indicates that the Georgian side is very interested in deepening and expanding bilateral relations.
The Georgian Prime Minister added that the two countries are intertwined by long-standing ties of friendship and partnership, which have evolved into a strategic partnership.
“This partnership is extremely important for the entire region, for the prosperity and sustainable development of the region,” Kobakhidze emphasized.
Kobakhidze assessed the 14th session of the intergovernmental commission of the two countries as productive.
“There are special relations between our countries, and these are not only determined by geographical factors. Our partnership is deeply rooted in historical circumstances, and our friendship has a centuries-old history. It is anchored in this, and our mutual respect is a testament to this,” said the Georgian Prime Minister.