Թե հայ-ամերիկյան, թե հայ–ֆրանսիական համագործակցությունն ուղղված է ՀՀ պաշտպանական կարողությունների մեծացմանը. նախարար
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը գոհունակություն է հայտնել պաշտպանական ոլորտում հայ-ամերիկյան և հայ–ֆրանսիական համագործակցության ընթացիկ վիճակի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարն այս մասին ասաց 2024–ն ամփոփող ասուլիսում՝ անդրադառնալով նախորդ տարի իր կողմից Վաշինգտոն և Ֆրանսիա կատարած այցերի վերաբերյալ հարցին:
«Թե հայ-ամերիկյան, թե հայ–ֆրանսիական համագործակցությունն ուղղված է Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների մեծացմանը: ԱՄՆ–ն աջակցում է մեր զինված ուժերի կերպափոխմանը որպես խորհրդատու ու աջակից: Նույնը կարող եմ ասել նաև Ֆրանսիայի մասին: Մեր համագործակցության ընթացիկ վիճակից կարող եմ միայն գոհունակություն հայտնել: Այն հնարավորությունները, որ մեզ ընձեռում են, կարևոր են մեր բանակի ինստիտուցիոնալ բարեփոխման և նոր կառուցակարգերի ստեղծման համար»,–ասաց Պապիկյանը:
Նա ընդգծեց, որ պրոֆեսիոնալ սերժանտական համակարգի ներդրումը ԶՈՒ–ում ունի առանցքային նշանակություն: Առաջիկա անելիքներն ուղղված են լինելու պրոֆեսիոնալ սերժանտական համակարգն ավելի ամրացնելու ԶՈՒ–ում:

Как армяно-американское, так и армяно-французское сотрудничество направлено на повышение обороноспособности Армении – министр обороны РА
Министр обороны Армении Сурен Папикян выразил удовлетворение нынешним состоянием армяно-американского и армяно-французского сотрудничества в сфере обороны.
Как сообщает Арменпресс, об этом министр сказал на пресс-конференции по итогам 2024 года, касаясь вопроса его прошлогодних визитов в Вашингтон и Францию.
«Как армяно-американское, так и армяно-французское сотрудничество направлено на повышение обороноспособности Армении. США поддерживают трансформацию наших Вооруженных сил. То же самое я могу сказать и о Франции. Могу лишь выразить удовлетворение нынешним состоянием нашего сотрудничества. Предоставляемые нам возможности важны для институциональной реформы нашей армии и создания новых структур», - сказал Папикян.
Он подчеркнул, что внедрение профессиональной сержантской системы в Вооружённых силах имеет ключевое значение. Предстоящие действия будут направлены на дальнейшее укрепление профессиональной сержантской системы в Вооружённых силах.