Թե հայ-ամերիկյան, թե հայ–ֆրանսիական համագործակցությունն ուղղված է ՀՀ պաշտպանական կարողությունների մեծացմանը. նախարար
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը գոհունակություն է հայտնել պաշտպանական ոլորտում հայ-ամերիկյան և հայ–ֆրանսիական համագործակցության ընթացիկ վիճակի վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարն այս մասին ասաց 2024–ն ամփոփող ասուլիսում՝ անդրադառնալով նախորդ տարի իր կողմից Վաշինգտոն և Ֆրանսիա կատարած այցերի վերաբերյալ հարցին:
«Թե հայ-ամերիկյան, թե հայ–ֆրանսիական համագործակցությունն ուղղված է Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների մեծացմանը: ԱՄՆ–ն աջակցում է մեր զինված ուժերի կերպափոխմանը որպես խորհրդատու ու աջակից: Նույնը կարող եմ ասել նաև Ֆրանսիայի մասին: Մեր համագործակցության ընթացիկ վիճակից կարող եմ միայն գոհունակություն հայտնել: Այն հնարավորությունները, որ մեզ ընձեռում են, կարևոր են մեր բանակի ինստիտուցիոնալ բարեփոխման և նոր կառուցակարգերի ստեղծման համար»,–ասաց Պապիկյանը:
Նա ընդգծեց, որ պրոֆեսիոնալ սերժանտական համակարգի ներդրումը ԶՈՒ–ում ունի առանցքային նշանակություն: Առաջիկա անելիքներն ուղղված են լինելու պրոֆեսիոնալ սերժանտական համակարգն ավելի ամրացնելու ԶՈՒ–ում:

Cooperation with United States and France aimed at increasing Armenia defense capabilities, says minister
Armenian Minister of Defense Suren Papikyan has lauded the current level of defense cooperation with the United States and France.
Papikyan made the remarks at a press conference when asked about his 2024 trips to the United States and France.
“Both the Armenian-American and Armenian-French cooperation is aimed at increasing Armenia’s defense capabilities,” Papikyan said. “The United States supports the transformation of our armed forces as an advisor and supporter. I can say the same about France. I can only express satisfaction about the current state of our cooperation. The opportunities it provides are important for the institutional reforms of our military and creation of new [mechanisms]."