Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ստորագրեցին ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ
Հայաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ ստորագրեցին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փաստաթուղթը ստորագրեցին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
Փաստաթղթի ստորագրման արարողությունը տեղի ունեցավ Վաշինգտոնում Հայաստանի ԱԳ նախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի հանդիպման շրջանակներում։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ընդգծեց, որ փաստաթղթի ստորագրումը Հայաստանի և ԱՄՆ հարաբերություններում նշանակալի հանգրվան է:
«Մենք ստեղծում ենք ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողով: Այն մեզ հնարավորություն է տալիս ընդլայնել համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում՝ տնտեսական հարցերում, անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում, ժողովրդավարության, արդարադատության հարցերում...»,–ասաց Բլինքենը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի կարծիքով՝ այս կանոնադրությունը կնպաստի ավելի դիմացկուն, ավելի խաղաղ, ավելի ապահով, ավելի անկախ Հարավային Կովկասին:
«Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ձևավորում է ամուր հիմք և մեր համագործակցությանը դարձնում ավելի հավակնոտ։ Այն ընդգրկում է բազմաթիվ ոլորտներ, այդ թվում՝ տնտեսական և էներգետիկ կապերի ամրապնդում, հաղորդակցություններ, պաշտպանության և անվտանգության համագործակցության խորացում, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդում, արդարադատության և օրենքի գերակայության խթանում, նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացում, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների ընդլայնում»,– նշեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Միրզոյանն ընդգծեց՝ Հայաստանի և ԱՄՆ–ի հարաբերությունները՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ շահերի վրա, վերջին տարիներին նշանակալի զարգացում են ապրել։
«Դրանք հասել են այնպիսի մակարդակի, որի դեպքում ռազմավարական գործընկերության հաստատումը ոչ միայն համապատասխանում է ներկայիս իրողություններին, այլև էական նշանակություն ունի բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում գործելու համատեքստում»,–հավելեց նա:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ պետքարտուղարին և իր թիմին` երկու երկրների համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ ներդրված ջանքերի համար:
ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունները 2024 թվականին նշանավորվել էին ակտիվ քաղաքական երկխոսությամբ և արժեքավոր ձեռքբերումներով։ Ապրիլի 5-ին տեղի էր ունեցել ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ եռակողմ հանդիպումը։ Հունիսի 11-ին Երևանում կայացել էր ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստը և ուրվագծվել էր հարաբերությունների խորացման տեսլականը՝ միտված երկկողմ երկխոսության կարգավիճակը ռազմավարական գործընկերության բարձրացնելուն:

Armenia and U.S. sign document on Strategic Partnership
The agreement was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Antony Blinken.
The signing ceremony took place in Washington as part of a meeting between the Armenian Foreign Minister and the U.S. Secretary of State.
US Secretary of State Anthony Blinken emphasized that the signing of the document is a significant milestone in the relations between Armenia and the US.
“We are establishing a US-Armenia Strategic Partnership Commission. This Commission gives us framework to expand our bilateral cooperation in a number of key areas economic matters, security and defense, democracy, justice..” Blinken said.
According to the US Secretary of State, this charter will contribute to a more resilient, more peaceful, more secure, and more independent South Caucasus.
"The Armenia-U.S. Strategic Partnership Charter provides a solid foundation and makes our cooperation more ambitious. It covers various areas, including strengthening economic and energy ties, improving communications, deepening defense and security cooperation, enhancing democratic institutions, promoting justice and the rule of law, developing innovations and high technologies, and expanding people-to-people contacts," said Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
Mirzoyan emphasized that relations between Armenia and the United States, grounded in shared values and mutual interests, have significantly developed in recent years.
"They have reached a level where the establishment of a strategic partnership not only reflects current realities but is also crucial in the context of operating in complex geopolitical conditions," he added.
The Armenian Foreign Minister thanked U.S. Secretary of State Antony Blinken and his team for their efforts in advancing cooperation between the two countries to a new level.
Armenia-U.S. relations in 2024 were marked by active political dialogue and valuable achievements. Notably, on April 5, a trilateral Armenia-U.S.-EU meeting took place, and on June 11, the concluding session of the Armenia-U.S. strategic dialogue was held in Yerevan, where a vision for deepening relations was outlined, aimed at elevating the bilateral dialogue to a strategic partnership.